|
Co se děje v úlech teď
|
|
19.04.2026, 01:10 PM
Příspěvek: #2341
|
|||
|
|||
|
RE: Co se děje v úlech teď
Tak po týdnu snůšky, především z třešní ,je přírůstek na dvou vahách, které mám přes 20 kg (kolik raději nepíšu). Tohle dokáží normální včelstva, která mají genetický základ v kraňce a nejsou rušena nesmyslnými záměnami nástavků, nasazováním medníků, odstraňováním různých přepážek, vkládáním mezistěn (fuj to je hrozný slovo) , stavebních rámků a kontrolami nevím čeho všeho (nedej Bůh" léčním"). 1 zásah do včelstva = pro mne ztráta 1 snůškového dne. Včelstva skutečně vedená podle tezí ŠPV mají vše k dispozici. Pokud seženu pracovní sílu, "pár" kg třešňového medu olíznu a když nikoho nepřemluvím, tak se hold zařídím jinak. Nyní zahajuji, letos trochu opožděně, chov matiček pro sebe a pokračuji v dalších testech. Je to zábava. Věřím, že vám to taky tak lítá. ld
Včelařit bez chemie je normální! Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem! |
|||
| Hlasování: Petr Vostřez (+1), Daniel Holý (+1), Jan Cvikl (+1) | |||
|
11.05.2026, 07:01 PM
Příspěvek: #2342
|
|||
|
|||
|
RE: Co se děje v úlech teď
Když pominu každoroční velikonoční odběr medu, tak jsem 8. a 9.5. odebral včelstvům první letošní med převážně z třešní a ovocných stromů, asi tam bude i tochu řepky. Jen třešně dávaly kolem 4kg sladiny na den. Na to sucho tady až neuvěřitelné. To odlehčení bylo nutné, protože jsou zaplácané medem od shora dolů a staví jak o život. Dost mi holky zkomplikovaly život, protože vytáčení je ta nejhorší práce ve včelaření. No a to jsou před námi ještě akáty (jestli při 3 zmrzlých nezmrznou). Tak ať vám to taky lítá. ld
Včelařit bez chemie je normální! Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem! |
|||
| Hlasování: Jan Cvikl (+1) | |||
|
20.06.2026, 08:29 PM
Příspěvek: #2343
|
|||
|
|||
|
RE: Co se děje v úlech teď
Příchází letní rovnodennost a to je moment, kdy se pomalu překlápí složení včelstva směrem k zimě. Pro ty kteří skutečně včelaří bez chemie a i pro ty, kteří si chtějí zvýšit výnosy v příštím roce je to ideální doba, kdy provést něktá z biotechnických opatření proti V.d. a CCD. Samozřejmě je nutné mít dokonalý přehled o zdravotním stavu včelstev. Paušální přístupy vedou jen k zchoulostivění včelstev.
Diagnostika podle poškození včel (je to tu několíkrát zmíněno a podrobně popsáno) je momentálně jediná spolehlivá, která určí například nejen stav populace V.d, ale především jak včelstvu skutečně škodí. To je nejpodstatnější. Ne všechna včelstva nějaká opatření vůbec potřebují. U mne je dlouhodobý průměr 1:20, tedy jedno včelstvo z dvacíti to skutečně potřebuje. Každý musí ale nějak začít. Jak ukazuje dlouhodobá praxe u nás, ale na celém světě,používání všech chemických přípravků proti V.d. (včetně kyselin, thymolu.....) nevede ke zlepšení zdravotního stavu včelstev a zachovává, horko těžko, jen status quo. To to mi přijde poroklatě málo, proto to připomínám. Rozhodnutí je na každém z nás, pro co se rozhodne a zda vůbec. Následujících cca 14 dní je ale pro případná biotechnická ozdravná opatření včelstev (nebo jejich zahájení) téměř idelální. Samozřejmě záleží na i napodmínkách, kde každý z nás včelaří. To je třeba zohlednit. Tak s chutí do toho. ld Včelařit bez chemie je normální! Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem! |
|||
| Hlasování: Jan Sochor (+1), Tomáš Fuit (+1), Jan Cvikl (+1) | |||
|
22.06.2026, 12:13 PM
Příspěvek: #2344
|
|||
|
|||
|
RE: Co se děje v úlech teď
Já už mám u sebe ve většině úlů už nejmíň 14 dní vytvořená falešná hnízda - ozdravný proces bych měl dokočit během příštích 14 dnů + částečně vytočit a hned dokrmit. Tím by u mě mělo začít pro kmenová včelstva klidové období - "zima", jak píše LD
|
|||
| Hlasování: Leoš Dvorský (+1) | |||
|
« Další starší | Další novější »
|
Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 5 Host(é)





