Forum Šance pro včely
Krmení na volné stavbě - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Volná stavba (/forum-Volna-stavba)
+--- Téma: Krmení na volné stavbě (/tema-Krmeni-na-volne-stavbe)

Stránky: 1 2 3 4 5
Všechny stránky


Krmení na volné stavbě - Stanislav Rataj - 09.06.2014 10:00 AM

Krásný den,
tak jsem včera něco málo sebral ze svých loňských oddělků a napadlo mne přitom, jak je to vlastně s medobraním a případným krmením na volné stavbě? Pokud nic nevytáčím, ale beru jim dílo, drtím je a lisuji z něj med, znamená to sice pěknou obnovu díla, ale právě tak to znamená, že bych měl asi sakra dávat pozor na to, abych jim toho nechal dost na celé zazimování, není-liž pravda? Protože pokud bych toho sebral víc a chtěl to oplátkou dokrmit cukrem, nebudou asi mít moc prostoru, kam by si ty zásoby uložily, když se med odebírá spolu s dílem ... A s tím souvisí, kdy tedy nejlépe medobraní dělat, aby se stihly holky na tu zimu ještě připravit? U mne je hlavní snůška co jsem tam vypozoroval až teď lipová a pak červenec/srpen komonice. Ale to je zase už dost pozdě, ne?
Ještě by možná šlo realizovat tak, že jim člověk nechá všechno, co během léta posbírají a na jaře si vezme, co zbylo po zimě. To by bylo asi nejpřirozenější, zvláště při takhle pozdní snůšce ... ?


RE: Krmení na volné stavbě - Aleš Molčík - 09.06.2014 02:22 PM

Jsem si jistý, že na to žádná "tabulka" nepůjde napasovat. To si musí každý odzkoušet každý sám, kolik v jeho lokalitě včelstva spotřebují zásob do první významné snůšky a potom trochu do toho zapojit křišťálovou kouli, aby člověk věděl jaká snůška, co do množství, přijde.


RE: Krmení na volné stavbě - Stanislav Rataj - 09.06.2014 02:36 PM

No tím to asi nejlépe koresponduje s tím, nechat včely jít do zimy s plným medníkem a brát si až zbytky na jaře Smile Pak člověk nepotřebuje ani tu křišťálovou kouli.


RE: Krmení na volné stavbě - Aleš Molčík - 09.06.2014 02:48 PM

Určitě aspoň na počátku tohoto brtnického způsobu včelaření, časem až člověk zjistí kolik, půjde medovat i po snůšce. Když bude z čeho. Ono se ještě nestalo, že by věci nějak nedopadly.


RE: Krmení na volné stavbě - MichalF - 11.06.2014 12:27 PM

... vlastně se tu témata proplétají a je to podobné na co jsem se už ptal ve " volné stavbě ". Taky mě tenhle dotaz velice zajímá. Jistě bude nejlepší nekrmit a přijít si sám na to kolik medu odebrat pro sebe a kolik ponechat včelám k životu. Díky za taková vlákna.


RE: Krmení na volné stavbě - Debora - 11.06.2014 01:42 PM

Přátelé, kdo se přizpůsobí režimu včelstva, se touto otázkou trápit nemusí. Wink


RE: Krmení na volné stavbě - schützmeister - 12.06.2014 02:07 PM

(11.06.2014 01:42 PM)Debora napsal(a):  Přátelé, kdo se přizpůsobí režimu včelstva, se touto otázkou trápit nemusí. Wink
Jen pro ilustraci, že tohle není zcela jednoznačné tvrzení :
Při mém 10 letém sledování vytočeného medu se dostávám v průměru na jedno včelstvo na něco přes 20kg - na včelstvo v tom roce vyzimované / to mnohdy nekoreluje ani trochu s hlášeným počtem ani v roce předešlém, ani v roce snůšky /.
To vypadá celekm hezky prakticky. Pokud ale vezmu jednotlivá maximo - minima je to roční točení od 0 do 95kg na včelstvo, v průměru pak mezi 5 - 37kg / myšleno průměr v jednom roce /. K tomu dokrmuji mezi 5 - 30kg cukru minimo- maximo.
V letech je asi cca 5 letý cyklus v průměrech to vychází 20-28-35-11-7kg/včelstvo/rok. A to je průměr. Jednotlivě se to liší, jak jsem již uvedl, plus/minus 50kg + krmení.
Takže, pro ty, kteří ty čísla prohlédli, je úplně jedno, jestli budete točit po snůšce nebo na jaře, nebo jak to odhadnete, když nebudete vůbec krmit. To by bylo možné jen při medování jednou za 5let, nebo jen zkolabovaných včelstev.
Modelová situace - med nejvíc nosí včelstva, která nejvíc plodují a ty zase mají největší spotřebu. Je to na nich nejvíc vidět.
1.rok - průměrný - do zimy jdou z 20kg průměru, tedy naše dobré včelstvo s 50kg.
přes zimu spotřebují 15 - tedy 35kg můžu na jaře vytočit.
2.rok - přichází medový rok - průměrně na zimu 35kg - naše tedy má 80kg. na jaře můžu točit 60kg.
3. - lehce podprůměrný - 15kg průměr - naše půjde do zimy s 25 - má velké vydání v podletí - 20 spotřebuje v zimě - 5 zbude.
4. - podprůměrný rok - 8 kg průměr - naše bude někde na 10, viz spotřeba v podletí,
20 by potřebovalo na zimu. Konečná.
A opačný případ :
1.rok průměr 20 - naše 10 - zima hladový, ale přežijí, načež jsou ještě slabší a snůška mizernější.
2. rok nadprůměr - 35 kg - naše ale opět na 10 - slabé z jara - opět hladový, ale přežijí.
3. rok lehcepodprůměr - 15 kg - naše 8 kg - zima konečná, málo zásob. A to ani nejhorší rok nestačil přijít.
Otázka podle mne není zda krmit, ale jak krmit. Zcela bez krmení přežijí jen včely průměrné, málo plodné a ostré / ubrání si zásoby / . Bez našich úlů to prostě funguje taky tak - každoročně ze tří dvoje zahynou a ostatní je vyberou - mají tedy krmení a ne, že ne.
Krmit je možné podobně - přesunem zásob od jedněch, ke druhým, nemusí to být jen cukr.
Tak jako tak, bez krmení bude med jednou nejvýš za 3 roky, myšleno na točení.
Jestli to někomu funguje řádově jinak, rád si to poslechnu.


RE: Krmení na volné stavbě - Stanislav Rataj - 12.06.2014 04:17 PM

To je zajímavá kalkulace a slovo do pranice Smile Já se přít nemohu, zkušenosti na to nemám.
Ale zajímalo by mne, co na to ostřílení veteráni Smile


RE: Krmení na volné stavbě - Debora - 12.06.2014 07:47 PM

(12.06.2014 02:07 PM)schützmeister napsal(a):  
(11.06.2014 01:42 PM)Debora napsal(a):  Přátelé, kdo se přizpůsobí režimu včelstva, se touto otázkou trápit nemusí. Wink
Jen pro ilustraci, že tohle není zcela jednoznačné tvrzení :

V letech je asi cca 5 letý cyklus v průměrech to vychází 20-28-35-11-7kg/včelstvo/rok. A to je průměr. Jednotlivě se to liší, jak jsem již uvedl, plus/minus 50kg + krmení.
Takže, pro ty, kteří ty čísla prohlédli, je úplně jedno, jestli budete točit po snůšce nebo na jaře, nebo jak to odhadnete, když nebudete vůbec krmit.

tak vidíš, jak jsi pěkně přizpůsobil svůj režim provozu včelstva Wink

Ale otázka byla, jest-li je medobrání na podzim rozumné?


RE: Krmení na volné stavbě - schützmeister - 13.06.2014 01:14 PM

(12.06.2014 07:47 PM)Debora napsal(a):  Ale otázka byla, jest-li je medobrání na podzim rozumné?
Myslím, že při současném stylu v tom není rozdíl. Z hlediska zásobení včelstva je jeden rok malá veličina. Rozdíl je jediný - při pozdním vytáčení tvrdý řepkový med, plesnivé plásty a nižší přínos - energeticky je snažší bránit staré zásoby, než nosit nové.
Když nechci krmit, a tím myslím i přesun medu mezi včelstvy, může dobře fungovat klasická metoda, tzn. točit jen plná vyrojená včelstva a neomezovat rabování, tedy více včelstev z nichž přežije jen část, podle aktuálních klimatických podmínek.
K tomu ale potřebuju mít včely patřičně ostrý a někde mimo civilzaci, nejlíp několik kilometrů od nejbližší vsi, protože na podzim a z jara to bude mazec. Ale je to pak echt Šance . Jednou to doufám zkusím. Ale typl bych, že většina čtenářů k tomu nebude mít podmínky.
V tom Frankfurtu by to asi taky moc nešlo, ne ?


RE: Krmení na volné stavbě - Debora - 13.06.2014 02:53 PM

(13.06.2014 01:14 PM)schützmeister napsal(a):  Když nechci krmit, a tím myslím i přesun medu mezi včelstvy, může dobře fungovat klasická metoda, tzn. točit jen plná vyrojená včelstva a neomezovat rabování, tedy více včelstev z nichž přežije jen část, podle aktuálních klimatických podmínek.

jo, to je klasika, tu pětiletku u nás včelstva ještě neukončila. Mám ale pocit, že ten ten zmíněný přesun medu bude letos zjevný.


RE: Krmení na volné stavbě - Crha Karel - 29.06.2014 03:19 PM

(29.06.2014 02:23 PM)Aleš Molčík napsal(a):  ...medníky jsou téměř prázdné...
Už jsem se na tu bídu nemohl koukat, dnes začínám krmit. Taky z toho důvodu, že jediný japonec, který je přikrmovaný aby vystavěl, už několikrát vyrabovali i když bylo česno zúžené na dvě včely. Letos budou na cukru a na tom co si ještě průběžně donesou, o medné komoře si mohou jen nechat zdát.


RE: Krmení na volné stavbě - Debora - 29.06.2014 08:11 PM

a jak se Kájo vyvíjejí krakonošky od Michala?


RE: Krmení na volné stavbě - Marek Lžičař - 21.08.2014 10:10 PM

Zdravím všechny,
chtěl jsem se vás zeptat s odstupem 2 měsíců, jak proběhlo nebo probíhá krmení u vás v této době? Nebo už máte nakrmeno?
Zatím včelstva dokrmuju (jsou to 2 roje a 2 smetence) cukrem, ale do budoucna bych chtěl využívat mednou komoru nad plodištěm (volná stavba na horních loučkách na šířku dvou nástavků Langstroth 2/3). Máte někdo zkušenosti s takovou variantou? Děkuji.
Marek


RE: Krmení na volné stavbě - Milan Urík - 22.08.2014 07:59 AM

Zdravím, úplně tomu popisu nerozumím, máš půdorys úlu jako 2 nástavky langs nebo máš 2 nástavky na sobě a jeden bude plodiště a druhý medná komora?


RE: Krmení na volné stavbě - Jindřich Šafránek - 22.08.2014 02:44 PM

(21.08.2014 10:10 PM)Marek Lžičař napsal(a):  Zdravím všechny,
chtěl jsem se vás zeptat s odstupem 2 měsíců, jak proběhlo nebo probíhá krmení u vás v této době? Nebo už máte nakrmeno?
Marek
Jako začátečník s prvým včelstvem 5. kětna jsem konal věci z knih a doslechu.
Když jsem objevil 21.5. matečník uprostřed plástu poučen z hromady přečteného, udělal jsem oddělek 1 plod zavíčkovaný s matečníkem ,4 zásobní pyl + med, 2 souše, vše do 39X24 jednoho nástavku. 28.5. jsem začel přikrmovat ale 2.6 včel více ale matečník stále zavíčkován = malér. Kamarád mi volal že má slabounký roj který nechce dávat do původního jestli jej chci - bral jsem. Dne 6.6 přes noviny spojil takto . Roj dolu v jednom nástavku ( maximálne obseduté 4 plásty + 7 mezistěn) a nad něj ten nepovedený oddělek.
Dnes jsou ve čtyřech nástavcích s mednou komorou kterou neunesu a podmet je večer plný že není vidět na druhou stranu spad Vd dva kusy denně.
To spojení asi matku z roje obdivuhodně nastartovalo,
Zato to včelstvo ze kterého jsem bral bylo podtrženo a je pouze ve třech nástavcích a sype se z něj 30 ks Vd denně.
Poučení , novému včelstvu neco brát je nesmysl, když spojíš dvě slabá včelstva vyděláš na tom a je to lepší než se trápit s neduživci.
Loupežení včel ???, nevím snad je to signál že ty co zásoby neubrání i přes zůžení česna , nemají nárok na existenci, nebo myslíte že ne ?
Jindřich


RE: Krmení na volné stavbě - Marek Lžičař - 24.08.2014 10:01 PM

(22.08.2014 07:59 AM)Milan Urík napsal(a):  Zdravím, úplně tomu popisu nerozumím, máš půdorys úlu jako 2 nástavky langs nebo máš 2 nástavky na sobě a jeden bude plodiště a druhý medná komora?

Asi jsem to napsal ne úplně srozumitelně Smile - mám půdorys úlu Langstroth, dva nástavky na sobě, jako dřevěná košnice (volná stavba stavěná na horních loučkách, přes výšku obou nástavků souvislé plásty). Do budoucna tento dvojnástavek jako plodiště, další nástavky - medná komora a medník...Ale možná je to hloupý nápad...
Díky


RE: Krmení na volné stavbě - Aleš Molčík - 24.08.2014 10:39 PM

To mi připomíná dadant. Jde o to, že včely dají přednost celistvému dílu ve spodním nástavku a pokud bude včelstvo slabší, tak medná komora nahoře nemusí fungovat, protože včely dají přednost celistvému dílu dole a nahoru se nedostanou v zimě přes mezeru. U mě při použití trámků včely moc nedostavují dílo k horní loučce spodního nástavku. Při takové velikost úlu o třech NN nástavcích by bylo výhodnější nechat spojené nástavky nahoře a jeden samostatný dole. včely ten spodní na zimu opustí a stáhnou se nahoru.
Mám jeden letošní roj usazený přes tři NN s horními loučkami jen v horním nástavku a dílo mají postavené přes všechny tři nástavky, pohled ze spodu je perfektní. Příští rok je rozšířím dolů a nechám je jako v klátu.
Druhý slabší roj si postavil dílo přes dva nástavky. Dílo mají přichycené nahoře k loučkám a jinak se nedotýká nikde stěn. Je to takový hrozen z plástů a včel, postavily jen to co obsedly.


RE: Krmení na volné stavbě - Marek Lžičař - 24.08.2014 10:52 PM

(24.08.2014 10:39 PM)Aleš Molčík napsal(a):  To mi připomíná dadant. Jde o to, že včely dají přednost celistvému dílu ve spodním nástavku a pokud bude včelstvo slabší, tak medná komora nahoře nemusí fungovat, protože včely dají přednost celistvému dílu dole a nahoru se nedostanou v zimě přes mezeru. U mě při použití trámků včely moc nedostavují dílo k horní loučce spodního nástavku. Při takové velikost úlu o třech NN nástavcích by bylo výhodnější nechat spojené nástavky nahoře a jeden samostatný dole. včely ten spodní na zimu opustí a stáhnou se nahoru.
Mám jeden letošní roj usazený přes tři NN s horními loučkami jen v horním nástavku a dílo mají postavené přes všechny tři nástavky, pohled ze spodu je perfektní. Příští rok je rozšířím dolů a nechám je jako v klátu.
Druhý slabší roj si postavil dílo přes dva nástavky. Dílo mají přichycené nahoře k loučkám a jinak se nedotýká nikde stěn. Je to takový hrozen z plástů a včel, postavily jen to co obsedly.

To je dost zajímavé...jak potom s takhle velkými plásty (na výšku 3 NN) pracuješ? Pro včely mi to připadá opravdu výborné, ale pro včelaře docela makačka.
Variantu s mednou komorou jsem chtěl použít hlavně proto, abych nemusel do budoucna moc používat cukr na krmení, ale nechat je zanosit mednou komoru a pak medník(y) pro vytočení.
Nepoužívá Dadant vysoký plodištní nástavek pak MM a pak medníky? Pracuje se také s mednou komorou?


RE: Krmení na volné stavbě - Milan Urík - 24.08.2014 11:16 PM

A nad plodištěm chceš již nástavek s rámky (když chceš vytáčet) nebo taky trámky. Já včely vedu na jednom stanovišti pouze do síly 3 NN Lang, ale vzhledem ke zkušenostem nevím, jak se Ti bude dařit při dalším nástavku jako medná komora a další na med. Ona ta práce s trámky v Langu musí být opatrná, stalo se mi i ulomení plástu, především ty s medem se lehko ulomí nebo utrhnou, včely při stavbě na trámkách hodně nadstavují do stran, ne každý plást je stejný a rovný,...dále včely v tomto systému hodně drží strukturu plod, pyl, zásoby, vše u sebe, když jsem použil mateří mřížku, i při dobré snůšce pouze 1 včelstvo přešlo a nosilo nad MM, ostatní to bouchali všude možně pod MM, nadstavovali, nahoru se jim nechtělo ani po převěšení plodu, který vyvedli a pak zas šup dolů pod MM,...Kdybych měl vést včely pouze na přírodním díle, tak po 2 letech porovnávání bych si vybral: rámky bez mezistěn, japonský úl nebo warré.


RE: Krmení na volné stavbě - Marek Lžičař - 25.08.2014 12:02 AM

Nad plodištěm jsem chtěl původně jen trámky, ale to bych nemohl točit med. Zatím se teprve učím pracovat s volně stavěnými plásty...lámou se, občas i přes maximální opatrnost Sad
Ale zpět ke krmení a zásobám...jestli tomu dobře rozumím, není jednoduché dosáhnout stavu, aby včely nanosily do nástavku nad plodiště větší množství medu, které by pak mohlo sloužit jako MK a když, tak je riziko, že během zimování si pro zásoby do MK nedojdou...


RE: Krmení na volné stavbě - Aleš Molčík - 25.08.2014 12:10 AM

(24.08.2014 10:52 PM)Marek Lžičař napsal(a):  To je dost zajímavé...jak potom s takhle velkými plásty (na výšku 3 NN) pracuješ? Pro včely mi to připadá opravdu výborné, ale pro včelaře docela makačka.
Nepoužívá Dadant vysoký plodištní nástavek pak MM a pak medníky? Pracuje se také s mednou komorou?

Já s těmi plásty nepracuji, já jen nakukuji ze shora a ze spodu. Úl rozhodně zvedat nebudu, ale zakurtnuji a převrátit dozadu na OSB desku jako stolek. Ale to bude jednou za rok.
U dadantu je výhodnější používat NN dole a VN nahoře. Včely se stahují nahoru ke strůpku pokud by to bylo obráceně tak se včely dostanou do mezinástavkové mezery a výhoda vysokého celistvého díla se ztratí. MM komora se u dadantu používá také, ale musí být sestava od spodu NN,VN,NN a zásoby musí zasahovat až do VN, aby včely měly sezení ve VN jinak se opět ztrácí výhoda vysokého díla.


RE: Krmení na volné stavbě - Milan Urík - 25.08.2014 12:11 AM

Neřekl bych, že si v zimě nedojdou pro zásoby,...při tomto vedení si to včely vše pěkně uspořádají a pojedou za zásobami směrěm nahoru, tak jak to budou potřebovat. Pokud budeš chtít včely udržet pouze na 3 NN a z toho jeden jako medná komora, stanou se 2 věci: buď bude včel málo, pokud je vedeš tak, že si musí vždy na jaře dostavět i nějaké plástve ve spodních nástavcích a narůst do síly, tak si asi celý 3 NN nevystaví a nezanosí komplet medem, nebo...bude včel moc a pak je tenká hranice mezi vytvořením medné komory a vyrojením, je potřeba je pak držet na uzdě vyřezáváním plodu nebo přeletákem. Ale nejlepší odpověď dostaneš, když to zkusíšSmile


RE: Krmení na volné stavbě - Aleš Molčík - 25.08.2014 12:20 AM

(25.08.2014 12:02 AM)Marek Lžičař napsal(a):  Ale zpět ke krmení a zásobám...jestli tomu dobře rozumím, není jednoduché dosáhnout stavu, aby včely nanosily do nástavku nad plodiště větší množství medu, které by pak mohlo sloužit jako MK a když, tak je riziko, že během zimování si pro zásoby do MK nedojdou...

Problémové to je jen pokud je zásob v komoře před snůškou moc na výšku, to působí jako bariéra a včely nemají potřebu nosit nahoru. Před snůškou je potřeba včely trochu obrat a nebo přeložit dolů, ale může v horním NN už být plod a ten se dolů překládat nesmí jinak se zachladí. Použít na oddělky nebo posílení v jiném včelstvu.


RE: Krmení na volné stavbě - Marek Lžičař - 25.08.2014 11:17 PM

(25.08.2014 12:11 AM)Milan Urík napsal(a):  Neřekl bych, že si v zimě nedojdou pro zásoby,...při tomto vedení si to včely vše pěkně uspořádají a pojedou za zásobami směrěm nahoru, tak jak to budou potřebovat. Pokud budeš chtít včely udržet pouze na 3 NN a z toho jeden jako medná komora, stanou se 2 věci: buď bude včel málo, pokud je vedeš tak, že si musí vždy na jaře dostavět i nějaké plástve ve spodních nástavcích a narůst do síly, tak si asi celý 3 NN nevystaví a nezanosí komplet medem, nebo...bude včel moc a pak je tenká hranice mezi vytvořením medné komory a vyrojením, je potřeba je pak držet na uzdě vyřezáváním plodu nebo přeletákem. Ale nejlepší odpověď dostaneš, když to zkusíšSmile

Big Grin Je to jako asi se vším....dokud se to nezkusí...moc děkuju za tipy, některé jsou pro mě docela těžko pochopitelné, dokud si to nevyzkouším, tak vlastně nevím, jak to včely chtějí...takže je nechat a pozorovat, naslouchat...a zkoušet Smile


RE: Krmení na volné stavbě - Leoš Dvorský - 26.08.2014 09:26 AM

(25.08.2014 12:02 AM)Marek Lžičař napsal(a):  Nad plodištěm jsem chtěl původně jen trámky, ale to bych nemohl točit med. Zatím se teprve učím pracovat s volně stavěnými plásty...lámou se, občas i přes maximální opatrnost Sad
Ale zpět ke krmení a zásobám...jestli tomu dobře rozumím, není jednoduché dosáhnout stavu, aby včely nanosily do nástavku nad plodiště větší množství medu, které by pak mohlo sloužit jako MK a když, tak je riziko, že během zimování si pro zásoby do MK nedojdou...

Jen na trámky zapomeň doprostřed nástavku dej jeden vystavěný plást, tzv. soušové jádro a nebude problém. LD


RE: Krmení na volné stavbě - Marek Lžičař - 27.08.2014 11:17 PM

(26.08.2014 09:26 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  
(25.08.2014 12:02 AM)Marek Lžičař napsal(a):  Nad plodištěm jsem chtěl původně jen trámky, ale to bych nemohl točit med. Zatím se teprve učím pracovat s volně stavěnými plásty...lámou se, občas i přes maximální opatrnost Sad
Ale zpět ke krmení a zásobám...jestli tomu dobře rozumím, není jednoduché dosáhnout stavu, aby včely nanosily do nástavku nad plodiště větší množství medu, které by pak mohlo sloužit jako MK a když, tak je riziko, že během zimování si pro zásoby do MK nedojdou...

Jen na trámky zapomeň doprostřed nástavku dej jeden vystavěný plást, tzv. soušové jádro a nebude problém. LD
Děkuji ti za radu. Myslím, že letos budu mít nějaké částečně vystavěné plásty, které ale nebudu nechávat v úlu na zimování - to by se dalo tedy příští rok použít na soušové jádro? Nebo případně vložit trámek s upraveným (seříznutým) plástem z plodiště - a tak vlastně obnovovat plodištní dílo?


RE: Krmení na volné stavbě - Leoš Dvorský - 28.08.2014 10:27 AM

(27.08.2014 11:17 PM)Marek Lžičař napsal(a):  
(26.08.2014 09:26 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  
(25.08.2014 12:02 AM)Marek Lžičař napsal(a):  Nad plodištěm jsem chtěl původně jen trámky, ale to bych nemohl točit med. Zatím se teprve učím pracovat s volně stavěnými plásty...lámou se, občas i přes maximální opatrnost Sad
Ale zpět ke krmení a zásobám...jestli tomu dobře rozumím, není jednoduché dosáhnout stavu, aby včely nanosily do nástavku nad plodiště větší množství medu, které by pak mohlo sloužit jako MK a když, tak je riziko, že během zimování si pro zásoby do MK nedojdou...

Jen na trámky zapomeň doprostřed nástavku dej jeden vystavěný plást, tzv. soušové jádro a nebude problém. LD
Děkuji ti za radu. Myslím, že letos budu mít nějaké částečně vystavěné plásty, které ale nebudu nechávat v úlu na zimování - to by se dalo tedy příští rok použít na soušové jádro? Nebo případně vložit trámek s upraveným (seříznutým) plástem z plodiště - a tak vlastně obnovovat plodištní dílo?

Záleží jak jsou ty plásty vystavěné. Jeden stačí, ale dostavěný až téměř k horní loučce v nástavku pod ní.
To co píšeš na konci je metodika, která je na našem webu u ošetřování oddělku, to funguje dobře. LD


RE: Krmení na volné stavbě - schützmeister - 29.08.2014 05:21 PM

U dadantu je výhodnější používat NN dole a VN nahoře. Včely se stahují nahoru ke strůpku pokud by to bylo obráceně tak se včely dostanou do mezinástavkové mezery a výhoda vysokého celistvého díla se ztratí. MM komora se u dadantu používá také, ale musí být sestava od spodu NN,VN,NN a zásoby musí zasahovat až do VN, aby včely měly sezení ve VN jinak se opět ztrácí výhoda vysokého díla.
[/quote]
Protože Dadanty jsou můj "kůň", mám pár typů na zimování.Nízký nástavek dole není špatný, leč v podletí ho zanesou pylem a přes zimu zplesnivý. Pokud, tak 5-6 plástů do středu a panenských, nedostavěných, tam to není tak zlý s tím pylem.
Medná komora nahoře není špatná, normálně tam jdou, osobně názor, že včely se drží na vysokých plástech nemůžu potvrdit, bez mřížky mě i ve snůšce při dvou vysokých a několika NN plodují tam, kde je zrovna flek, nijak to neřeší - mínus zimování s NN je na jaře, kdy ho proplodují a není pak možné pracovat s vysokými plásty dole / dávat ho pak dolů považuju za úplnou úchylnost, vzhledem k narušení hnízda /.
Loni jsem zkoušel zimovat silné s NN nahoře, ale přes mřížku - kupodivu celkem není špatné, ale taky se mě nelíbí z důvodu srážení vody a plesnivění, objektivně to ale mohlo být velkým mrazem / stanoviště 800m.n.m. / a nezatepleným úlem. Určitě ale není pravda, že přes mřížku si zásoby nevezmou, čehož jsem se bál. V teplejší oblasti to může být schůdný. Nástavky je ale třeba dávat nejdýl do půlky srpna, aby to stihly pospravit.
Ze všeho se mi nejlíp páčí zimovat jen na jednom vysokým, většině včel to stačí, nakrmený tak akorát, dobrý přístup, perfektní jarní rozvoj, pyl tam kde má. Když mám vysoký podmet, tak eventuelně zdatnější dole něco nastaví, letos mám pár ještě větších a zkouším nízký dole, ale bez plástů, takový visení, než se stáhnou do vysokýho, zatím to vypadá nadějně.


RE: Krmení na volné stavbě - tondabh - 29.08.2014 11:21 PM

(29.08.2014 05:21 PM)schützmeister napsal(a):  bez mřížky mě i ve snůšce při dvou vysokých a několika NN plodují tam, kde je zrovna flek, nijak to neřeší...

Haribol Michale, takový dotázek. Když Tě plodují ve snůšce i ve vrchních nástavcích, máš tam otevřená očka?

Měj se krásně včeličkově, Tonda.


RE: Krmení na volné stavbě - Marek Lžičař - 31.08.2014 10:20 PM

Ze všeho se mi nejlíp páčí zimovat jen na jednom vysokým, většině včel to stačí, nakrmený tak akorát, dobrý přístup, perfektní jarní rozvoj, pyl tam kde má. Když mám vysoký podmet, tak eventuelně zdatnější dole něco nastaví, letos mám pár ještě větších a zkouším nízký dole, ale bez plástů, takový visení, než se stáhnou do vysokýho, zatím to vypadá nadějně.
[/quote]

Takto to mám letos na zimu - vysoký podmet a na něm dva spojené nízké nástavky (takže v podstatě jeden vysoký), kde visí nahoře na trámcích přes celou výšku plásty plodiště. Pokud by pak na zimu stačily jen 2NN, kde v plodišti by byly i zásoby i včely na velkém plodištním plástu, tak bych nemusel pro krmení řešit mednou komoruSmile A na jaře bych mohl jen přidat medníky s částí plástů z plodiště (jak píše Leoš Dvorský)...
Děkuji všem za podněty a tipy, teprv začínám, tak jsem rád za každou radu...


RE: Krmení na volné stavbě - Aleš Molčík - 31.08.2014 11:37 PM

Pokud zimuji oddělky v jednom nástavku Dadant 448x285 tak pouze na uzavřeném dnu. Oni se včely i na otevřeném sítu sice poradí, ale mají o něco pomalejší jarní rozvoj.


RE: Krmení na volné stavbě - Marek Lžičař - 31.08.2014 11:41 PM

(31.08.2014 11:37 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Pokud zimuji oddělky v jednom nástavku Dadant 448x285 tak pouze na uzavřeném dnu. Oni se včely i na otevřeném sítu sice poradí, ale mají o něco pomalejší jarní rozvoj.

A stačí dno zespodu "uzavřít" monitorovací podložkou? nebo tam vkládáš nějakou uteplivku?


RE: Krmení na volné stavbě - Aleš Molčík - 01.09.2014 07:18 AM

Bez uteplivky, jde jen o proudění vzduchu.


RE: Krmení na volné stavbě - schützmeister - 03.09.2014 02:27 PM

(29.08.2014 11:21 PM)tondabh napsal(a):  
(29.08.2014 05:21 PM)schützmeister napsal(a):  bez mřížky mě i ve snůšce při dvou vysokých a několika NN plodují tam, kde je zrovna flek, nijak to neřeší...

Haribol Michale, takový dotázek. Když Tě plodují ve snůšce i ve vrchních nástavcích, máš tam otevřená očka?

Měj se krásně včeličkově, Tonda.
Nemám, už jsem to vzdal, je to díra navíc a neviděl jsem žádný zásadní efekt. V plodování to ale, aspoň u mě, nemá vliv. Neřeší to, kde je místo, tam je plod, proto nově jedu 1-2 VN + 1NN + mřížka a dál dle velikosti, v sezoně. U tvých Japončíku bych odhadl, že to med stlačí na plod dole ?

(31.08.2014 10:20 PM)Marek Lžičař napsal(a):  Takto to mám letos na zimu - vysoký podmet a na něm dva spojené nízké nástavky (takže v podstatě jeden vysoký), kde visí nahoře na trámcích přes celou výšku plásty plodiště. Pokud by pak na zimu stačily jen 2NN, kde v plodišti by byly i zásoby i včely na velkém plodištním plástu, tak bych nemusel pro krmení řešit mednou komoruSmile A na jaře bych mohl jen přidat medníky s částí plástů z plodiště (jak píše Leoš Dvorský)...
Ty velký plásty se zásobama jsou na jaře lepší/horší podle místní snůšky. U mě v horách bez problému - chvíli trvá, než je snůška a zásoby vyžerou, dole v luhu, pokud na zimu překrmím, musím zásoby v dubnu vybrat, jinak málo plodují - to asi u zastamdací medné komory není problém.


RE: Krmení na volné stavbě - tondabh - 03.09.2014 03:35 PM

[/quote]
Nemám, už jsem to vzdal, je to díra navíc a neviděl jsem žádný zásadní efekt. V plodování to ale, aspoň u mě, nemá vliv. Neřeší to, kde je místo, tam je plod, proto nově jedu 1-2 VN + 1NN + mřížka a dál dle velikosti, v sezoně. U tvých Japončíku bych odhadl, že to med stlačí na plod dole ?


Tak u japončíků to frčí jak píšeš, medem si stlačují plodování dolů, ale u mne to takto funguje i v 39x24, kdy mám čtyři až pět nástavků po jedenácti rámkách, ale když jsem tam měl očka, tak tam bylo sice minimum ale byl tam plod. Před léty jsem nahoru začal dávat nástavky bez oček a včeličky dělají ten samý efekt, že medem stlačují plodování do spodních nástavků, vypozoroval jsem bez mřížky lepší rozvoj i kondici včelstev, mějte se všici krásně včeličkově, Tonda.


RE: Krmení na volné stavbě - Jindřich Šafránek - 21.10.2014 02:22 PM

Nemám, už jsem to vzdal, je to díra navíc a neviděl jsem žádný zásadní efekt. V plodování to ale, aspoň u mě, nemá vliv. Neřeší to, kde je místo, tam je plod, proto nově jedu 1-2 VN + 1NN + mřížka a dál dle velikosti, v sezoně. U tvých Japončíku bych odhadl, že to med stlačí na plod dole ?


Tak u japončíků to frčí jak píšeš, medem si stlačují plodování dolů, ale u mne to takto funguje i v 39x24, kdy mám čtyři až pět nástavků po jedenácti rámkách, ale když jsem tam měl očka, tak tam bylo sice minimum ale byl tam plod. Před léty jsem nahoru začal dávat nástavky bez oček a včeličky dělají ten samý efekt, že medem stlačují plodování do spodních nástavků, vypozoroval jsem bez mřížky lepší rozvoj i kondici včelstev, mějte se všici krásně včeličkově, Tonda.
[/quote]

Tondo, zkušenosti z 39x24 potřebuji zkonzultovat, pokud u mne byly včely ve třech nástavcích a všechna otevřená očka plod byl ve dvou spodních tak 60% dole 40% nahoře, dělala to ta otevřená očka ?
Když píšeš že na jaře med stlačuje plod dolu , znamená to že nezaměňuješ nástavky ale jsou stabilně na své pozici , nebo nějakou rotaci nástavků 39x24 při počtu 4 až 5 VN provádíš ? Nemyslím tím zvětšování prostoru podstavováním nebo nastavováním.
Při počtu 11 rámků mi vše včely slepovaly / prostavěly nahoře mezi sebou, nezkoušel jsi používat pouze 10 pro větší rámkovou rozteč ?
Děkuji Jindřich
PS , Brno bylo prima, skořici používám ( když nezapomenu )


RE: Krmení na volné stavbě - tondabh - 21.10.2014 03:20 PM

(21.10.2014 02:22 PM)Jindřich napsal(a):  
(03.09.2014 03:35 PM)tondabh napsal(a):  
Nemám, už jsem to vzdal, je to díra navíc a neviděl jsem žádný zásadní efekt. V plodování to ale, aspoň u mě, nemá vliv. Neřeší to, kde je místo, tam je plod, proto nově jedu 1-2 VN + 1NN + mřížka a dál dle velikosti, v sezoně. U tvých Japončíku bych odhadl, že to med stlačí na plod dole ?


Tak u japončíků to frčí jak píšeš, medem si stlačují plodování dolů, ale u mne to takto funguje i v 39x24, kdy mám čtyři až pět nástavků po jedenácti rámkách, ale když jsem tam měl očka, tak tam bylo sice minimum ale byl tam plod. Před léty jsem nahoru začal dávat nástavky bez oček a včeličky dělají ten samý efekt, že medem stlačují plodování do spodních nástavků, vypozoroval jsem bez mřížky lepší rozvoj i kondici včelstev, mějte se všici krásně včeličkově, Tonda.



Tondo, zkušenosti z 39x24 potřebuji zkonzultovat, pokud u mne byly včely ve třech nástavcích a všechna otevřená očka plod byl ve dvou spodních tak 60% dole 40% nahoře, dělala to ta otevřená očka ?
Když píšeš že na jaře med stlačuje plod dolu , znamená to že nezaměňuješ nástavky ale jsou stabilně na své pozici , nebo nějakou rotaci nástavků 39x24 při počtu 4 až 5 VN provádíš ? Nemyslím tím zvětšování prostoru podstavováním nebo nastavováním.
Při počtu 11 rámků mi vše včely slepovaly / prostavěly nahoře mezi sebou, nezkoušel jsi používat pouze 10 pro větší rámkovou rozteč ?
Děkuji Jindřich
PS , Brno bylo prima, skořici používám ( když nezapomenu )
[/quote]

Haribol Jindřichu, pokud necháš včeličkám otevřená očka, bude i v horním medníku vždy trochu plodu, kouzlo přijde až všechny očka zaděláš.

Co se týče dalšího postupu, podkládám vždy pod horní medník další medník, podle váhy zjistím TEĎ. Takže většinou silná včelstva plodují ve třech a dva mají jako medník, spíš ten třetí v plodišti jako mednou komoru s plodem.

Jsem rád že využíváš dobré rady, neboť mám ověřeno na stovkách dušiček, že med se skořicí je kouzlo přímo od Boha, měj se krásně medíkově, Tonda.


RE: Krmení na volné stavbě - Jindřich Šafránek - 21.10.2014 05:18 PM

Tondo, zkušenosti z 39x24 potřebuji zkonzultovat, pokud u mne byly včely ve třech nástavcích a všechna otevřená očka plod byl ve dvou spodních tak 60% dole 40% nahoře, dělala to ta otevřená očka ?
Když píšeš že na jaře med stlačuje plod dolu , znamená to že nezaměňuješ nástavky ale jsou stabilně na své pozici , nebo nějakou rotaci nástavků 39x24 při počtu 4 až 5 VN provádíš ? Nemyslím tím zvětšování prostoru podstavováním nebo nastavováním.
Při počtu 11 rámků mi vše včely slepovaly / prostavěly nahoře mezi sebou, nezkoušel jsi používat pouze 10 pro větší rámkovou rozteč ?
Děkuji Jindřich
PS , Brno bylo prima, skořici používám ( když nezapomenu )
[/quote]

Haribol Jindřichu, pokud necháš včeličkám otevřená očka, bude i v horním medníku vždy trochu plodu, kouzlo přijde až všechny očka zaděláš.
Co se týče dalšího postupu, podkládám vždy pod horní medník další medník, podle váhy zjistím TEĎ. Takže většinou silná včelstva plodují ve třech a dva mají jako medník, spíš ten třetí v plodišti jako mednou komoru s plodem.

Jsem rád že využíváš dobré rady, neboť mám ověřeno na stovkách dušiček, že med se skořicí je kouzlo přímo od Boha, měj se krásně medíkově, Tonda.
[/quote]

Díky chápu, můj dotaz patřil do spíš do začátečníků, ale tady to bylo po ruce. Otevřená očka vlastně brzdí pohyb plodu dolu i nahoru dle roční doby.
Medník ( přidávaný ) se podstavuje pod ten již téměř zanesený, aby nevznikla medová závora a včelky do nového také nosily.
Ještě k těm rámkům ( ne jen pro Tondu ), zkoušel někdo širší rozteče rámků (
louček) než je běžné ?
Skořicové díky
Jindřich


RE: Krmení na volné stavbě - tondabh - 21.10.2014 07:21 PM

(21.10.2014 05:18 PM)Jindřich napsal(a):  zkoušel někdo širší rozteče rámků (
louček) než je běžné ?
Skořicové díky
Jindřich

Jindřichu ať jim tam dáš jakkoliv široké loučky či změníš rozteče, věz že si ty holčičky vždy poradí a napraví naše nedostatky, měj se krásně včeličkově, Tonda.


RE: Krmení na volné stavbě - Aleš Molčík - 21.10.2014 09:20 PM

Širší rozteč v medníku jsem zkoušel proto, aby mi matka nekladla v medníku, protože mi dost lidí říkalo, že to funguje. I přesto, že v medníku mám očka zavřená matka tam stejně nakladla dřív než včely zanesly medník sladinou a další důvod proč jsem v tom nepokračoval byla větší vlhkost medu v hlubších buňkách.


RE: Krmení na volné stavbě - schützmeister - 22.10.2014 12:40 PM

(21.10.2014 09:20 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Širší rozteč v medníku jsem zkoušel proto, aby mi matka nekladla v medníku, protože mi dost lidí říkalo, že to funguje. I přesto, že v medníku mám očka zavřená matka tam stejně nakladla dřív než včely zanesly medník sladinou a další důvod proč jsem v tom nepokračoval byla větší vlhkost medu v hlubších buňkách.
Přesně mohu potvrdit, a taky to tak zvláštně kolem plodu zdeformují. Na druhou stranu je otázko, co je správná rozteč, dávám o fous taky větší než 36, ale jak kde,
pozná se , že to je málo, když na jedné starně buňky odkoušou.
Do stran a trubčiny lépe víc jak 37, pro ideální stavbu divočiny zase spíš jen 35 - hezký plásty staví, když nemají kam zatočit.


RE: Krmení na volné stavbě - Marek Slezák - 07.07.2016 11:51 PM

Přátelé, mám necelých 14 dní oddělky, do nástavku jsem jim k tomu co jsem si privezl doplnil rámky s pruhy mezistěn. Včelky staví, každý oddělek jinak, ale ten nejsilnější měl jeden rámek zborcený a spadlý na dno a v tom plod, ještě nezavíčkovaný. Setkal jste se s tím někdo? v jiných úlech to nebylo. Celkem mě to zarazilo....


RE: Krmení na volné stavbě - Jiří Marx - 08.07.2016 10:13 AM

Priprav si par gumiček nebo provazek. Ramek vyndej plast taky a vrat ho zpatky do ramku. Vetsinou se posadi na spodni loucku a nahore vznikne mezera. Dbej na to aby to co bylo nahore dřiv bylo i ted. Neotocit. No a pak gumicky pres horni a spodni loucku. Ten plast tim bude jakz takz drzet ve spravné poloze a ony si to pripevni. Velké davky tekuteho krmiva tohle delaji. Ted se oddelky krmi a podněcují aby stavely a mely hodne plodu. Zakrmeni na zimu prichazi pozdeji. Proto v tehle dobe radeji invert těsto.


RE: Krmení na volné stavbě - Marek Slezák - 08.07.2016 02:29 PM

Děkuji za radu, právě že já od někoho slyšel že je lepší cukerný roztok a ne těsto, někdo zase těsto a ne cukr, tak aby se v tom čert vyznal, když nejsou zkušenosti


RE: Krmení na volné stavbě - Jiří Marx - 08.07.2016 06:30 PM

Tekuty berou mohutně ale to je nekdy na skodu mohou si i krmenim zalit vsechny volne bunky a matka nema kam klast. Tomu se říká ulejt oddelek