Forum Šance pro včely

Úplná verze: Rojení
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Tak už bydlí holky naše zlatý ... Ambrožky se vyrojili a usadili u souseda Rosti na černém bezu. Už bydlí a jmenují se Rosťovky. Smile Radostné a milé uvítání v novém úlu přijali.
Jenda
schützmeister
asi špatně popisuji ten rojáček je na 4 nástavky a kamaraád je včelař a dal tam 2 rámečky s potravou a jednu zrovna vylíhlou matku.Dal to takhle proto, že je tam málo včel a že ten úl je pro ně moc velký. Jedná se o první roj, druhý je níže.

Debora a schützmeister
druhý roj jsme skleply 12. dnes tedy v 19h to bylo 2 dny od vyrojení, evidentně jsem to špatně popslal když se domníváte že tam jsou 4 den, do poledne byly včely na přední a pootevřené zadní śtěně úlu, před 20h jsem přijel a šel se podívat a včely byly jen na zadní pootevřené stěně jenom u něj tedy nezabraly celou stěnu, chtěl jsem to uzavřít, ale je jich moc a přiskřípl bych je nechám to na zítřek.

Děkuji za odpovědi, sám cítím přidat nástavky na 4 jak jsem měl než mi je kamarád včelař snížil.A jak jsem psal už včera dělaly plást.
Zítra udělám na ty nástavky ůchyty na zvedák a přidám ze spoda akorát se obávám , že přimáčknu vícero včel při tom množství včel.

Ještě jednou díky za odpovědi.
Jendo, naprosto okouzlující. Dobrý člověk je včelstvu nejvyšší květ. HeartHeart
Můžete mi prosím někdo objasnit,jak to probíhá před vyrojením se starou matkou a kladením.Konkrétně kdy přestane matka klást aby se připravila na let?A ještě jedna otázka,s jakým předstihem vylétne roj z úlu před líhnutím mladé matky?O víkendu jsem našel v jednom úlu zavíčkované matečníky,uvnitř byly ještě celé bílé matky,ale zároveň jsem našel i mladý plod včetně jednodenních larviček.Znamená to,že se včelstvo ještě nevyrojilo?Dík za odpověd.
Pavle to je různé. Na to, aby matky byla schopná letu stačí, aby ji včely pár hodin nekrmily a je o mnoho lehčí a je schopna letu. Tak je klidně možné, že vidíš i vajíčka a roj je na stromě. Obecně ale včelaří věří, že když jsou v úle vajíčka, je v úle i matka (asi bych se tím také řídil, pravděpodobnost je vysoká). Nemusí to být pravda, záleží ale i na množství a struktuře plodu v úle celkem. U tebe je jedna jistota, před 4 dny tam matka byla. Pokud nevidíš 1 denní vajíčka, tak bych řekl, že vzaly čáru nebo brzo vezmou. To jestli roj už vylétl, mohl poznat i podle množství včel v úle. Nyní, kdy se jich líhnou stovky a tisíce denně, je to někdy obtížné.
Hodně to ovlivňuje i počasí jako asi letos. Může se stát, že počasí je takové, že není možné aby roj vyletěl z úlu a tak se klidně vylíhne mladá matka a pak vyletí s ní a starou včely zabijí už v úle. Takovému roji se říká také zpěvavý roj (je v něm více neoplozených matek a ty o sobě dávají vědět týtáním, zpíváním). Někdy to zase počasí urychlí.Záleží také hodně na genetice, někdy se včely vyrojí krátce po zavíčkování matečníků a jindy matka klade až do doby těsně před vyrojením (tak 1 den). ld
Pokud tedy nechci hledat matku,stačí když při další prohlídce zkontroluji jestli je zakladený mladý plod?Vyřízl jsem snad všechny matečníky a nalarvil jsem tři matečníky,ze kterých přijaly jeden.původně jsem ten matečník chtěl zužitkovat pro oddělek,ale to rojení(pokud tedy proběhlo)mi udělalo čáru přes rozpočet.Tak pokud bych nenašel při prohlídce vajíčka nebo mladý plod,nechal bych jim ten přidaný matečník.Matečník je v horním nástavku nad mřížkou,plánoval jsem chov při matce.Pavel
Pavle musíš to spočítat. Nevím kdy budeš dělat prohlídku a v jakém stavu je plod nyní. 1-3 den stadia= vajíčko, 4-9 den, larvičky,9 den víčkování plodu, 10 až do 21 dne zavíčkovaný plod (může to být i jen 19. den). ld
Poslední prohlídku jsem dělal v sobotu,to tam byly ještě jednodenní larvičky tzn.že s jistotou kladla ještě ve středu.Jestli bude čas tak udělám další prohlídku tuto sředu,tak uvidím co tam najdu.Díky,Pavel
(16.05.2016 11:04 AM)Leoš Dvorský napsal(a): [ -> ]Může se stát, že počasí je takové, že není možné aby roj vyletěl z úlu a tak se klidně vylíhne mladá matka ). ld
Našel jsem jednou v úle starou matku, vajíčka, pět nových matek a cca 20 matečníků
v různém stadiu víčkování. Někdy je to těžký. Big Grin
Ci pána, v stredu sme mali pod mrakom, včera som nebol doma , a dnes tretí úľ obsadení rojom ! Tak toto tu ešte neboloBig GrinBig GrinBig Grin, tuším mám v rojový -rojivý rok! Máte niekto podobné skúsenosti????
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Referenční URL's