Forum Šance pro včely

Úplná verze: Rojení
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
(22.11.2014 09:34 AM)Aleš Molčík napsal(a): [ -> ]Včelstva se dovedou samo uzdravovat, principy jsou známy a pokud se včelstvo rozhodne, že u mě nebude chtít žít tak to také umí dát najevo zvýšeným rojením. Ony ty včely jsou materialisticky založeny docela hodně a tomu všemu materialistickému přizpůsobují své chování.

Materie je život, duchovno je gravitace. Jakákoliv myšlenka okamžitě opouští svět hmoty, aby mohla rozkvést, nabýt zkušenosti (gravitace), než se vrátí zpět do světa života, který modeluje. Tímto způsobem nám odhaluje čirý pohled na všechno, co nás obklopuje. To je to, co nazívám nahlédnout za roušku reality smyslem JÁ.

(21.11.2014 08:50 PM)Aleš Molčík napsal(a): [ -> ]Síla myšlenky je neskutečná..., ono to také může být tak, že síla myšlenky je nepřenositelná pokud ta druhá bytost v ni nezačne sama věřit.

Když řekneš, že síla myšlenky je neskutečná a nepřenositelná, hodnotíš něco, co je mimo tebe. Tento pohled na svět nazívám pohromou. Pohroma je ale naprostá nezbytnost, dává zkušenost, nutí přemýšlet a objevit sama sebe v sobě.

(22.11.2014 09:34 AM)Aleš Molčík napsal(a): [ -> ]Tady je síla víry včelaře naprosto k ničemu, tady musí být síla selského rozumu.

To je správné vnímání smyslem Já. Díváš se do hloubky své duše, testuješ ji a potvrzuješ ji. Zapřel jsi pohromu a modeluješ hmotu. Rojení je obdobný proces.

Vítej v gravitaci roje Heart

cher
Na slovenskom fóre som našiel túto informáciu. V časopise Včelár, asi pred dvadsiatimi rokmi, bol uverejnený návod, ktorý si môže každý vyskúšať a skutočne sa osvedčil a zabráni rojeniu. Podstatou návodu je zámena polovice plodových plástov medzi dvomi, tromi včelstvami, ktoré sa chcú vyrojiť, tak, že matky musia zostať v pôvodnom plodisku na svojich plodových plástoch. Rojová nálada okamžite skončí a včelstvá v tom roku sa nevyroja. Autor tejto metódy vtedy napísal, že prítomnosť cudzích včiel vo včelstve naruší harmóniu včelstva, čo má za následok zaniknutie rojovej nálady.
Tomu bych věřil, ale zkoušet se mi to nechce, riziko rozšíření potencionální skryté nemoci je vysoké. Lepší ať se rojí.
Prvý tohoročný roj. Neveríte? Kolega sa včera vrátil zo služobky z Mexika Big Grin
u nás kvetou včely, zde působí čirá sluneční entita.

[Obrázky: DSC_2540.jpg][Obrázky: DSC_2548.jpg][Obrázky: DSC_2556.jpg]

Roj pracuje výlučně s tím, co k nám přichází od Slunce. Máme-li před sebou roj, pak jsou to sluneční síly, které se osvobodily pro duši včelstva. To je opravdové tajemství v pohledu na vývoj včelstva, že jako princezna v době mezi vajíčkem a pohlavní zralostí, když si vytváří svou duši, pracuje celé včelstvo výhradně se slunečními silami. Každému musí plesat srdce nad poznáním, jak je duše včelstva příbuzná s tím, co žije ve sluneční bytosti. Nyní můžeme vnímat ten intimní vztah mezi včelstvem a vesmírem.
Zkusím se na rojení podívat malinko jinak. Včelstvo se geniálně přizpůsobuje prostředí. Má na to strategii částečné genetické výměny. Geny po matce zůstávají, nové geny dodávají trubci z přeživších a životaschopných včelstev z relativně širokého okolí. A to navíc trubci s poloviční genetickou výbavou procházejí tvrdým sítem přírodního výběru i u těch přeživších včelstev. Nemají to hoši jednoduché a zůstávají jen ti nejlepší z nejlepších .
Zabydlené včelstvo má dvě možnosti jak obměnit genetiku.
1) Rojení
2) TV to jest tichá výměna matky
Rojení může probíhat de facto každý rok a musíme si uvědomit, že genetiku nemění prvoroj se starou matkou, ale to včelstvo, které zůstalo.
TV je naproti tomu opatření, kdy včelstvo mění matku jednou za čas, z důvodu jejího zestárnutí, popřípadě jim nějak přestane vyhovovat z jiných důvodů. ( Loni mi jedno včelstvo udělalo TV , protože jsem ho neustále obíral o zavíčkovaný plod na oddělky, tak včelky usoudily, že s matkou není něco v pořádku a elegantně ji, ač roční, vyměnily pomocí TV)

Rojí-li se včelstvo každý rok, má evidentně potřebu měnit genetiku, něco jim nevyhovuje. Původní genetika odlétá hledat jinou dutinu, ve stávající dutině se genetika mění ...
Co je příčinou rojení? Rozmnožovací pud, šíření včelstev po krajině?? To jistě, ale proč se rojí i ta včelstvíčka, které na to evidentně nemají. Proč se tak málo rojů ve volné přírodě dožívá příštího jara? Proč byl loňský rok rojový, i když pak nebyla žádná snůška?
Přítel Nymsa říká, že většina rojení je de facto útěkovou reakcí na něco, co jim nevyhovuje. Docela mu v tomhle věřím a myslím si, že rojení každý rok není úplně přirozené.
Proč by nemělo být normální, že včelstvo obývá jednu vyhovující dutinu po několik let, či desítek let.
(15.05.2015 11:02 AM)jirka.marx napsal(a): [ -> ]Rojí-li se včelstvo každý rok, má evidentně potřebu měnit genetiku, něco jim nevyhovuje. Původní genetika odlétá hledat jinou dutinu, ve stávající dutině se genetika mění ...
Všecko dobrý, ale todle je das ist nesmysl. Big Grin
Podle toho, co pozoruju já, je to přesně naopak. Každoročně se rojí včelstva nejstabilnější genově a nejodolnější v čase - když jsem dělal podrobné záznamy a na stanovišti nevozil novou krev, za pár let máš většinu včelstev od té nejlepší matky - ty špatné se selektují a ty dobré se rojením množí a množí. Sice je nerojím, ale dělím s matečníky, to je ale geneticky stejný.
Taky ty nejlepší se rojí první, tzn. zase chytí jen ty nejlepší trubce, protože ty chcípaci trubce ještě nemaj.
Tím celým se genetika upevňuje - matky od těchhle včelstev jsou skoro věrná kopie po mnoho let - takže žádná zásadní změna trubci není.
To může být jenom u F2, dyž je dovezu někam jinam.
V tom je právě naše šlechtění proti přírodě - v chovech se množí pozdě - špatní trubci, a od včelstev nerojivých - geneticky by se tyto časem vyselektovali.
Mimochodem, od tědlech největších "rojivek" co by každý chovatel dávno zamáznul,
mám letos už teď v úle tak 30kg medu + bude jeden či dva oddělky, který asi dají v pohodě i medovicový med.
Ty horší sou na půlce, oddělek daj v nejlepším jeden a to nepočítám těch 70% které ani nepřečkali zimu. Tydle sou bezproblémový - jen se musí včas rozdělit. Jinak nic.
Leta páně jsou to ty samý včely i v těch oddělkách. Stejně se rojí, stejně bodaj, stejně životaschopný. 6ádný nemoce, skvěle staví.
A Nymsa - má je v lese. V LESE. Tam se vše rojí méně a když, tak to nikdo neuvidí.
Dobrý včely v lese na stinném stanovišti ani nepoznám, jestli se rojili. Prostě jsou furt skvělý. To dělá ten les, žádný tichý výměny. Tichá výměna je nouze. Včelstvo který to nechá na poslední chvíli. Kolikrát se to podaří ? V zimě dost těžko. A v létě zase nejsou dobrý trubci. Je to ptákovina. Selekčně.

(15.05.2015 11:02 AM)jirka.marx napsal(a): [ -> ]Docela mu v tomhle věřím a myslím si, že rojení každý rok není úplně přirozené.
Docela bych věřil informaci, že normálně bez člověka přežívá tak 20% včelstev.
Kdyby se nerojili každý rok - kdepak by se vzali ? Big Grin Ty dobrý se naopak vyrojí opakovaně.
Jak to pro Boha nejlépe odmystifikovat? Včelstvo dokáže mnohem jemněji vnímat vůli přírody. Jen ta zkutečnost, že některé procese v přírodě jsou smyslům člověka utajené, propůjčuje včelstvu jakousi výhodu, že včelař nikdy přesně neví, kdy a proč se včelstvo rojí. Tato zdánlivě bezvýznamná výhoda umožňuje každému včelstvu zachovat své plemeno v úlech predátora včelaře. Včela nemá vůbec žádný vztah k minulosti a nemá starostí budoucnosti. Rojí-li se včelstvo každý rok, má evidentní úlohu, své plemeno rozšiřovat. Pak se může rojit až do kompletního vyčerpání mateřského úlu. Rojení je vždy ve shodě s vůlí přírody. Čas je jen koncert podle přání, odmystifikovaný otisk naší mysli.
(15.05.2015 11:02 AM)jirka.marx napsal(a): [ -> ]Proč by nemělo být normální, že včelstvo obývá jednu vyhovující dutinu po několik let, či desítek let.

Je sice pravdou, že silná včelstva v prostorových úlech v oblastech bohatého zdroje výživy se méně rojí, ale to je v našich oblastech včelaření opravdu vyjímečné.

Jak na to tak koukám, domnívám se, že se každé včelstvo už v podletí připravuje na časné rojení, bez ohledu na počasí a rozměry dutiny úlu. Pro včelstvo plánující rojení je tudíž rozměr dutiny takový, jaký nalezla v podletí. Proto je včelařův čas jen koncert podle přání. Včelstvo je ale už o krůček dále. Časné rojení charakterizuje chytrá a zdravá včelstva. Na jedné straně může včelstvo lépe šířit své plemeno tím, že princezny z porojů mají velmi dobrou šanci zakopnout o opravdu božského ženicha, nebot' ještě nelítají sousedovi frajeři z těch ospalých včelstev chovných stanic. Další výhodou časného rojení je, že ty nejlepší apartmá v dutinách stromů jsou ještě k mání. No, a když se sousedovy včelstva konečně probudí, je po snůšce. Pak musí z nouze flanýrovat před kamerou mobilů, aby je včelař nakrmil.

To, že se včelstvo rojí, je tedy z mého pohledu zcela opačně, než se domnívá pan Nymsa. Totiž, že se nerojí proto, že někdo nebo něco jeho představu základně narušilo.

Muhehe
Dobře, my to rojení nějakými zásahy ovlivnit můžeme, (zužování , rozšiřování atd) Ale co pan Nymsa, ten do nich nijak nezasahuje, prostor mají pořád stejný , čímpak ten je ruší. ??
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Referenční URL's