Forum Šance pro včely

Úplná verze: Rojení
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
(16.05.2016 01:08 PM)schützmeister napsal(a): [ -> ]Našel jsem jednou v úle starou matku, vajíčka, pět nových matek a cca 20 matečníků
v různém stadiu víčkování. Někdy je to těžký. Big Grin
Měl jsem letos v úle částečně trubcokladnou starou matku, narazily jeden matečník - čekal jsem tichou výměnu. Jenže roj na stromě, v něm panenská (!) matka, v úle zůstala stará. Nechápu vůbec nic. Možná je ten roj odjinud, ale podle zeslábnutí včelstva bych se vsadil, že se rojilo tohle. Možná je to ale jinak, třeba to nakonec je tichá, (ale proč zeslábly?) no uvidíme Smile.
(20.05.2016 07:03 PM)Rasťo 71 napsal(a): [ -> ]Ci pána, v stredu sme mali pod mrakom, včera som nebol doma , a dnes tretí úľ obsadení rojom ! Tak toto tu ešte neboloBig GrinBig GrinBig Grin, tuším mám v rojový -rojivý rok! Máte niekto podobné skúsenosti????

Tak příteli, to Ti přeju, mám letos stejnou zkušenost a řeknu Ti, že v tuto dobu 27.5. jsem nikdy neměl čtyři vrojené včelstva jako letos a to se blíží první teplý víkend a zeměměřičky jak jim říkám, zaměřují většinu připravených lapačů, takže už se těším na další přírůstky, měj se krásně vrojivě Tonda.
Pred rokom, na jar 2015, som začínal sezónu s troma včelstvami, pretože sa mi cez zimu 2014/2015 vytratili včely z ostatných úľov. Príčinou úhynu včelstiev bolo, podľa mňa, vírusové ochorenie. Prežil len odolný včelí superorganizmus. Rozmnožil som v roku 2015 tento odolný materiál na sedem včelstiev, ktoré všetky v zdraví a sile prežili zimu 2015/2016. Teraz práve skončilo obdobie rojenia sezóny 2016 a ja mám na včelnici momentálne pätnásť mladých a vitálnych včelích rodín.
Kto rád číta, tak som moje jarné poznámky zo zošita zverejnil na blogu našapravda.

[attachment=1446]

Prvoroje zvyknem osadiť do úľa na pôvodné miesto, odkiaľ včely primárny roj vyslali a zvyšok včiel s plodom a rojovými materskými bunkami, ktoré roj zanechal v materskom úli, presuniem vedľa roja, za priehradku v ležane alebo nad roj, na medzidno v nadstavkovom úli. Najskôr po desiatioch dňoch, ale najčastejšie po troch týždňoch, včelstvá spojím. Roje treba asi desať dní po ich osadení skontrolovať. Z fotografie sa dá usúdiť, že mladé včelstvo je v poriadku, roj postavil nové dielo, matka kladie, včelstvo už má kruh zaviečkovaného plodu, chová plod všetkého druhu a včely už urobili nad plodom veniec so zásobami medu.
Vrojení roje do prázdného úlu: https://www.youtube.com/watch?v=j_gFGyrSjko ... příště snad budu lépe připraven a podaří se mi to zachytit od začátku do konce. Smile
A dotaz.. značí něco, pokud se včelstvo, které ma myslím dost prostoru, již třikrát vyrojilo? Poprvé normální roj.. to chápu. Asi jsem rozšířil pozdě, nebo se jim prostě chtělo.. Druhý roj ale sedl na větev sousedovy jedle a utvořil dva chomáče. Znamená to, že tam byly dvě mladé matky? Sesypal jsem vše do jednoho úlu a když jsem zpozoroval snahu o znovuvyrojeni, tak jsem přidal plást se zavíčkovanou dělničinou z matečného včelstva .. a rozmyslely si to. Teď se ale to samé matečné včelstvo vyrojilo potřetí a na blízké jabloni utvořilo asi 5-6 chomáčů. To je tam 5-6 matek? Může to být nouzová reakce na virózu (pozoruji před česnem DWV trubce, ale chtěl jsem ještě nějaký med, než se pokusím o léčbu..)?
25.5. Manželka mi kolem poledne volala, že se mi rojí včely. Přitom měly prázdný spodní nástavek. nakonec se vrátily do úlu. Kontrolou v úlu jsem zjistil, že v úle není žádný otevřený plod. Jen zavíčkovaný a zásoby. Ani matku jsem nenašel. Našel jsem několik (asi 4) uzavřených matečníků a jeden vylíhnutý. Matku jsem nenašel. Včely se zatím chovají normálně – lítají a nosí pyl i vyrábí med. Co bych měl zkusit udělat? Případně nevíte, jak tomu předejít?
(26.05.2016 10:46 AM)lyn_x napsal(a): [ -> ]vyrojilo potřetí a na blízké jabloni utvořilo asi 5-6 chomáčů. To je tam 5-6 matek?
Dost možná. Nebo víc. Už jsem to párkrát zažil. Je to poroj, kdy mezi prvním rojem a tímto bylo špatné počasí - tím se matky nalíhnou a když jsou včely dost silný vyletí pak najednou, aspoň si to tak vysvětluju. Můžeš udělat víc rojů, nebo spojit, oni se už v úle pobijou.

(26.05.2016 11:18 AM)Skaly napsal(a): [ -> ]Našel jsem několik (asi 4) uzavřených matečníků a jeden vylíhnutý. Matku jsem nenašel.
Myslím, že se ti nevrátilo nic, jsou vyrojený a chystá se pravděpodobně další akce. Příště to chce nechat jen jeden matečník, ikdyž to ani tak nezaručí, že půjdou znovu, když byl jeden vylíhlý.
Nadruhou stranu, když je jeden vylíhlý a aspoň jeden další vykousaný - je to z boku, jako od myši - pak už to je v suchu, ta první zabije ty zbylé sama. To ale dělají, jen když jsou slabé.
Druhá možnost, když se ti roj zadaří chytit, je původní úl dát jinam a na jeho místo roj. Pak ani nemusíš v tom hrabat a je to nejen O.K., a roj tě ještě donese med. V tvém případu to už moc slavný nebude.
PS. nevím, jestli někdo něco podobného nepoužívá, ale objevil jsem způsob, jak určit ze kterého včelstva roj pochází, i pokud to na včelstvu nejde na první pohled vidět. Do malého kbelíku hodím malou hrst moučkového cukru, sklepnu malou část roje, opatrně "protřepu", aby se všechny včelky v kbelíku pěkně obarvily a nechám je odlétnout. Část včel se vrací do roje, část ale do mateřského včelstva, kde lze během pár minut pozorovat bílé včelky.. Smile
Robí sa to z hladkou múkou ale na základe mojich skúseností sa to včelám moc nepáči. Ak budem potrebovať a predpokladám že áno tak vyskúšam.
(26.05.2016 10:46 AM)lyn_x napsal(a): [ -> ]Teď se ale to samé matečné včelstvo vyrojilo potřetí a na blízké jabloni utvořilo asi 5-6 chomáčů. To je tam 5-6 matek? Může to být nouzová reakce na virózu (pozoruji před česnem DWV trubce, ale chtěl jsem ještě nějaký med, než se pokusím o léčbu..)?
1. může a může.
2. co má pro Tebe vyšší prioritu?
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Referenční URL's