Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Začínáme včelařit s ŠPV
15.05.2015, 07:50 AM
Příspěvek: #71
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
Naše fórum Šanca už dlhšiu dobu sledujem nepravidelne. Fórum nemá moderátorov a mne sa to tu všetko javí ako veľký chaos. Mnoho vlákien je duplicitných. Trámikoví začiatočníci sa chcú hrať len na svojom piesočku a "pokročilí" včelári s prirodzenou stavbou v rámikoch tiež. Ale v našom hnutí je pre všetkých účastníkov Šance dôležité to, o čom píše Debora v predchádzajúcom príspevku.
Začiatočníci s "japončíkom" si myslia, že im včelstvo v dutine bude pravidelne prežívať zimu bez ošetrovania, bez "liekov", bez kŕmenia. Aj tí ostatní dúfajú, že genetika z tých ich najlepších rámikových úľov sa prenáša do širokého okolia ich lokality. V prírodnom včelárení to nefunguje tak, že včely vysypete na okraj lesa a necháte ich na pospas osudu. Včely prežívajú bez ošetrovania, liečenia a kŕmenia milióny rokov preto, že zimu dokáže prežiť len zdravé včelstvo, ktoré v čase hojnosti vyšle primárny roj a za nim niekoľko sekundárnych rojov. Niektoré z týchto rojov vždy prežijú nasledujúcu zimu. Proces sa tak opakuje nepretržite.
Pri vedení včelstiev v akejkoľvek úľovej zostave, teda vo včelárstve za humnami, treba mať na pamäti myšlienku: "Co se týče chovu včelstev, zatím co se ještě v dvacátých letech minulého století množila včelstva pomocí rojů a matky se odchovávaly přirozenou cestou,". To je aj moja filozofia prírodného včelárenia.
Hlasování:
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.05.2015, 08:37 AM
Příspěvek: #72
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
MilanBencúr:
Jsem začátečník chci začít v japonském úlu. To, že ne každé včelstvo přežije zimu je mi jasné. Přežijí jen "ta" některá zdravá včelstva, dobře. Jak postupovat tedy v léčení v takových úlech? Kdy? Jak? Čím? Na to návod není. Pokud si pořídím včely dám je do tohoto úlu a začnou stavět a množit se. Přijde mi, že tyto úly jsou jim více podobnější dutinám stromů a pokud si vystaví své dílo v takovém úlu jsou možná méně nemocné a zdravější. Nemusí tomu být tak. Je to asi tak dané, včelstvo od včelstva. Nabídnu včelkám při rojení další nový úl a matky nechám také přirozeně vychovat. Budu jim nechávat jejich medné zásoby tak, aby byly spokojené především včelky, budu hlavně rád pokud mi opylují ovocné stromy, keře a jinou květenu. Stálá obměna díla, zásoby pokud není snůška a podle spadu měli a chování včel i léčení. Chtěl bych být včelař, který nebude v žádné místní organizaci a při začátku chovu včel budu potřebovat ono zmiňované léčivo, kde a od koho sehnat? ve včelařských potřebách mi ho neprodají, na koho se obrátit? Na SVS? Budu léčit pokud to bude nutné v danou dobu a snad i v pravý čas, ale čím? to ještě nevím. Někdy je lepší to nechat na včelkách jestli se s tím vypořádají a nechovat za každou cenu včelstvo, které je slabé, stále nemocné a nerozchovávat s takových. Rozchovávat s těch nejlepších a nejvitálnějších. Nechci si hrát na písečku a rád poradím a pomůžu pokud budu vědět a umět. Vlákna jsou duplicitní, ale bude to asi tím, že ne všichni začínají ve stejnou dobu a potřebují se zeptat či napsat v tu jejich dobu. Wink a neumějí se ještě natolik orientovat. Je možná i snazší napsat dotaz a čekat tu svou odpověď. Je to i tak dobré. Hledám tu rady a odpovědi na plno mých dotazů, ale jsem radši když najdu pět odpovědí nežli žádnou. Smile
Hodně štěstí pohody klidu zdraví Vám i včelkám.
Jenda

Mýlit se může každý, učený i nevzdělaný blbec ...
Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří. Lokalita: Habartov (starý Habartov) okres Sokolov 485m Krušné hory
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.05.2015, 09:02 AM
Příspěvek: #73
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
(15.05.2015 06:16 AM)Debora napsal(a):  ... Hnutí ŠPV doporučuje ponechat včelstvu 50% medu. ...
Huh
Citace ze ZD: ...Nestanovujeme, kolik % má být medných a
cukerných zásob na zimu. Jde jen o to, aby tyto zásoby měly větší podíl přirozených zásob než je to nyní obvyklé.


Ideálním standardem by ovšem mělo být zimování na medné komoře.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1), Jan Brunclík (+1), Rasťo 71 (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.05.2015, 10:02 AM
Příspěvek: #74
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
Co se týká léčiv, tak se opravdu dá vystačit s kyselinou mravenčí (ev. šťavelovou) a komerčně prodávanými nosiči Mitegone, Nassenheider atd.... Formidol se dá taky koupit bez receptu a spolupráce s SVS.
Jen o jedno Vás prosím, nenechte svoje včelstva kolabovat v sezoně, vylupované úly nepotěší vás ani majitele včel, které loupí.
Máte-li pocit, že včelstvo nezvládá, prohlédněte ho, udělejte si diagnostiku VD na trubčím plodu, na dělničím plodu popř. na včelách. Když uvidíte, že je potřeba zasáhnout, udělejte to. Med můžete vytočit později. Je velmi důležité mít včelstva o slunovratu v dobré kondici, proto je lepší (je-li třeba) zasáhnout ve červnu. Jde o zdraví zimní generace. Je potřeba mít přehled, proto chov včel v japončíku nedoporučuji začátečníkům a to prosím nemám nic proti začátečníkům.
Před česny mějte něco, na čem můžete pozorovat, co včely vynáší z úlu. Tam najdete včely bez křídel atd. (osvědčily se mi jednoduché obrácené kovové stříšky)

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.05.2015, 06:37 PM
Příspěvek: #75
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
Môžme rozvíjať diskusiu ďalej. Moderné včelárenie je založené na delení a spájaní včelstiev. Zaujímajú ma vaše postupy. Keď rozdelíte včelstvo, čo robíte s odložencom? Prečo, za akým účelom, ste to včelstvo rozdelili? To je základná otázka, na ktorú si musí vedieť každý včelár odpovedať sám. Kto bol minulý rok v októbri v Brne a ako tak sa snažil počúvať moju prezentáciu o vitalizácii včelstiev rojmi, tak mu snáď došlo, prečo v medernej včelárskej praxi umelo delíme včelstvá. Odloženec, to je úžasný nový výhonok, podobný ako roj, ktorým môžeme podporovať vitalitu včelstiev. Odloženec môže včelár použiť aj po Novom roku, na Troch kráľov, na vitalizáciu včelstva. Vitalita, podľa mojich skúseností znamená, že včelstvo prežije minimálne dve nasledujúce sezóny bez liečenia. A to aj na medzistienkach. Budem rád každej reakcii účastníkov Šance na tento môj rebelský príspevok.
Hlasování: Jan Brunclík (+1), Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.05.2015, 04:32 AM
Příspěvek: #76
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
Citace:Jsem začátečník chci začít v japonském úlu.
Štýlov na pírodné včelárenia je veľmi veľa. V Keni sú to vodorovné kmene stromov s vyhnitou dutinou. Na Ukrajine sú tie kláty, ako príbytky včiel, vo zvislej polohe. V Rusku, na Sibíri, sú to naklonené úle, v Grécku hlinené. v Nemecku zas slamené. V nížinných oblastiach Európy sa stretneme s prútenými úľmi. Vo Francúzsku je to úľ Warre, ale v krajinách Škandinávie sa zas stretneme s ležanmi s masívnymi stenami. V Spojenom kráľovstve, s upršaným počasím, je to W.B.C. úľ s účinným pršiplášťom a v našich zemepisných šírkach máme Moravský univerzál s predsieňou pri letáči. Ponuka skutočne pestrá.
Hlasování: Jan Brunclík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.05.2015, 09:02 AM
Příspěvek: #77
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
Ahoj,
chtěl bych tak začít, opravdu je velmi mnoho úlů pro včelaření a včelky si myslím uvítají jaký-koli příbytek, který jim přichystáme. Pokud budu ke včelkám laskavý a vstřícný možná mi to i oplatí. Myslím, že nezáleží v jakém úlu člověk včelaří, ale jak přistupuje ke včelám. Moravský universál je také hezký úl. Vybral jsem si japonský úl protože se mě líbí na obsluhu (bez rámků) a i na to, že včelky mohou stavět podle své libosti. Jestli se budu učit v takovém či oném úlu. Možná to bude těžší na učení, ale pokud hodně chci myslím, že se to naučím. Chyby můžu nasekat i v jiném způsobu včelaření.
Mějte se hezky a děkuji za každou radu
s pozdravem
Jenda

Mýlit se může každý, učený i nevzdělaný blbec ...
Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří. Lokalita: Habartov (starý Habartov) okres Sokolov 485m Krušné hory
Hlasování: Milan Bencúr † (+1), Debora (+1), Jarda (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.05.2015, 04:02 PM
Příspěvek: #78
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
OK. Technika včelárenia v Japonskom úli a v úli Warre je rovnaká. Japonská včela tvorí malé kolónie a rojí sa niekoľkokrát do roka. Delenie je prirodzené. S klieštikom žije odjakživa na udržateľnej úrovni. Naša európska včela tvorí oveľa väčšie kolónie a s klieštikom sa ešte nenaučila žiť na udržateľnej úrovni. Naša včela potrebuje úľ a techniku obhospodarovania, s pomocou ktorých môže včelár zabezpečiť delenie a spájanie včelstiev, aby redukoval početné stavy roztočov Varroa vo včelstve..
Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.05.2015, 11:09 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 17.05.2015 10:15 PM od Miroslav Macek.)
Příspěvek: #79
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
(16.05.2015 04:02 PM)MilanBencúr napsal(a):  OK. Technika včelárenia v Japonskom úli a v úli Warre je rovnaká.

Nie tak celkom. Pri Warré sa dá manipulovať s nádstavkami. Warré sa jednoduchšie rozširuje dohora , pretože plásty sú zavesené na latkách ktoré keď odrežem od steny môžem presunúť do navrch pridaného nádstavku. Včely tam na jar lepšie stavajú. V japonskom úli je s tým trochu problém. Aj keď som mriežku na ktorej je zavesené dielo odrezal a podsunul prázdny nádstavok včely sa stavania zhora od mriežky nechytili. Len tú "ranu" poopravovali a dielo trochu potiahli smerom dohora. Samozrejme že som pridával nádstavky aj odspodu . Úle mám umiestnené tak že keď vytiahnem podložku a strčím hlavu pod úľ vidím cez sito ako to tam vyzerá a podľa situácie pridávam spodné nádstavky aby tam bolo vždy dosť voľného priestoru. Aj napriek tomu sa dnes včelstvo vyrojilo. Boli to dva menšie roje. Najskôr som nevedel z ktorého včelstva vyleteli ale včely mlynárky ich vyzradili. Roje som spojil dokopy a daroval priateľovi včelárovi ktorý ich potrebuje viac ako ja. Keby bol ten roj z rámikového včelstva alebo Warré , mal by som o robotu postarané. Treba to rozobrať, nájsť matečníky , niečo vylámať , prípadne urobiť odložence .... . Takto som nerobil nič. Veď čo by sa s Japoncom dalo? Tondo , ty vyrojené Japonce nejako riešiš?

Zázrivá , 650m
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.05.2015, 01:35 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 17.05.2015 10:43 PM od Debora.)
Příspěvek: #80
RE: Začínáme včelařit s ŠPV
Japonský úl se z mého pohledu hodí jen pro včelstva s dobře vyvinutým hygienickým pudem. Bodové ošetření v japonském úlu vyžaduje od včelaře dobré znalosti o stavu včelstva a struktuře jeho díla. To může být začátečníkům kámen úrazu. Nezkušené včelstvo potřebuje rehabilitaci, nechceme-li na jaře kupovat nová slabomyslná včelstva. Žádné divoké zvíře, které bylo více let vězněno, nemůže v přírodě přežít. Než se vypustí do přírody, musí se pomalu obeznámit se zákony přírody.
Mnoho možností zásahu japonský úl neposkytuje. Jeho struktura umožňuje sice přístup k včelstvu, ale s dost omezeným rámcem možností. Trubčí plod se může táhnout přes několik nástavků a bude obklopen zásobami medu. V mém případě udržovala kranka plodiště na dvaapůl nástavcích. Něco vyřezávat v přítomnosti 20 tisíců včel vyžaduje vyspělou technologii, aby jsme moc neponičily kostru včelstva a mohli se v tom opravdu šetrně patalt. Za tím účelem musíme s japončíkem manipulovat jako se slaměnou košnicí, a nejlépe přesídlit včelstvo do jiného úlu. Japončík je dobrý pro včelaření s roji, které otvírají včelaři nové možnosti, jak omezit zásahy, nebo dokonce začít včelařit bez chemie. Kdo má na včelíně dostatkem porojů, nemusí si dělat starosti s výběrem mateřských včelstev. Poroje se báječně hodí na posilování slabších prváků a jiných porojů. Nikdo nemusí kazit svou karmu fámou, že roje zlikvidují celou snůšku, to je fakt nevědomost. Mladá včelstva dokážou snést výbornou snůšku a jsou nejlepší chovná včelstva. Mít v rezervě mladé matky z porojů, to je snad ta nejlepší nehoda, která se může včelaři přihodit. To vše se však nedá sklíčit se zájmy víkendového včelaře.
Hlasování: Evžen Babík (+1), Miroslav Macek (+1), Martin Smutný (+1), Milan Bencúr † (+1), tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)