Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Workshop svatojánský
12.11.2014, 11:46 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 12.11.2014 11:49 PM od Debora.)
Příspěvek: #101
RE: Workshop svatojánský
(12.11.2014 11:13 PM)Debora napsal(a):  
(12.11.2014 11:03 PM)Aleš Molčík napsal(a):  A proč má to vyřezávání plodu v červnu, když to nechává na včelách?

to je jen retorická otázka, nebo?

(12.11.2014 11:03 PM)Aleš Molčík napsal(a):  ...on má jasno jen na jednu sezónu a je pořád ten hledač, ale nemyslím to ve zlém...,

už to je umění

(12.11.2014 11:28 PM)Aleš Molčík napsal(a):  To je jen praktická otázka. Když to chci nechat na včelách, tak jim do prostoru úlu nezasahuji a neomezuji.


Ano, snaží se pár roztočů odchytit, ale podívej se na to z pohledu Vaška, nechce týrat celé včelstvo a vyhubit veškerou floru a faunu úlu, nechce rozšiřovat zdegenerovanou genetiku, tato myšlenka je sezónu přesahující.
Hlasování: renttip (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.11.2014, 12:05 AM
Příspěvek: #102
RE: Workshop svatojánský
(12.11.2014 10:08 PM)jirka.marx napsal(a):  3. Vyřezat v červnu většinu zavíčkovaného plodu, udělat jim v plodišti bordel a masakr je fakt divočina, kterou nekoušu. Plodiště by pro nás mělo být posvátné, pokud možno bezzásahové, ale tohle?? Větší stres si pro včely nedovedu představit. Je to takový mrzačení včelstva aby se nám zase vešlo do těch dvou nástavků a nevyrojilo se hned.

Když ale vidíš, že je tam moc kleštíka, tak by se mělo něco dělat. Plod se nemusí přímo vyhazovat, ale můžeš z něj udělat oddělek, který by mělo stačit ve správnou dobu přeléčit. Původní včelstvo jede dál, nasadíš KM a je čisté. Pak je můžeš zas spojit. Je to myslím lepší, než čekat až zkolabují.
Hlasování: Debora (+1), Crha Karel (+1), MajaSk (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.11.2014, 12:16 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 13.11.2014 12:18 AM od Aleš Molčík.)
Příspěvek: #103
RE: Workshop svatojánský
Nechce vyhubit flóru a faunu, to je myšleno v případě použití KM? Ta má vyloženě dezinfekční účinky. A rozšiřování zdegenerované genetiky, to je myšleno na včely?
Minimálně na tu genetiku je chov matek z ověřeného a vyřezáváním plodu sice ochrání nějaké ty organismy, ale záruku, že se trefí do správného období a bude to mít význam, nemá. Každý rok je perioda množení roztoče jiná a musel by se řídit podle něčeho jiného a ne podle snůšky.
Hlasování: schützmeister (+1), MajaSk (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.11.2014, 12:38 AM
Příspěvek: #104
RE: Workshop svatojánský
na obě otázky ano. Máš na mysli že Čermákovi Vigorky nejsou z ověřeného chovu? Můj postoj k léčbě znáš.Wink
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.11.2014, 12:55 AM
Příspěvek: #105
RE: Workshop svatojánský
Jsou z ověřeného chovu, ale ne na varrózu. Nebo spíš varrózu stejně ověřené jako ostatní.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.11.2014, 10:39 AM
Příspěvek: #106
RE: Workshop svatojánský
Tu správnou genetiku musíme najít sami. Maximum volné stavby aby si mohly postavit přirozené plodiště, minimum zásahů do něj, nedopustit nedostatek zásob. A nechat je být. Když to nezvládnou a roztoč se začne nekontrolovaně množit, nebo se přidruží viry VDW zasáhnout okamžitě. Z těch , které nebudou potřebovat zásahy chovat a měnit matky těm, které zásah potřebovaly. Big Grin A dělat oddělky, když by to některé nezvládly. A oddělky pro začínající .

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: michalvanek (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
13.11.2014, 02:15 PM
Příspěvek: #107
RE: Workshop svatojánský
(13.11.2014 10:39 AM)jirka.marx napsal(a):  Tu správnou genetiku musíme najít sami. Maximum volné stavby aby si mohly postavit přirozené plodiště, minimum zásahů do něj, nedopustit nedostatek zásob. A nechat je být. Když to nezvládnou a roztoč se začne nekontrolovaně množit, nebo se přidruží viry VDW zasáhnout okamžitě. Z těch , které nebudou potřebovat zásahy chovat a měnit matky těm, které zásah potřebovaly. Big Grin A dělat oddělky, když by to některé nezvládly. A oddělky pro začínající .
To ale nesouvisí se svatojánskou technikou. Jakýkoli chov s omezováním roztočů brání nalezení odolných včelstev. Natož tak razantní zásah, jako likvidace plodu. Je to pořád dokola. Buď mám včely užitkový a nic nenajdu a různě radikálně je udržuju při životě / svatojánská metoda jistě patří k těm hodně radikálním /, nebo holt je to problém. To je třeba si přiznat.
A jak říkám, jestli letos Smolík přezimuje na medu, tak velká poklona Heart
Hlasování: Radek Krušina (+1), Debora (+1), tondabh (+1), petr.strejcek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.01.2015, 05:35 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 14.01.2015 05:40 PM od Debora.)
Příspěvek: #108
RE: Workshop svatojánský
(22.06.2014 10:46 PM)jirka.marx napsal(a):  Moje představa o chovu včel je taková, že já se jim pokusím zabezpečit takové obydlí aby se v něm včelstvo cítilo dobře, mohlo se rozvíjet do takové síly, která je pro něj přirozená a nemělo se potřebu každý rok vyrojit. Co se týká plodiště, jsem zastáncem minimálních zásahů a volné stavby v rámečcích. Co se týká medu, jsem pro ponechání medné komory trvale na včelstvu a odebírání přebytků...jsou -li.
Prostě ty včely nechat žít s minimem zásahů a to i léčebných.

(23.06.2014 12:40 AM)Debora napsal(a):  podle mého názoru je nejlepší obrana včelstva rojení. Wink

(23.06.2014 10:27 AM)jirka.marx napsal(a):  To je jistě pravda.....ale proč vystavovat včelstvo situacím, kdy se musí bránit???

(10.12.2013 08:42 PM)Aleš Molčík napsal(a):  
(10.12.2013 08:31 PM)Vašek napsal(a):  O med sa so včelami podelíš.
Já jsem měl za to, že včely se dělí o med se mnou a ne já s nimi.

(12.01.2015 05:04 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  včelstva se podle původu liší hodně i strategií přežití a co jedno snese, druhé ne. Melu to pořád dokola, selekce.

ještě si pamatuji doby, kdy každá rodina vlastnila knížku "Domácí lékařka - MUDr. Jenny Springerová", podobně moudrou knihu vlastnilo každé včelstvo "Selekce - MUDr. Gaia", pojednávala o rojení.
Hlasování: tondabh (+1), terez.c (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.01.2015, 07:39 PM
Příspěvek: #109
RE: Workshop svatojánský
Když ony ty včely za ty roky přesvědčování, že se rojit nemají, si taky musí vzpomenout, jak že to vlastně s tím rojením je ....
Hlasování: renttip (+1), Debora (+1), Aleš Molčík (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.01.2015, 07:51 PM
Příspěvek: #110
RE: Workshop svatojánský
Moje ne a nechat je v jednom nástavku tak to bude druhák, třeťák....
Hlasování: terez.c (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)