Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 5 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Japonský úl
27.11.2013, 03:03 PM
Příspěvek: #81
RE: Japonský úl
Ahojky Michale,
nijak jsem nechtěla zpochybnovat Tvé zkušenosti s dřevem a stavbou úlů a opravdu jsem nikdy neplánovala životnost úlů. Bienekiste jsem obdržela jako polotovar, jen sešroubovala a hotovo, ale máš pravdu, musím pár roků počkat, než budu mit možnost životnost úlu posoudit. Co se týče úlů, v tom jsem lajdák, dřevěné kolíky jsem naposledy dávala do dřevěné jolky, tenkrát jsem ještě mela trpělivost a čas. Wink
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.11.2013, 02:53 PM
Příspěvek: #82
RE: Japonský úl
(27.11.2013 03:03 PM)Debora napsal(a):  Bienekiste jsem obdržela jako polotovar, jen sešroubovala a hotovo, Wink
Mimochodem - jak to má tlustou stěnu, aby jsme se vrátili k tomu, zda těch 35mm je nutný, to by mě taky dost zajímalo. Ikdyž ty tam máš asi dost teplo, tak to stejně nebude tady moc použitelný.
A jen z úplně jinýho soudku, pro pochopení českého naturelu : měli jsme o víkendu schůzi naší organizace, tady co jsem je včelařů poměrně kvanta, je to tu včelí ráj a dobrý přívídělek, leč samí povětšinou kmeti - a co se taky řešilo, jaká hrůza, že někdo chce zase zavádět černou včelu - přitom stejně jako já, mají všichni černou Šumavskou kraňku, aspoň ti, co si zrovna nekoupili chovnou matku Big Grin
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.11.2013, 06:28 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.11.2013 06:35 PM od Mlha.)
Příspěvek: #83
RE: Japonský úl
Tak jsi jim měl říci, že by měli na protest vystoupit z ČSV, protože sám ČSV podal registraci na chovatelské sdružení pro včelu tmavou.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.11.2013, 07:21 PM
Příspěvek: #84
RE: Japonský úl
(28.11.2013 02:53 PM)schützmeister napsal(a):  Mimochodem - jak to má tlustou stěnu, aby jsme se vrátili k tomu, zda těch 35mm je nutný, to by mě taky dost zajímalo.

Haribol Michale, u těch 35 mm je nutné se zamyslet ne z obavy zimního období, ale naopak v létě kdy na úl svítí slunce a pokud by stěna byla slabší tak by ji slunce více prohřálo a mohlo by docházet k utržení těžkých plástů s medem od stěny.

Měj se krásně včeličkově Tonda.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1), Jan Hucko (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
28.11.2013, 10:07 PM
Příspěvek: #85
RE: Japonský úl
Ahojky Michale,
omlouvám se Michale, máš pravdu, v návodu píšou, že se má střecha Bienenkiste s bočními stěnami sklížit a sešroubovat.

Zalořila jsem pro Bienenkiste nové téma
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.11.2013, 02:37 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 29.11.2013 02:43 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #86
RE: Japonský úl
(28.11.2013 06:28 PM)Mlha napsal(a):  Tak jsi jim měl říci, že by měli na protest vystoupit z ČSV,
Big GrinBig GrinBig Grin
Právě naopak, řešili, že by se měli všechny ostatní spolky zakázatAngryAngry aby nerušili jednotu.DodgyIdea

(28.11.2013 07:21 PM)tondabh napsal(a):  Haribol Michale, u těch 35 mm je nutné se zamyslet ne z obavy zimního období, ale naopak v létě kdy na úl svítí slunce a pokud by stěna byla slabší tak by ji slunce více prohřálo a mohlo by docházet k utržení těžkých plástů s medem od stěny.
Jo, to je zajímavé, to mě nedokleplo. Máš zkušenost s obojími ? Nestačil by v tom případě bílý nátěr ? To mám zkušenost, že na slunci je mnohonásobný rozdíl mezi úlem světlým a tmavým. Anebo stín ? Z praktického hlediska mě tenčí přijdou lepší, ale sám nevím, taky budu příští rok testovat ty silnější, tak jsem na to zvědavý.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
29.11.2013, 03:15 PM
Příspěvek: #87
RE: Japonský úl
Haribol Tondo, abych pravdu řekla, ani si nedokážu představit, že by se stavba v rozměru 22x22cm mohla vlivem sluníčka zhroutit? Ještě by mě zajímali poznatky ke stříšce, pokud to dobře chápu, je víko nad včelstvem pevně přišroubováno, tak že oproti Warré, regulace vzduchu včelstvem probíhá pouze přes česno? Moc se těším na jaro. Om Shanti Debora
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.12.2013, 03:50 PM
Příspěvek: #88
RE: Japonský úl
(29.11.2013 03:15 PM)Debora napsal(a):  Haribol Tondo, abych pravdu řekla, ani si nedokážu představit, že by se stavba v rozměru 22x22cm mohla vlivem sluníčka zhroutit? Ještě by mě zajímali poznatky ke stříšce, pokud to dobře chápu, je víko nad včelstvem pevně přišroubováno, tak že oproti Warré, regulace vzduchu včelstvem probíhá pouze přes česno? Moc se těším na jaro. Om Shanti Debora

Haribol Deboro, tak při tloušťce 35 mm se plásty nezhroutí, to mám odzkoušeno, ale nejsem si jistý, zda by to u stěny udrželo při slabší stěně. Ono totiž při váze našťouchaných plástů, může dojít ke zborcení v místě přilepení plástů ke stěně, kde se v tomto styku při slabší stěně můžou plásty teplem odlepit.

Je proto lepší dodržet větší tloušťku stěny a mít možnost úl nechat na sluníčku, než potom dodatečně stínit, aby sluníčko nemohlo na úly.

Co se týče stříšky, tak ta je volně nasazena na horním nástavku, přišroubovává se jen vrchní rošt na kterém včelky stavějí, ale já ho tam jen volně pokládám a včelky si ho bleskově přitmelí.

Co se týče regulace vzduchu, tak to nechávám na včeličkách, akorát jim přes vrchní rošt dávám síťovinu na sběr propolisu a ony sami si vše regulují.

Měj se krásně včeličkově Tonda.
Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.01.2014, 08:48 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 08.01.2014 09:24 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #89
RE: Japonský úl
(13.08.2013 09:26 PM)Jan Hucko napsal(a):  Zdravím Vás všechny. Smile Dnes jsem narazil na fajn webovky s podrobným postupem jak včelařit v japonském úle a rád bych se o ně s vámi podělil.

tady jsou:

http://beekeep.sakura.ne.jp/CCP008.html

Někdo tady, asi Tonda, inzeroval, že bys byl ochoten vyrobit japončíka na zakázku. Měl bych o dva zájem sice mám mraky nástavků, které také využiji, ale dva originály bych chtěl. Je to možné? Díky Leoš

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.01.2014, 11:53 PM
Příspěvek: #90
RE: Japonský úl
Haribol Leoši, já jsem inzeroval že Honzík Hucko má kamaráda truhláře, který je ochoten vyrábět kompletní japonce na zakázku, takže kdo má zájem tak kontaktujte Honzíka. Osobně jsem inzeroval to že bych mohl dodati polotovar na nástavky a zatím se přihlásila k odběru Debora, mějte se všichni krásně včeličkově, Tonda.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)