Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
21.06.2017, 01:59 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 21.06.2017 02:18 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #58
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
(09.06.2017 10:01 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Chci jen připomenout, že nyní nastává doba, kdy se kleštík masivněji přesouvá na plod, resp. v mnohem kratších intervalech. Navíc začíná působit i heterozní efekt v důsledku zalétávání ve snůšce. Je tedy ten správný čas na biotechnická opatření. Tvorba oddělků, přeleták, izolace matky na 1-3 plásty s následným odstraněním tohoto plodu (klidně použít i na oddělek), odstranění prvního zav. plodu mladé matky a pod. Platí to samozřejmě pro podmínky podobné mým, tj n.v. 200-300 m, ovocné stromy, řepka, javor, akát a šlus! Ostatní (ve vyšších nv.) to mohou mít posunuto i o 14 dní, hranici. Tak toho využijte.
Lépe něco udělat nyní, je-li to třeba, než pak do nich cpát jedy, povětšinou zbytečně. ld
Zaujíma ma postup v narušení vývojovej fázy reprodukcie klieštika z časového hľadiska v porovnaní s vývojom vegetácie v prírode. Z toho čo uvádzaš predpokladám, že takéto opatrenie spadá v tvojej lokalite do obdobia po medobraní z agáta. Je znášková prestávka a včelstvá začínajú nový cyklus v plodovaní. Usudzujem, že treba sledovať vývoj vegetácie. Ja mám moje včely v lokalite 500 až 600 m nad morom. Keď u teba skončí znáška z agáta, u mňa skončila znáška z ovocných stromov a "tiež šlus". Nasleduje znášková prestávka asi tri týždne do letnej lesnej znášky, ktorá začína okolo slnovratu. V tejto sezóne sa u mňa rojili tri včelstvá, 12.mája v ležane, 20.mája a 10.júna v nadstavkových úľoch. To svedčí o rôznych podmienkach rastu jednotlivých včelstiev. Obdobie rojenia trvalo mesiac, tak ako každý rok. Odložence som urobil len z vyrojených včelstiev. Z ostatných včelstiev som odložence nerobil, mebolo z čoho, prezimovali slabšie. Teraz sú prezimované včelstvá v sile troch nadstavkov Jednotného úľa, uličky sú plné včiel, v plodiskách je desať až dvanásť rámikov plodu, obdobie rojenia skončilo, je znášková prestávka a letná lesná znáška je pred dverami. Je to na mojej včelnici ten správny čas na spomínané biotechnické opatrenie izolácie matky v odloženci? Samozrejme vzhľadom k vývoju vegetácie v prírode. Ak odpoveď znie áno, potom treba ročný postup delenia a spájania včelstiev, jarný a letný odchov matiek, prispôsobiť obdobiam medzi jednotlivými znáškami a po medobraniach?
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev - Milan Bencúr † - 21.06.2017 01:59 AM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)