Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poraďte prosím
20.07.2017, 02:41 PM
Příspěvek: #401
RE: Poraďte prosím
Mně by teda zajímalo, kdyby to sem někdo napsal, komu se podařilo zastavit loupež bez odvozu na jiné stanoviště (min.3km). A jak. U mě jak začaly, tak nepřestaly. Až do hořkého konce.

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.07.2017, 03:13 PM
Příspěvek: #402
RE: Poraďte prosím
Já odvezl oddělky 10km a za pár dní je vyrabovaly místní včely,které byly nejmíň 500m daleko.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
20.07.2017, 04:09 PM
Příspěvek: #403
RE: Poraďte prosím
Mne se to povedlo minuly tyden, posledni vytaceni, vcely jak besne, po navratu sousi divocina...odpoledne jsem videl loupež u oddelku tak jsem ho cely uzavrel a druhy den rano otevrel jen spodni ocko a strcil tam kousek hadice cca 10 cm...a v klidu, dalsi den jsem hadici vytanul a od te doby je klid a to i krmim cukernym roztokem.
Hlasování: Radka Nývltová (+1), Tomáš Palata (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.07.2017, 09:46 AM
Příspěvek: #404
RE: Poraďte prosím
Vidím, že je třeba zopakovat pro začínající bezpečnostní zásady k omezení slídivosti a předcházení loupežím. To je vždy lepší než pak řešit následky.
V podletí:
Nenechávej nikde venku žádnou sladinu, med ,víčka.
Po medobraní nedávej plásty ven, vracej je do včelstev večer, kdy již není let včel.
Podněcuj, krm opět večer. U tekutého krmiva jen tolik, kolik odeberou přes noc ( v tuto dobu po 19. hod.).
Ve včelách pracuj buď brzo ráno a navečer. Při prvních náznacích slídění přestaň.
Tvoř pouze silné oddělky např. z celého nástavku.
Na stanovišti netrp bezmatečná, trubcokladná včelstva a také včelstva kde je patrná varroáza, či jiná onemocnění.
Včelstva nemocná jsou napadána mnohem dříve a více slídilkami a vosami.
Včelstvům a především oddělkům ponech odpovídající prostor, co obsedají, zuž česna.
Případnou loupež zlikviduj ihned v začátku jinak se rozšíří na celou včelnici!!!
Jakmile si lupičky jednou „ďobnou“ nedají se zastavit.
Nauč se rozpoznávat včelu slídilku, mladušku, včelu vracející se z pastvy do svého úlu.....
To bych považoval za základ prevence.
Pochopitelně produkční včelstva si zpravidla se slíděním poradí nejsou-li třeba v pokročilých fázích varroázy typu A,B,C (moje soukromé dělení).
ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování:
Martina (+1), Miroslav Macek (+1), straka (+1), Tomáš Palata (+1), Ali (+1)   Zobrazit vše

Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.07.2017, 08:23 PM
Příspěvek: #405
RE: Poraďte prosím
A ještě bych dodal, co tu někdo psal zjara a perfektně se mi to osvědčilo letos už pětkrát a příští týden chci dělat ještě další dva oddělky, tak to ověřím znovu (v této době natvrdo, ponechám je v místě na včelnici).

První rámek u očka-česínka musí být jen plodový a pokud možno bez zásob, nejsušší. Tam je obrana včelstvíčka nejtvrdší. Pokud neubrání plod, neubrání ani zásoby a už vůbec nebude bránit krmení (jsem zjistil).
Já mám očka vždy v koutě mezi mezi první rámek a stěnu úlu, tj. 7mm podél prvního rámku a 7mm napříč ostatních rámků. Tam se slídilky nemají volně kam pohnout, jedině prorazit obranu.

Ale v přírodě je možné úplně všechno.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.07.2017, 12:03 AM
Příspěvek: #406
RE: Poraďte prosím
Pěkné desatero, už jsem ho šoupl do poznámek.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.07.2017, 11:54 PM
Příspěvek: #407
RE: Poraďte prosím
Oddelky vypadaji, ze uz si poradily. Mrtvolky zadne, na ocku klid.

Nauč se rozpoznávat včelu slídilku, mladušku, včelu vracející se z pastvy do svého úlu.....

Toto bohuzel zatim spolehlive neumim, samozrejme pokud se rvou primo na cesne/ocku, je mi to jasne.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.08.2017, 05:40 PM
Příspěvek: #408
RE: Poraďte prosím
Zeptám se, nemám s tím zkušenost. Když se včely chystají na zimu, přenesou k plodišti všechny zásoby i když jsou zavíčkované ? Potřeboval bych se zbavit zásob v několika špatných plástech, dal jsem je v ležanu s mezerou cca tří plástů a dál od plodiště, čtrnáct dnů a žádná extra změna. Lehce obsednuté a nic víc.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
03.08.2017, 11:04 PM
Příspěvek: #409
RE: Poraďte prosím
Zřejmě je na přenášení ještě brzo, já mám zásoby které chci přemístit odděleny od plodiště jen 3cm mezerou a taky ještě nehrábly.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
04.08.2017, 11:21 AM
Příspěvek: #410
RE: Poraďte prosím
Je třeba si ujasnit pár věcí. Včely nenechávají zásoby u česna. Pokud je včelstvo dostatečně silné, je to možnost, jak dát včelám šanci je přenést. K tomu je nutí pud. V tuto dobu zase ale hrozí vyvolání loupeže. Ponechání zásob nad a pod. nemusí znamenat, že je včely přenesou tam kam si představuje včelař nebo si myslí, že to tak udělají včely.Variant je hodně.
Nechat např. včelám zásoby nad a oddělit folií může znamenat, že je včely nepřenesu, protože ví, je jich je v prostoru dost (zsob)t a ony se pak na ně přestěhují. To ale včelař nepředpokládá a čeká až je učeká a diví se že jsou vyloupené nebo zdecimované, nepřezimují a pod. To platí především u zavíčkovaných zásob, zavíčkované přenášejí k plodu. Jiné to ale je v době rozvoje třeba před 2 měsíci. Tam ty zásoby postupně spotřebovávají a přenášejí dle potřeb. Letos jsme takto nechal 4 letou matku a neustále ji trápil odběrem plemeniva. Nakonec byla už jen na 3 obsednutých plástech. U česna byl prázdný nástavek, česno zcela uzavřeno, nad nástavkem folie v předu nedoražená, nad tím ty 3 plásty s matkou+ neobsednuté, opět nad folie vpředu nedoražená a nad ní nástavek zásob. Nyní po 2 měsících je to krásné včelstvíčko a folie může pryč a doplní se jen zásoby. Přemýšlet u včelaření je třeba a znát pudu včelstva, abychom to včelám nekomplikovali. Včely nedělají zbytečné věci v tom jsou logické. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Antonín Hyžík (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)