Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
zkušenosti s rojem
20.04.2013, 02:00 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 20.04.2013 02:14 PM od Debora.)
Příspěvek: #1
zkušenosti s rojem
(14.04.2013 03:16 PM)Petr jezowicz napsal(a):  
(10.12.2012 02:15 AM)Debora napsal(a):  Včelstvo asi neslídi po plesnivé souši, ale po příbytku. Nekterí včelari potíraly staré souše trochou medu, aby včelstvo prilákali. Kdyz se ješte normálne včelarilo v klátech a košnicích, nikdy se všechny kláty neosazovali včelstvem, aby si roje svůj nový příbytek mohly samy vybrat. A vetšinou to fungovalo a kdyz ne, tak jsme je lákaly meduňkou nebo kůrou z dubu. Ale to jsme asi uz odbocily od tématu. Wink

Mohla byste prosím trochu rozvinout více téma (jak a na co nalákat roje) myslím tím bylinky kořeny stromů kůru atd...nemám na mysli feromony nebo souše potřené medem.
Děkuji Petr


Vcelám voní napríklad medunka, dubová kúra, levandule a spoustu jiných plodin. Pro jednoduché odchytávání rojú se hodí ulozit do korun stromú napríklad magazíny typu Warre, nejlépe jiz s vodícími listickami vosku a s jednoduchou strískou, zevnitr vytrený medunkou, zvenku oblozený dubovou kúrou. Warre magazíny jsou relativne malé a lehké a snadneji se vesí do korun stromú. Samozrejme ale nemáme zádnou záruku, ze nám roj "Warre rojácek" osadí. Proto je nejlépe v okolí vcelnice rozmístit 6 az 10 rojáckú.

Kdyz jse jeste vcelstava mnozily pomocí rojú, pouzívali vcelarí na roje takzvané "pasticky". Jedná se o prkýnko o rozmerech okolo 30x20x2cm, které má ve stredu otvor, kterým se prostrcil kónický odstepek dreva (tycka) o rozmerech napríklad 40x5x3cm. Na spodní cást pasticky se pritloukla kúra z dubu. Pasticka se vesila na dlouhou 3-4m drevenou tyc, jejíz spodní cást se zapíchla do zeme a druhý konec s pastickou se oprel o vetev tak, aby pasticka vysela nejlépe v blízkosti místa, kam se jiz v mynulosti roj usadil. Roj si rád sedá na místo, kde jiz v minulosti sedel.

Pokud si vsak roj zvyknul sedat na místo, které je pro vcelare tezko prípustné, dá se tomu zabránit poterem z cesneku nebo oleje z hrebícku v dobe rojení. Pokud to nepomúze, nezbyde nic jiného, nez vdobe rojení toto místo silne vykurovat.

Silný roj si vsak, pri dobré snúsce a velmi dobrém pocasí, casto naplánuje delsí cestu. Wink Takový roj zacne vytváret obrovský rotující trychtír, a dá se uz jen chytit simulací bourky a deste. Nekdy pomúze výstrel z poplasné pistole, nebo lépe odstrelení bouchacky. Vodu musíme stríkat vysoko nad roj, aby se nám podarilo vcelám vsugerovat dést. Stríkat primo do roje se nedoporucuje, mohly by jsme vcelstvo pripravit o matku.

Jediný rozdíl mezi včelstvem a člověkem spočívá v tom, že včelstvo dokáže chyby člověka napravit, aniž by narušilo vzájemný soulad, nebo nějakým způsobem omezilo svobodu člověka.
Hlasování: Mlha (+1), MilanBencúr (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.04.2013, 10:31 PM
Příspěvek: #2
RE: zkušenosti s rojem
Děkuji Deboro za cenné poznatky,tyto informace mají pro mě cenu zlataWink
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)