Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ekonomika včelaření
26.02.2013, 01:55 PM
Příspěvek: #1
Ekonomika včelaření
Do přílohy vkládám zajímavou brožuru v pdf napsanou mladým klukem, který chtěl mít včelí farmu, proto absolvoval 1 sezonu ve včelařské farmě v okolí Olomouce a popisuje zde, jak se vyléčil ze svého snu a jak vnímá on sám ekonomiku včelaření. Myslím, že zajmavé čtení.


Přiložené soubory
.pdf  ekonomika-vcelareni.pdf (Velikost: 398,67 KB / Stažení: 60)
Odpovědět s citací příspěvku
26.02.2013, 02:47 PM
Příspěvek: #2
RE: Ekonomika včelaření
(26.02.2013 01:55 PM)admin napsal(a):  Do přílohy vkládám zajímavou brožuru v pdf napsanou mladým klukem, který chtěl mít včelí farmu, proto absolvoval 1 sezonu ve včelařské farmě v okolí Olomouce a popisuje zde, jak se vyléčil ze svého snu a jak vnímá on sám ekonomiku včelaření. Myslím, že zajmavé čtení.
Čtení je to zajímavý, myslím, že to dost vystihl. Je v tom vidět ale ještě něco. Zkáza evropské kultury. Nechuť se poprat se životem. Zděšení nad tím, že na farmě se dělá každý den od rána do večera. Že PRÁCE je něco jiného, než nás učili v mateřské a základní škole. Že práce je od slova pracovat / přeneseně makat / nikoli vydělávat prachy / jak si mladší generace často myslí / . Že lépe je prodávat marjánku nebo spekulovat na burze, než vzít sekeru do ruky. Že zkrátka práce je poslední možnost, jak se dnes dostat k penězům.
Neporovnatelnost naší a asijské pracovní morálky jsem pochopil, když jsem měl na starosti vietnamce na pile / ne ty prodavače - jejich místní, pralesní / a chudáci mě prosili, aby směli dělat víc jak 12 hodin každý den, že mají doma ženu a děti.
Jasně, včelaření není zlatý důl. Ale i na tom Klondiku se muselo makat. Jde to i jinak. Né že né. Za nás se říkalo - ať za nás makaj Rusáci. Dneska jsme si spíše zvykli " pumpnout " EU fondy. A úplně v klidu je stát se virtuálním zemědělcem na netu. A´t se daří.
Hlasování: Crha Karel (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.02.2013, 08:19 PM
Příspěvek: #3
RE: Ekonomika včelaření
(26.02.2013 01:55 PM)admin napsal(a):  Do přílohy vkládám zajímavou brožuru v pdf napsanou mladým klukem, který chtěl mít včelí farmu. Myslím, že zajmavé čtení.
Teď jsem to dočetl komplet. Supr - pokud chcete být klasicky otrávený a na vše nadávající včelař, tak tohle je to pravé pro Vás ! Vybídka na závěr : " naučte se vnímat současnou realitu pravdivě " . Škoda, že autor použil převážně jen převzatá " moudra " a že vlastně jde jen o " duchovní " nalejvárnu. Nad některými náměty je ale možné se zamyslit. Autor zjevně neví o obchodě zhola nic, což je ovšem u včelařů běžná praxe. Takže pár opravdových " perel " :
1. cizí medy v marketech jsou " syrup " , ano je těžké smířit se s myšlenkou, že Kubánec či Číňan prodávají med za zlomek evropské ceny. Takový je ale život, oni také dělají celý měsíc za naši denní mzdu. To je obchod. Koupit tam kde je to levné a prodat tam, kde je to drahé. Problém těchto medů, co by do kvality, je v tom, že jsou dopravovány v kontejnerech pěkně na sluníčku, takže med to je ale mrtvý. V tom je naše deviza. Prostě mi nikdy nebudeme mít med za jejich ceny, ale také nikdy tak mizerný.
2. zcela úchvatná je myšlenka kontrolní organizace, která by marketové medy zakázala. Jako proč ? To je, jako by výrobce Mercedesů, chtěl zakázat Škodovky, protože to přeci nejsou auta, když nemají osum válců ? Úplně to pomíjí fakt, že holt taky existují chuďasové, kteří marketový med koupit musí, jelikož na jiný nemají. Ať si každý koupí, na co si vydělal, stejně, jako já nikdy neprodám pod cenou.
3. omezení konkurence včelařů dohodou o ceně - jako že by bylo fajn, stanovit jednotnou cenu. Obchoduji už nějaký pátek a nejen s medem. Cena je výsledek oboustranného jednání. Jednou je nahoře výrobce, jednou zákazník. Za komančů se prodávalo víno za jednotnou cenu. Bylo k mání bílé a červené, Ostarvský kahan a Šumavské bylinné, a samozřejmě čůčo. Všimněte si dnešku. Proč by prává CHampagne měla stát stejně jako Sovětskoje Igristoje ? Proč já, pokud mám něco super / to to ale nejdřív musím mít / nemohu napálit cenu jak to jde ? Jistý med v Jemenu stojí tuším za kilo až pár tisíc. Je to tím, že mají vyšší náklady ? Prosperita jakéhokoli podniku není v tom, že prodává " vše za 35 " , ale že má něco echt kvalitní, na tom trhne a to jak se dřív říkalo " souběh " dokáže prodat. Nemám problém, letní med, který nikdo nechce, prodávat v další sezoně za 60Kč / furt lepší, než výkup /, ale pokud trefí rok jedlový med, tak se mnou není řeč o nějaké slevě .
Jsem na trhu se včelařem, který prodává klasiku, tak 20 Kč pod mými cenami. Uživíme se oba. Obchod prostě nejsou potravinový lístky, kdo to neumí, ať to vyzkouší - čím víc cen, tím lépe - proč myslíte, že mobilní operátoři pořád mění ceny ? Aby vám zlevnili volání ? Jednotná cena, jednotné myšlení, jednotný mundůr. Ú-Ž-A-S-N-É !
4. na to navazuje i myšlenka, pokud možno s cenama nehýbat. To je viz ty mobilisti. Omyl, vážení, omyl, jak jinak poznáte, kolik je zákazník ochoten vyndat z prkenice, než že cena bude každou chvíli jiná ? Máte něco extra ? Překvapte souseda luxusní cenou. Že to nekoupí ? Ikdyby ne, až to zase zlevníte, koupí to dráž než dřív a ještě bude rád za tu láci !

I u prodeje medu zkrátka platí : kdo se zamíchá mezi brambory, toho sežerou prasata.
Hlasování: Ladislav Kohout (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)