Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Virus deformovaných křídel v oddělcích
03.10.2021, 10:20 PM
Příspěvek: #1
Virus deformovaných křídel v oddělcích
Dobrý večer,

jsem začátečník a prosím o radu ohledně péče o letošní oddělky.

Mám dva, oba byly dělané na přelomu června/července na nouzovou matku od kamaráda včelaře. Tedy relativně dost pozdě.. Po celou dobu až do poloviny září byly krmené, braly dost pomalu, ale braly. Jevily se jako slabší, početně, pomalým odebíráním, o stavění se ani mluvit nedá.. Ale postupně se hezky rozplodovaly, zásoby si nanosily, aktuálně jsou na šesti rámcích a početně šly v září už trochu nahoru.

Už v srpnu jsem pozorovala na podložkách velký spad kleštíka, dvakrát to bylo i kolem 20ks/den. Pak se počty trochu snížily, na včelách vidět nebyl. V září mi včely začaly ve velkém napadat vosy, přímo v úle, odnášely části včelích těl.. na varoa mřížce najdu každý týden až cca 100 mrtvých včel. Udělala jsem nějaké zásahy a situace s vosami se částečně zlepšila. Ale minulý týden mi kamarád včelař, od kterého oddělky jsou, sdělil, že u kmenových včelstev, ze kterých oddělky pochází, objevil virus deformovaných křídel (a že se s tím ještě nesetkal). Dnes jsem ho u několika mrtvolek na mřížce našla i já.

Otázka zní: mám šanci takové včelky ještě zachránit? Případně jak? Nevnímám to příliš sentimentálně, pokud jsou slabé, nechci je zachraňovat za každou cenu. Raději to zkusím za rok znovu, se silnějšími/zdravějšími.. Ale chybí mi zkušenosti, proto se ptám vás, zkušenějších, jestli je něco, co bych pro ně mohla udělat? Napadá mně snad jen standartní podzimní léčení - má to smysl?

Díky za odpovědi.
M.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
05.10.2021, 01:18 PM
Příspěvek: #2
RE: Virus deformovaných křídel v oddělcích
Jsem začátečník, ale přesto se pokusím o názor.. - tyhle pozdní oddělky je asi lepší po vytvoření v době bez zavíčkovaného plodu jednorázově přeléčit - letos jsem to u jednoho červencového takhle dělal kyselinou mléčnou. Myslím, že teď už je na jakékoliv léčení pozdě. Pokud jsou ty oddělky slabé, tak bych je asi spojil a čekal, co se bude dít na jaře.
DWV mám určitě ve všech svých třech velkých včelstvech - pozoroval jsem na konci srpna a začátkem září. To nejhorší jsem ve druhé půlce srpna (dost pozdě) kurýroval dlouhodobým odparem KM, zbylé dvě jsem nechal bez zásahu. Pozoroval jsem jednotlivě poškozené včely - třeba jednu - dvě za den. Ve druhé půlce září to skoro vymizelo, i když jedno včelstvo ještě určitě má plod... Spad kleštíka mám impozantní, ale je to z velké části grooming. Jsem zvědav, jak to dopadne
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.10.2021, 10:29 AM
Příspěvek: #3
RE: Virus deformovaných křídel v oddělcích
Zapomněla jsem napsat, že jsem je léčila. Přesně, jak píšete, v bezplodém období 15% kyselinou mléčnou. Jeden jsem do zavíčkování prvního plodu stihla dvakrát, druhý jednou.
Zatím jsem také našla jen asi 2 poškozené včely v každém úlu, tak zkouším mít naději, že to ještě zvládnou Smile A jinak pozoruji a učím se.
Díky za odpověď, držím vám palce, ať to dobře dopadne.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.10.2021, 05:36 PM
Příspěvek: #4
RE: Virus deformovaných křídel v oddělcích
Markéto,
DWV je v každém včelstvu, jenom nemusí být koncentrace virů taková, aby byly vidět poškozené včely.
Jan Peterek má na svém webu (kromě jiného) dva aktuální články k DWV

https://posledniprocento.cz/2021/06/19/p...roce-2021/
https://posledniprocento.cz/2021/09/22/a...i-oddelku/

první smrdí pesimismem, druhý je optimistické čtení.
Ale jaké se z toho dají dělat závěry? Nevím.

Zvláštní, že máš tolik uhynulých včel v podmetu, a jen tak málo deformovaných (100 týdně ku dvěma celkově?)
A asi máš otevřené očka a česno ve výšce dna zavřené, jinak by měly dno uklízet...

Snad Ti zimu přečkají v pohodě.
Marek
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.10.2021, 07:56 AM
Příspěvek: #5
RE: Virus deformovaných křídel v oddělcích
Je to pravda - dwv mají nejspíš skoro všechny včelstva a v latentní formě neškodí. Klinicky se projevuje jen při nějakém stresu, přemnožení kleštíka.. Zajímavé je, že tím pravidelně trpí i čmeláci, kteří samozřejmě nemají varoázu a není tam ani zalétávaní mezi hnízdy. Asi se to šíří potravou přes květy anebo z matky - královny na vajíčko. U čmeláků se to většinou projevuje ke konci života hnízda u mladých královen a když neudrží teplotní pohodu plodu (při přehřátí).
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)