Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vedenie včelstiev prirodzenejším spôsobom v konvenčných úľoch
20.02.2015, 10:15 AM
Příspěvek: #12
RE: Vedenie včelstiev prirodzenejším spôsobom v konvenčných úľoch
(17.02.2015 09:43 PM)Ali napsal(a):  Liptaka, Jen mě zajímá subjektivní názor , jak to vnímají včely, jestli stačí uhlídat tím pádem vnilklé mrtvé prostory za bočními loučkami, když nejsou přístupné ihned z plástu, ale včely musí kontrolu provádět z horizontální mezery mezi nástavky. Případně jiné zjištěné a vypozorované zkušenosti (cizí pohyb a pod.). Píšu o tom proto, že jsem míval na NN39/17 očka v místě do prostoru mezi boční loučky a stěnu úlu. V tomto místě začíná mrtvý prostor úlu, který v přírodě asi nikdy nevzniká.
Předpokládám, že včely tento prostor nehlídají už dostatečně, stejně jako pod dílem, a tím pádem se tam může dostávat volněji všelijaká havěď (pravidelně mi do podmetů lezly vosy a odnášely včely bez boje, snad nějaká spolupráce, protože jsem je sledoval zadem do v podmetu a připadalo mě, že sbírají jen včely nemocné a polomrtvé - proto měly volný přístup, byla to asi jen výpomoc) tudíž i cizí včely, brouci, čmeláci (taky se snažil), mravenci a s nimi nemoci. Já měl ale ty očka úplně nahoře, kde mezi nástavky je vodorovná včelí mezera (teď to budu vyrábět stejně).

Dobré ráno ospravedlňujem sa za opozdenú reakciu ale mal som posledných 14 dní zdravotné problémy,tak k tomu mŕtvemu priestoru kedže niektorá nadstavky mám aj presklené tak som zistil(zatiaľ) že časť s uloženým medom(hlavne zaviečkovaným) nad plod.telesom až tak nestrážia(sem tam to skontrolojú) tak očká na vrchných NN uzatváram podľa potreby nechávam väčšinou otvorené max. 2-3 očká odo dna a problém s lezením iného hmyzu do úľa som zatiaľ nepostrehol. Priestor plodiska strážia už lepšie aj v tom mrtvom priestore, najviac však v druhom a treťom nadstavku odo dna a keď je rodina zdravá a silná neexistuje že by tam vliezlo niečo iné ako to čo pustia strážkyne.Dná robím tak že otvor skôr pripomína väčšie očko(15cm×2,5cm,nezužujem,nezväčšujem) odber meliva a mrtvoliek prípadne iné činnosti prevádzam odzadu.Očká nevŕtam v strede ani v hornej polovici ale asi 5cm od spodného okraja.
Včielky sú veľmi prispôsobivé ide o to že im tie otvory na nadstavkoch netreba meniť každý týždeň ale s citom a podľa potreby
Hlasování: Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Vedenie včelstiev prirodzenejším spôsobom v konvenčných úľoch - liptaka - 20.02.2015 10:15 AM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 8 Host(é)