Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Úl Warré - plány
30.11.2012, 08:12 PM
Příspěvek: #1
Úl Warré - plány
plány na úl Warré


Přiložené soubory
.pdf  warre_hive_plans_metric.pdf (Velikost: 376,47 KB / Stažení: 224)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.03.2013, 11:26 AM
Příspěvek: #2
RE: Úl Warré - plány
Měl bych jeden dotaz k přezimování včel v tomto typu úlu. V rámci propagace úlů Optimal a Langstroth se tvrdí, že včely potřebují minimální délku horní loučky 42cm a že z tohoto důvodu se musí úly s loučkou 39cm či 37cm uteplovat. A najdenou tu máme neuteplený úl s horní loučkou 30cm o síle stěny 2cm a také se v něm včelaří. Může mi tedy někdo vysvětlit jak se věci opravdu mají?
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.03.2013, 12:41 PM
Příspěvek: #3
RE: Úl Warré - plány
myslím, že více než typ úlu a velikost loučky (včelám je to fuk) je důležitější síla včelstva.
Přikládám zajímavé stránky
http://ondrejjavorka.blogspot.cz/2010/08...povod.html
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.03.2013, 01:51 PM
Příspěvek: #4
RE: Úl Warré - plány
No jak říkával můj dědeček, myslet znamená toho mnoho nevědět. O skutečnosti, že je potřeba mít u neutepleného úlu horní loučku minimálně 42cm píše např. pan Sedláček, píše se to na stránkách PSNV, tvrdí to Optimalisté slyšel jsem to na nesčetných přednáškích a ejhle najednou se doporučuje neuteplený úl, který má loučku pouhých 30cm. Tedy si nemohu nepoložit otázku zdali toto "dogma" jen někdo někde plácnul a ostatní ho jen nekriticky papouškují, nebo zdali se opírá o nějaký exaktní výzkum. Pokud je tomu skutečně tak, tak úl Warré je přežitý a bylo by poctivé všem zájemcům doporučit např. Langstroth, ve kterém se dá kupodivu TBH včelařit. Pokud tomu tak není, tak mýtus loučky 42cm a více přestat šířit.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.03.2013, 02:53 PM
Příspěvek: #5
RE: Úl Warré - plány
Neúčastnil se žádného výzkumu ani žádný výzkum v tomto směru neprovádím, dokonce v tomto směru nepokládám ani žádné otázky, proto myslím - tedy jsem.

Pokud by byla pravda, co tvrdí na PSNV, že je podstatná izolační vrstva vosku pak, když se opět zamyslím, mi nesedí mezera mezi loučkami - co tedy izoluje včely v té mezeře?

Proto jsem přesvědčen, že opravdu záleží jen na síle a vitalitě včelstva.

Kdyby mě tato otázka pálila tak jako tebe, tak bych to prostě zkusil...Wink
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.03.2013, 03:45 PM
Příspěvek: #6
RE: Úl Warré - plány
Nejde len o dĺžku hornej "loučky". Ide najmä o to, či máte rámik, alebo trámik. Termoregulácia úľa (včelstva) v rámikovom úli a v úli, kde sú voľne vystavané plásty na trámikoch prilepené k stenám úľa, funguje totálne odlišne. Rečí o tom, že min. potrebná dĺžka je cca 40 cm a min. potreba počtu rámikov je 10 ks a podobne, sú plné články. Len včely ich ešte nečítali. Našťastie.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.03.2013, 02:46 PM
Příspěvek: #7
RE: Úl Warré - plány
Zde najdete zajímavý plánek na úl, který je sice inspirovaný plány abbé Warrého, ale jako základ je použit komerčně vyráběný úl:
Warre-ing the Langstroth
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.03.2013, 09:32 PM
Příspěvek: #8
RE: Úl Warré - plány
V uvedeném odkazu se zabývají pravděpodobnou funkcí větrání přes střechu, což by mě taky zajímalo, zda je tato funkce na místě. Na jaře se včely mohou přetrhnout aby zalepily všechny skuliny ve stropě a zadržely co nejvíce tepla pro vývoj plodu, ale protože jsem jim sítě s propolisem v červnu odebral, nemohl jsem zjistit, zda v horkém létě jej naopak odstraňují ve snaze zajistit průtah vzduchu. Postřehnul to někdo?
Dále předpokládám, že se tady nepoužívá strůpková fólie (jinak by byly průduchy ve stropě nanic), ale tkanina, což vlastně ochuzuje včely v mrazivém jaře o kondenzovanou vlhkost a snižuje i potřebé vlhko pro vývoj plodu. Tak nevím jak to vyhodnotit.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
24.03.2013, 08:40 AM
Příspěvek: #9
RE: Úl Warré - plány
Stále nedokážeme náš včelársky mozog preproogramovať a pridržiavame sa už prekonanej praxe o potrebe mať uteplené úle s neodvádzanou vlhkosťou počas celého roka. Zahnutá uteplivka niekde v rohu pod vrchnákom nepostačuje. Vzdušná povala úľa sa od čias slamených rohoží a košníc v priebehu jedného storočia vyvinula na plastovú fóliu a kovralové výstrižky.
Horný letáč určite spoľahlivo odvedie vodné pary v zime a prehriaty vzduch v lete. Po skúsenostiach s očkami, včelám nerobí problém obsadiť tento priestor v ktoromkoľvek plodujúcom ročnom období a regulovať výmenu vzduchu v úli. V očkách nn úľa to dokážu včely regulovať aj v skorej jari, počas chladných dní. Keď včelstvo zmocnie, nemôže mať s kontrolou horného letáča žiadne starosti.
Z detstva, koncom päťdesiatych rokov, si pamätám príbehy mojich susedov - včelárov, z ktorých jeden včaláril v moderných uteplených béčkach a čechoslovákoch, ten druhý sa nechcel vzdať krajinských úľov s horným letáčom a jednoduchými stenami len preto, že jeho včelstvá v dvojpriestorovom plodisku nad sebou a s horným letáčom vždy zimovali dobre, nerobili prelet na snehu, čakali na teplejšie počasie aby sa po vyprášení bezpečne vrátili do úľa a každú sezónu sa rojili dva týždne skôr ako včelstvá priateľa v moderných béčkach a JU z tej doby.
Vyskúšajte, nič nepokazíte.

   
Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.03.2013, 01:53 PM
Příspěvek: #10
RE: Úl Warré - plány
(15.03.2013 11:26 AM)Mlha napsal(a):  Měl bych jeden dotaz k přezimování včel v tomto typu úlu. V rámci propagace úlů Optimal a Langstroth se tvrdí, že včely potřebují minimální délku horní loučky 42cm a že z tohoto důvodu se musí úly s loučkou 39cm či 37cm uteplovat. A najdenou tu máme neuteplený úl s horní loučkou 30cm o síle stěny 2cm a také se v něm včelaří. Může mi tedy někdo vysvětlit jak se věci opravdu mají?
Vrátil bych se k délce rámku, protože mám obdobné dilema, jen z jiného důvodu. To co tvrdí Lagsroti o délce 42 a nutném uteplení je slušně řečeno kravina. Jde pouze o normální komerční sdělení, jak to známe ze šampónů a zdravotních jogurtů. Mám odpozorováno, že zateplení nesouvisí s délkou rámku. Zateplení je prostě výhodné na jaře, u slabších včelstev v době střídání teplot, jinak je zbytečné a tak je třeba zvážit jeho další plusy a mínusy. Menší rámky mají výhodu při přezimování z důvodu lepšího obsednutí, neobsednutá část delšího mnohdy plesnivý.
Prostě dlouhé rámky mají jediné plus - a tou je, že v létě nejedete tak do výšky, potřebujete míň rámků a je menší počet na točení. Taky jde o nadmořskou výšku. Myslím, že jsou super tak do 250m.n.m.
Přesto bych se ale rád zeptal, zda má někdo zkušenost s klasickými Warré 30 cm rámky - na zimování mi to přijde super, ale v létě se mi zdají moc malé, nemusí se to hnát moc do výšky? Zdá se mi tak akorát spíš 33-35cm nebo něco okolo ?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)