Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Selekce
06.01.2013, 06:45 PM
Příspěvek: #1
Selekce
Protože ať chceme nebo ne, je selekce stále jedna z klíčových možností ovlivnění chovu, prosím o postřehy toho, jakým směrem selekci zaměřit, co likvidovat a co množit. Pokud ji neděláme sami, dělá ji stejně příroda nebo soused chovatel.
Kdo máte dobrou nebo špatnou zkušenost s chovem včel výrazně vybočujících -plodných, neplodných, rojivých, bodavých, žlutých, černých, šedých a všech možných
jiných než F1, podělte se s námi o zkušenosti.
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.08.2013, 10:39 AM
Příspěvek: #2
RE: Selekce
Mám nástavek plný medovico-melicitózního medu, kterým jsem podstavil k česnu jednoho včelstva, nad něj ještě jeden prázdný nástavek, pak včelstvo abych podpořil přepracování na zásoby stravitelnější. V tomto případě zákon česna nezafungoval a nástavek zůstává netknutý. (Snad mají pocit, že jej dostatečně ovládají). Ale proč to všechno píšu.
Napadlo mne totiž, celý nástavek vzít a dát jej volně na včelnici v plen všem. Uvažuji, zda by takto masivní nabídka do veřejného prostoru mohla spustit rabování u slabých včelstev a provést selekci přirozeným způsobem.
Doposud jsem to dělal takto s nádobami od medu, směsí víček po odvíčkování či s medometem, nebo plásty po vytočení, ale za tři roky takovéto malé zdroje rabování nepodnítily.
Jaké máte zkušenosti Vy ostatní?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.08.2013, 01:35 PM
Příspěvek: #3
RE: Selekce
To máš nějaké neostré včely. Shodou okolností jsem včera prohrabával úly a dumal co s tou melecitozou provedu a tak jsem je během chvilky nadráždil, až jsem se divil.
Ale k tématu - rabovku rozhodně nastartovat takto můžeš. Máto ale ale - otázka, zda tohle je ta pravá selekce. Zlikviduješ v tom okamžiku slabá včelstva - což ale nemusí být včelstva špatná / malé oddělky / a naopak ti zbudou silná v této chvíli. Rabují taky víc včely méně zásobené a s menším podílem plodu, což zase nemusí být ty správné. Uměle vyvolaná rabovka - nevím.
A má to ještě jedno ale - co jsem to zkoušel, porubou se už u zdroje, respektive funguje to tak, že se jich na to plno slítne a rubou se o zdroj. Což oslabuje všechny a v zásadě zbytečně, někdy se o to fakt rubou jako koně.
Osobně bych se spíš klonil k variantě nevyvolávat to uměle, ale na druhou stranu slabochy zvlášť nechránit přílišnou péčí.
PS : s tou melecitozou taky nevím, nové oddělky to vcelku vyžírají, kmenová ale přestala plodovat a mají toho, že se ani nevejdou do úlu Na VÚVč mají radu lehce krmit v září, to se mi zdá dobré, tak jsem na to zvědav. Teď se ale chovají, ač mají plné úly, jako když hladoví. No - děs.
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.08.2013, 01:57 PM
Příspěvek: #4
RE: Selekce
Díky za podněty k zamyšlení.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)