Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
08.03.2013, 07:42 PM
Příspěvek: #1
Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
Slušný snímky AFB, stojí za to být připraven.
http:/brainfactory-martens.de/cms/cmsShowPage.php?p=34
nebo jen brainfactory-martens.de pod imker - fotos - AFB
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.01.2014, 07:51 PM
Příspěvek: #2
RE: Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
(21.01.2014 02:11 PM)Crha Karel napsal(a):  Odběr zimní měli je třeba využít především pro svá pozorování stejně tak jako čteme z podložek během roku. Kdo tu možnost má, odebere od všech jednotlivé vzorky, z cca poloviny si udělá vlastní flotaci a má i představu jak na tom bude, když druhou pošle na veterinu. Přistoupil jsem k tomu teprve letos, protože už nejsem členem svazu a musím si vše (a rád) zařídit sám. 95% včelstev čisto a to jedno jediné problémové, které jsem se už na podzim plánoval zrušení, by mě zkreslilo celý směsný vzorek. To je jeho největší slabina.
Tohle vyšetření by se mělo spíše zaměřit na podchycení MVP a počty VD nechat na zodpovědnosti včelaře. Tím by se eliminovalo spousta zbytečných podvůdků a trapného pranýřování při čtení výsledků a vztahy mezi včelaři by se myslím zlepšily.

Karle já bych to nevyužíval ani na MVP. K čemu by to bylo? Kdyby nebyl MPV, nebyly by ani včely. Totéž je u kleštíka i když se říká, že je to nový parazit. Jen ta naše včela má méně genů se s ním vypořádat, na rozdíl od té východní. I z tohoto pohledu je vidět, jak se někteří vědci mýlí,když tvrdí, že naše je její mladší sestřenice, opak je pravdou a vo votom to je. :idea:LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.01.2014, 08:07 PM
Příspěvek: #3
RE: Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
Nojo, ale to je v této fázi příliš radikální. Třeba nám postupných kroků ...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
21.01.2014, 10:09 PM
Příspěvek: #4
RE: Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
Tak to aby jsme z etického kodexu vypustily to o kvalitě medu, jelikož pokud najde veterinář v medu spory MVP je takový med označen za zdravotně závadný a nesmí se uvádět do oběhu.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.01.2014, 03:01 PM
Příspěvek: #5
RE: Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
(21.01.2014 10:09 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Tak to aby jsme z etického kodexu vypustily to o kvalitě medu, jelikož pokud najde veterinář v medu spory MVP je takový med označen za zdravotně závadný a nesmí se uvádět do oběhu.
Nejde ale ani tak o zdravotní závadu, jako možnost dalšího šíření.
Praktická rada - pokud pošlu vzorek z panenského plástu, je vše O.K. a dotatční titul rozboru medu splněn. Kdyby náhodou ne, pak je oheň dobrá varianta.
Jinak mor je svinstvo, o tom žádná, přeci jen je to záludnější, než ty roztoči.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.01.2014, 11:40 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 22.01.2014 11:45 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #6
RE: Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
Tak to nějak mluvíme každý o něčem jiném, myslím. Mohu uvést příklad Dr. Linharta, resp. těch ,kteří mu tam dělali kontrolu, prohlídky, včelaři v jeho okolí (rozhodně nejsou kamarádi). Kolem se pálilo a on přemetl na mezistěny. Výsledek byl 10 na2, tedy nula nula nic. Jaký dopad to mělo na kvalitu medu? Tím, že spálím postupně celou republiku, nic neřeším, protože MVP stejně nevymýtím. Budu moci začít ihned znova tam, kde jsem začal před léty (jen si pár lidí namastí kapsy za oddělky a zprčí celou genetickou variabilitu u nás). Tedy při současných metodikách ošetřování. Proto také tzv.Plán eradikace (vymýcení), který prosazují někteří teoretici je nesmysl, měl by to být plán omezení, zvládnutí, nešíření a pod. To chce ale znalosti a také odpovědnost! Původce MVP a včely k sobě nerozlučně patří, to je jeden ze základních přírodních zákonů. Když nebude MVP, nebudou včely, když nebudou včely, nebude MVP. MVP je především problém veterinářů a včelařů, ne včel, ty s ním žijí, miliony let. To jen my ho šíříme , možná nad rámec normálu . Totéž se týká V.d. 95% včelařů, možná i více jej záměrně rozmnožuje svou zootechnikou, která odporuje přirozenému biorytmu a tak nezbývá to, co máme. Tedy buď současnou, kritizovanou metodiku, nebo ty současné velmi nekoordinované a mělké pokusy o metodiky s plošným podtextem, jen jinými prostředky (KM, KŠ, ....). Myslím si, že spousta kritiky třeba současné metodiky nemá vůbec oporu v odbornosti a faktech (článek rok a autora jsem záměrně vymazal, abych se někoho nedotkl, nakonec to není ani tak důležíté, není ojedinělý), ale především v emocích a prosazení osobního ega. Takhle se ale problém nedá vyřešit, ale jen zesílit. Vezměte si jen tohle. Loni v červnu byl poměr včelstev doporučitelných k ošetření a těch, u kterých to nebylo vůbec třeba 1:14. Tedy na 14 včelstev, která nepotřebovala nic připadalo 1, kde to třeba bylo. No když to člověk udělal, měl na sezonu klid. Kdyby to tak bylo v celé republice (což je téma na diskuzi, asi to bude všude jiné), jaká by to byla ohromná úspora chemikálií, která se do včelstev, pro jistotu nebo podle nějaké metodiky nebo jen z neznalosti, protože to někdo řekl ,napumpují? Nemluvím už o zvýšené kondici a pohledu selekce. Skalpelu ne kladiva je třeba! Něco podobného to bude u MVP, jen je to třeba poznat. Proto jsem byl k těm porocentům, kdy ještě ano a kdy už ne a pálit, byl velmi skeptický a než palba od boku ( ono to nic jiného nebylo), to snad už vůbec nic, tedy ne okamžitě. Rozhodovat se má se znalostí věci a po řádné analýze, diskuzi a prognozách do budoucna. Já bych tomu dal rok práce čas a pak teprve rozhodl. To je jen můj názor, přístup, nemusíte ho akceptovat. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.01.2014, 12:56 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 23.01.2014 08:35 AM od Aleš Molčík.)
Příspěvek: #7
RE: Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
Já zase mám svoji vlastní zkušenost s dvouletým provozem, vše nové, a po přestěhování stanoviště nalezena klinika. Zkoušel jsem u oddělků, rovněž s klinikou, ten "ozdravný" proces tj. smetenec do nového rojáku, tři dny ve sklepě o vodě, potom náběhem usazení do nového na mezistěny a krmění cukrovým roztokem a po cca 14 dnech nalezena klinika opět. Takový pokus než udělaly na veterině rozbor z prvního nálezu. Tehdy platila likvidace nad 50% potvrzené kliniky a to se naplnilo. Takže nejsem přesvědčen a mám to vyzkoušeno, že nějaké přemetání není univerzální návod. Na původním stanovišti a v jeho okolí nebyl mor zjištěn, ani po odběrech měli a vyšetření veterinou okolních stanovišť. Potom jsem začal chodit , co by funkcionář, na prohlídky s veterinářem po stanovištích včelařů a takže sem se dostal k výsledkům vyšetření a měl možnost porovnat s realitou stavu hledání kliniky. Při deseti na druhou nemá cenu kliniku hledat, tady celkem ozdravná opatření fungují a další rok rozborem měli sledovat. Deset na třetí, tam se to láme, protože to může být 1000 spor, ale také 9 999. To je jediné napadení, kde má ještě smysl hledat kliniku a když se najde, zlikvidovat konkrétní včelstva a zbytek ozdravná opatření a dál stanoviště rozborem měli sledovat. A u deseti na čtvrtou a víc, tam už není co řešit, tam ta klinika je vždy a u poloviny a víc. Tady také nemá smysl úly otvírat, takové stanoviště může jít na oheň rovnou celé.
Když se objeví na stanovišti mor, řešit nějaká procenta a přitom neřešit stupeň napadení je docela nelogické anebo je za tím jiný zájem. Ale zkušenosti jsou i jinde, někde kolem Kyjova před lety taková podobná akce se stupni napadení probíhala a bylo to v součinnosti s veterinou. Ale to by ta včelařská vyhláškotvorná inteligence musela začít brát praxi jako fakta, ale takový tam nejsou.
MVP s poživatelností medu a jeho kvalitou nic společného nemá, dokud se taková sklenice od medu nedostane do kontejneru kde, hlavně mimo snůšku, ji včely spolehlivě najdou.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.01.2014, 07:23 AM
Příspěvek: #8
RE: Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
Tak to není nic proti tomu, co jsem napsal. Nic není na 100% a ni být nemůže.Při klinice oheň, to souhlas. Jenže je třeba tu praxi obrátit. Nečekat na veterinu, která, když se najde nebo potvrdí klinika, začníná s pálením v době vrcholného rozvoje včelstev, tedy s několikaměsíčním zpožděním. Je třeba , aby to bylo věcí a zájmem včelaře. TEdy, když včelař zjistí kliniku (nebo podezření, ale měl by MVP rozpoznat třeba od tzv. pytlíčkovitosti,variant varroázy), odebere vzorek a spálí to okamžitě, provede ozdravná opatření na stanovišti (nebudu vyjmenovávat nejde přeci jen o přemetení tam, kde klinika nenalezena do vydenzifikovaných úlů) a po rozborech (výsledcích) a ozdravných opatřeních se bude rozhodovat o případné náhradě, resp. výši, to by mělo být pevně stanoveno sazeb níkem. Mohlo by to fungovat podobně jako současný SF u ČSV nebo tak nějak. Mimo to, vím, že např. Z.Žák v minulosti selektoval na MVP a úspěšně. Ta včelstva byla schopna zvládnout slabé a střední nakažení. Bohu žel dnes se již tomu nevěnuje. Tehdy to dělal v Polsku, kdo to bylo možé. S těmi včelstvy ale měli zkušenosti včelaři z Královedvorska. Tam to ta včelstva ihned v prvopočátku nezvládala, ale po zapracování to po roce bylo již na stejné úrovni jako u jiných kmenů MVP. Myslím, že není třeba se u všeho hned děsit, je třeba poznat a pak s rozvahou řešit. Strach je špatný rádce. Současná praxe mi přijde jako schozofrenní jednání a lítáme od zdi ke zdi. Tím mám ale namysli i varroázu nejen MVP.Málo se věnuje pozornost prevenci a ta u MVP lze dělat dost efektivně. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.01.2014, 09:02 AM
Příspěvek: #9
RE: Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
Viděl jsem toho u různých včelařů dost, i jak se snaží schovávat celé úly i se včelstvy aj., takže moje iluze jak by šlo moru předcházet bez biče v ruce jsou pryč. Prevence by mohla fungovat, ale ta zase musí být nařízena shora, když se před lety tlačil na Tovačovsko mor, v podobě ochranného pásma, tak předseda OO oslovil okolní ZO, které nebyly v ochranném pásmu, aby si nechaly dobrovolně vyšetřit měl na MVP s tím, že to OO zaplatí. Svolávaly se mimořádné schůze a hlasovalo se. Výsledek byl ten, že nikdo s dobrovolným vyšetřením nesouhlasil, protože by se ten mor mohl najít a to nikdo nechtěl.
Jediná možná prevence je postupovat povinným vyšetřením měli pro všechny a řešit podle stupně napadení. Kleštík je v pohodě, ten kdo se nestará přijde o včely, ale u moru kdo se nestará, rozšiřuje nemoc do okolí a při průměrné obnově díla to můžou být i desítky let a není jak toho člověka přesvědčit, protože to je mentalita co to nepochopí.
Hlasování: schützmeister (+1), Radek Krušina (+1), Jan Hucko (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.01.2014, 10:45 AM
Příspěvek: #10
RE: Mor včelího plodu - AFB (American Foulbrood)
evidentně nebyl z ŠPV Smile pane Molčíku
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)