Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kyselina mravenčí
07.01.2021, 10:23 PM
Příspěvek: #11
RE: Kyselina mravenčí
(07.01.2021 03:05 PM)Jiří Marx napsal(a):  Dotaz na Leoše Dvorského. Používáš vůbec někdy KM??? Já již několik let jen zcela výjiměčně a to na zabití nakažených včel. A výzkumy mi dávají zapravdu. Poleptání včel KM je zřejmé a existuje.

Jirko, kyselinu mravenčí jsem začal používat někdy v r. 2002. Když k nám přijel v r. 2006 Bill Růžička, bylo mi ale už tehdy jasné, že to takto nejde dál. Začal jsem používat jeho odpařovače ale na dvojnásobný prostor poloviční dávku a jen jednou proti jeho 2 dávkám na jaře a v srpnu. No a hlavně jsem ji používal jen bodově. To jsem popsal i v tom článku o metodice, který na mém webu a webu ŠPV a tady http://dvorsky.leos.sweb.cz/CLANKY/Moje_...vijela.pdf . To znamenalo třeba jen ošetřit 1 včelstvo z 20 ti ve správnou dobu. KM nejen že leptá dýchací a zažívací ústrojí, ale také způsobuje neplodnost trubců, narušuje mateří hormon a hlavně ničí celou mikroflóru v úle. Těch pokusů jsem s ní nadělal dost. Vždy jsem říkal, že s KM se musí jako se skalpelem, umět vědět kdy a kam „říznout“. Ale ono se tak musí s každou chemií (jedem) ale i každým třeba i biotechnickým opatřením. Byly doby, kdy jsem použil se svými 100 včelstvy ani ne polovinu KM, co jiní včelaři s 10 ti včelstvy. Nyní se propaguje kyselina šťavelová. Není to žádná novinka a používala se už před 30 ti roky. Vím dobře, co je to za svinstvo. Navíc ještě více zkresluje selekční kriteria.
Včely, kterým patřím ,neviděly žádnou chemii, tedy ani KM za posledních 7 let ani bodově ani kapičku a úhyny mám na 5% i bez jakékoliv chemie.
S tím se dá už docela dobře žít. Jenže to chce se snažit včelám porozumět a to je pro lidi ten problém. Každý ti přikývne, že to chápe a že jako jo, …… ,ale skutek utek. Pýcha, lež a faleš se u nás staly normou. Je to bolševický přístup snažit se vše přizpůsobit člověku. Naopak konzervativní, pravicový přístup je právě ve snaze poznat, porozumět. Vidíš, jak vše se vším souvisí. Ono každé plošné opatření je drahé, neefektivní a hlavně hloupé. Náš systém je postaven pro hlupáky a lidem to očividně nevadí. Je to jako nyní s tím Covicem-19. Opakujeme stejnou hloupost jako to dělají „včelaři“ se včelami po celá desítiletí a někdo, kdo by se normální prací, podnikáním neuživil, si na té nevědomosti lidí mastí kapsu stejně tak, jako je to ve včelaření. Veškeré kyseliny, chemii a plošná opatření jsem ze své včelařské praxe vymazal. KM, stejně tak jako každá jiná chemie a plošná opatření, není vůbec téma pro ŠPV. To ty ale už víš. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.01.2021, 01:34 PM
Příspěvek: #12
RE: Kyselina mravenčí
(07.01.2021 03:52 PM)Antonín Hyžík napsal(a):  Ahoj Jiří, dříve jsi mluvil o benzínu, to jsem na jedněch zkoušel minulý rok, jak používáš tu KM? Ten benzín se mi moc neosvědčil, možná jsem dal málo, ale ještě další den tam něco žilo.

Benzin technicky je na likvidaci včelstva dvě deci by měly stačit. U té KM aby nedošlo k nedorozumění. Narazím na včelstvo s virozou ( třeba wdv). Podle závaznosti odstraním buď jen zavickovany nebo všechen plod a nasadim 85%KM. Ta zabije virem již poškozené vcely, které by virus mohly roznaset alimentarni cestou. No a když se včelstvo zase rozjede ( měsíc) výměník mu matku.

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Karol Lamacz (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
08.01.2021, 05:15 PM
Příspěvek: #13
RE: Kyselina mravenčí
Děkuji Jirko, napadlo mne, že to tak myslíš, ale raději jsem se zeptal.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)