Důležité informace k právě probíhající přeregistraci účtů
Vážení k 1.4. 2020 zahajujeme slibovanou přeregistraci účastníků hnutí Šance pro včely - více informací zde
Pro přístup na stránku s informacemi o přeregistraci je nutno se odhlásit.


Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak vytočit fakt dobrý med
22.08.2017, 07:07 PM
Příspěvek: #1
Jak vytočit fakt dobrý med
Předem se omlouvám těm, co je to pro ně stará vesta.
Já stále objevuju, ikdyž určitě objevené, a pár let se mě daří dost dobrý med, řekněme ne zcela profláknutou metodou.
Chov je jedna věc, ale můžete mít dobrý včely a mizerný med, jako já letos jarní na údolních stanovištích. Já jsem ale medožrout a kvalitu ocením.
Je to ale technika vyzkoušená zatím jen od 700 m.n.m. ve víceméně lesní krajině. Dole na jarní medy nepoužitelná.
Čili : točím jen jednou, v srpnu. Nemám to ze své hlavy, ale je to fakt bomba. Při rozumném užití MK se dá točit určitě do začátku září.
Včely vedu na co nejmenším prostoru. Co obsedají na fest. Když jsem dělal mrakodrapy, byl med podstatně řidší.
Rozšiřuju jen přidáním nahoru. Je celkem jedno, zda s mřížkou, či bez. Podle stavu.
Podstatný ale je, že přidaný nástavek musí obsednout. Když ne, nebo po snůšce ho sundávám. V červenci, když slábnou, nezanesený horní nástavek dám přes folii a oni ho z většího vyberou. Podstatný je, že tak mají dole vždy dle svého - když podstavíte a není snůška, najednou tam mají prázdno.
No a vytočím od shora tak akorát. Tím nahoře většinou nemám plodový plásty, protože ty se udržují plus mínus dole a zůstanou v medný komoře. Tím se taky nemusím nijak strhat při přehazování nástavků a jiných opičinkách. Taky je to většinou jen pěkná medovice - jarní mají o patro níž.
Není to úplně na kvantitu, ale med je to špicovní.
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), tondabh (+1), Ali (+1), Václav Návara (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.08.2017, 08:01 PM
Příspěvek: #2
RE: Jak vytočit fakt dobrý med
Já jsem si zase ověřil, že chuťově lepší med mám ze včelstev, kde jsem zrušil vysoké zasítované dno a nahradil ho nízkým plným s česnovou vložkou a uzavřel všechny očka. Takže jediný otvor do úlu je česno 10x150mm. Celý princip spočívá v teplotě. Dílo zvlášť pro medník a zvlášť pro plodiště je samozřejmostí, takže se rozšiřuje jen přidáváním nahoru.
Tento med ve srovnání s medem z dobře odvětraných úlů chutná víc nejen mě, ale i zákazníci mi občas řeknou, že jim med ode mne chutná víc než od jiného včelaře.
Hlasování: Ali (+1), schützmeister (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.08.2017, 12:06 AM
Příspěvek: #3
RE: Jak vytočit fakt dobrý med
Letos jsem měl po cca pětadvaceti letech opět vlastní med. Jak někteří tady píší, jen z panenského díla. Chutná, voní, jemně zpastovaný, pochoutka.
Dříve jsem nad tím tak nepřemýšlel. Doháněl jsem dobrý med tím, že se tři až čtyřikrát cedil, vyčeřil a ze všech druhů vzal vzorky, poměrově míchal na chuť nepálivou, ne mdlou, nevýraznou jednou vůní a podle výsledku jsem většinu medu smíchal. Musel mít v tekutém stavu jiskru jako víno a příjemnou směsnou chuť. Až pak šel do světa.
Od těch dob až do letoška jsem kupoval ročně 25 - 30 kg pro dva lidi, celá třídílná rodina pak více než 60 kg. Taky jsme medožrouti.
Nyní je mi jasné, že z panenského, ale jak dál, ještě nevím. Vaše rady zkusím aplikovat naležato příští rok.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.08.2017, 09:49 AM
Příspěvek: #4
RE: Jak vytočit fakt dobrý med
To míchání druhů medu co popisuješ, to se používá pořád, to je klasika dodávání medu na pult do obchodů i od menších včelařů, kteří tím takhle vytváří univerzální směs. A myslím si, že je to na škodu medaření. Jde o to, že většina zákazníků si neuvědomuje, že každý druh medu má i jinou chuť a každý ročník je jiný. U mě se tohle nejvíce projevuje u lipového medu a to je med, který ne každý zákazník si vezme víc než jednou, ale na druhou stranu jsou zákazníci co jej zase vyžadují. Takže proto já mám ještě malé skleničky naplněné medem a ty, pokud přijde člověk, který ještě neví jaký med chce, rozdávám jako vzorek na ochutnání. Zákazníky je potřeba informovat a určitá osvěta musí přijít hlavně ze strany včelařů, protože nikdo jiný to za ně neudělá.
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.08.2017, 09:59 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 23.08.2017 10:05 AM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #5
RE: Jak vytočit fakt dobrý med
Já se snažím o tzv. med v brtnické kvalitně, tj. med s maximem fytofaktorů, tedy biologicky aktivních látek. Takový med jim má cca 10x více než běžně dostupný (mluvíme o včelařích, v obchodech med vlastně není, to víme všichni). Pro jeho získávání jsou následující předpoklady:

1) nestresovaná včelstva (ideál je 1 zásah za rok se vším všudy). Není to dogma, ale z integrity včelího hnízda by se mělo vycházet.
2) žádná rezidua z přípravků na tlumení nemocí (včetně kyselin, tedy ani né mezistěny a už vůbec ne z cizího vosku).
3) med v plástech (kdo chce, může preferovat z panenského díla)
4) včelstva zimovaná na medu.
5) med kombinovaný (i časově), ne jednodruhový.
6) kdo má vhodnou lokalitu, má další plus.

Samozřejmě nejvíce medu mám vytáčeného, ale vše ostatní dodržuji. Před několika léty se mi stalo, že mne na schůzi "napadla" jedna včelařka, ať prý řeknu jak dělám lepší med než má ona. Ohradil jsem se, nic takového, že mám lepší med než druhý včelař bych nikdy neřekl a neměl by to dělat nikdo. Ona na to. Ano, ale říkají to moji bývalý zákazníci, kteří si ho nyní berou od vás. Říkají to i navrátilci, kterým se to u mne zdálo drahé. Někteří jsou ochotni čekat klidně měsíce než zase budu mít a jiný nikde nekupují (teda dle jejich vyjádření), ač jim dávám doporučení na spolehlivé včelaře.

Nemohl sem jinak než začít s tlumením varroázy, tedy začít i od vedení včelstev na rozdíl od tzv. ošetřování. Ono je to jednoduché (ne snadné). Myslím, že se také o něco již snaží. Je třeba si uvědomit, že vše má ve včelách svůj čas. Je do dlouhodobě zafixováno v genech včelstev a velkou roli hraje epigenetika. Jenže stávající metodiky zcela ignorují přirozený biorytmus včelstva. A to je ten kámen úrazu. To jen tak v krátkosti. Jednak to hlásám hodně dlouho a jednak je to asi většinou nošení dříví do lesa. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou pro mne přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), Ali (+1), goro (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.08.2017, 10:35 AM
Příspěvek: #6
RE: Jak vytočit fakt dobrý med
A jak vypadá péče o včelstva na 1 zásah? Zní to moc pěkně. Zatím se snažím dostat na 3 zásahy.
Hlasování: Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.08.2017, 10:57 AM
Příspěvek: #7
RE: Jak vytočit fakt dobrý med
To záleží, kdy ten zásah provádíš ( to je to -ve včelách má vše svůj čas). Jinak možnou metodiku na 2-3 zásahy se vším jsem zveřejňoval tady i jinde a je to tak min. 10 let. Byla např. i na Optimal klubu (ten už není funkční).
Jinak ten 1 zásah prováděli brtníci také zpravidla po zimě. Ne vždy, záleželo třeba i na stáří včelstva. Zvláštní postavení měla tzv. dička, byly to plemenná i chovná včelstva současně. To jen pro ty kteří ještě nepochopili, že přiroda šlechtí, slektuje neustále a brtníci to věděli a UMĚLI. Své brtě ale vizuelně pozorovali (třeba v zimě). Není to tak, přijít a sebrat a nestarat se. To je už zase průmyslový pohled, který hodnotami ŠPV nemá moc společného. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou pro mne přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.08.2017, 01:16 PM
Příspěvek: #8
RE: Jak vytočit fakt dobrý med
Pravda je, že úměrně počtu zásahů se snižuje kvalita medu.
Ale - čistě pro med, neřeším chov - to platí hlavně od snůšky do medobraní.
Tím chci říct, že před a po to nemá na med zásadní vliv.
A prostor, jak píše Aleš, má vliv téměř stejný.
Aspoň u mne, ikdyž nejdu do včel, které se krčí v rohu velkého úlu, nemám med nic moc. Klima je rozhodující veličina.
Ale kupříkladu v japončíku si to dovedu představit, že spodní prázdná část na med nemusí mít vliv.
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.08.2017, 04:31 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 23.08.2017 07:18 PM od Ali.)
Příspěvek: #9
RE: Jak vytočit fakt dobrý med
A může být taky pravda (slyšel jsem), že ne každé včelstvo dovede všechno najít a umět sesbírat ? Setkal se s tím už někdo ?
Před x moc lety jsem v začátcích konzultoval malé snůšky ve spolku s předsedou. Řekl. mi, že měl koupené šlechtěné matky do poloviny včelstev, a musel je utratit, neboť tyto včelstva neuměly najít snůšku v lese, nepřinesly žádný tmavý med, a tím měly průměr o třetinu až polovinu nižší než jeho včelstva původní, ze kterých musel matky opět nahradit.
Různorodost druhů je potřebná jak pro medy směsné, tak i pro osvětu medů jednodruhových (mě šel jen akát a tmavý a ostatní zůstávaly, tak jsem tomu směskou tehdá zatl tipec).
Leoši, to Tvoje jedno až trojzásahové včelaření mě točí. Jestli se k tomu někdy dopracuju, nevím. Chtěl bych, už kvůli kvalitě, ale i času. Zbóžné přání-sen. Rolleyes
PS. Michale, toto titulní téma je pro mě dobrá otázka na dlouhodobé zamyšlení a cílení. Je spousta věcí a souvislostí, které mě ani nenapadnou.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.08.2017, 05:54 PM
Příspěvek: #10
RE: Jak vytočit fakt dobrý med
Tak to, že jsou rozdíly ve včelstev je celkem známá věc, ono stačí si i dnes sednout a pozorovat včely na česnech a sledovat barvy pylu a může se najít takové včelstvo, které v té rozmanitosti barev vyniká.
A pokud jde o výnos, tak to už je po staletí také ověřeno, ale ten výnos nemusí souviset s tím jestli včely najdou nebo nenajdou snůšku, ale je to dané geneticky jestli v době mírné snůšky dovedou včely utlumit plodování a tím šetřit zásoby nebo veškerý přínos proplodují a některé by to dotáhly až do úplného vyhladovění. Někdy kolem roku 1900 učitel Fiala z Dědic na Vyškovsku v popisu původní Včely domácí u ní uvedl i vlastnosti jako výborná medařka a spořivá na zásobách. A spořivost, to je ta vlastnost, která se v popisu u matek prodávaných komerčně z nějakého důvodu vytratila.
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), Radek Krušina (+1), Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)