Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Chutné masité a jiné recepty
05.01.2014, 10:02 PM
Příspěvek: #1
Chutné masité a jiné recepty
Pro milovníky ne-vegetariánskych receptů. Dobrou chuť.
Odpovědět s citací příspěvku
06.01.2014, 12:08 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 06.01.2014 12:11 AM od Ing.Jiří Šturma.)
Příspěvek: #2
RE: Chutné masité a jiné recepty
Nemám nic proti veganům ani vegetariánům, jen mě trochu nadzvedla ta Boží agitace mezi vegetariánskými recepty, které jsem si se zájmem přečetl. Můj první příspěvek do tohoto vlákna byl spíše provokativní - z legrace, ale ta antagonistická reakce mě trochu zaskočila a trochu mi to připomnělo minulá léta obrácená o 180 stupňů. Tzv. kdo nechč... s námi, chči.. proti nám, a na to jsem po životních zkušenostech alergický. Přátelům vege přeji jen to nejlepší, ale stejně si nepřipadám jako vyvrhel. Vždyť i Bůh má asi rád zápalné zvířecí oběti, jak jsem se to dočetl např.ve Starém zákoně.
Hlasování: Jaro Stoklasa (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.01.2014, 01:07 AM
Příspěvek: #3
RE: Chutné masité a jiné recepty
Haribol příteli, nějak v tom plaveš jelikož na Tvůj první příspěvek reagoval jako první Milan a to dalším příspěvkem z oblasti vraždění a zabíjení neviňátek(ber to s humorem), ale pokud jsi se nevyrovnal s minulostí, tak se za to prosím neukájej na slušných vegetariánech, kteří chtějí pouze sdílet mezi sebou nasbírané zkušenosti a pokud máš problém s alergií, doporučil bych třikrát denně 1PL vrchovatou medu a užívati na lačno a to po dobu nejméně jednoho roku a pokud toto dodržíš, věz že už Ti nebudou vadit žádní vegetariáni ani antagonistická reakce, kterou tam zřejmě vidíš jen Ty sám.

Jinak přeji vám všem v tomto vlákně, takový život aby jste jednou nemuseli trpět za své akce, neboť nezapomeňte prosím, že zákon přírody je neúprosný a říká " každá akce vyvolá stejnou, ale obrácenou reakci ", neboli co si kdo zaseje .. ......mějte se všichni krásně Božsky a jděte prosím po cestě která vede tam kam vy sami chcete, Tonda.
Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.01.2014, 09:10 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 06.01.2014 09:59 AM od Debora.)
Příspěvek: #4
RE: Chutné masité a jiné recepty
(06.01.2014 12:08 AM)Ing.Jiří Šturma napsal(a):  ...ale stejně si nepřipadám jako vyvrhel. Vždyť i Bůh má asi rád zápalné zvířecí oběti, jak jsem se to dočetl např.ve Starém zákoně.

...a pokud budeš číst dále, dočteš se jak se Bohu hnusí ty zápalné zvířecí oběti, ten smrad škvařící krve a Sion plný kostí...

Bud' vítán v mém pekle! Big Grin

Možná by bylo osvěžující si uvědomit, že v době, kdy ještě lidstvo po celém světě denně obětovalo své vlastní děti stovkám modlám, kdy byl kanibalismus a konzum lidské krve považován za tradiční posilující nápoj a elixír života, se našel někdo, kdo prohlásil, že řezat kapitál z lidské duše není privileg jedinců, nebot' všichni lidé jsou si rovni, a tudíž prodej a konzum lidského masa je ilegální. Wink

Bůh byl první organizované vegetární hnutí, které dalo lidstvu novou identitu a vědomí a možná to byl největší etický krok v dějinách lidstva.

Děkujme Vespasianu a jeho synovi Titusu, že jsme pyšní privilegu zbaštit dnes vlastní vnoučata, jen aby jsme utěšily naše zvrhlé pudy.

Nyní k vzpomínkám na výklad tóry (starého zákona).

Sefer chasidim (kniha zbožných ) je zaměřena na tématiku zvířata a lidé:
"Bud' laskavý a soucitný ke všem tvorům Božím, který JHWH (Bůh) na tomto světě stovřil. Nebij nikdy zvíře, a nikdy nezpůsob žádnému zvířeti bolest. Neházej kameny na zvířata a nezabíjej ani mouchy nebo vosy."

Tóra nikdy nerozlišuje mezi duší zvířete a duší člověka. Hebrejský výraz pro zvířata "nephesh chayah" do češtiny přeloženo "živé duše" se ve starém zákoně vyskytuje více jak 400 krát.

Genesis 2:07 popisuje, jak dal Bůh lidstuv "dech života". Genesis 7:15,22 píše, že Bůh dal zvěři stejný "dech života" jako člověku.

Další hebrejský výraz pro ducha a duši se nachází v novém zákoně: "ruach", a ten je pro lidi a zvířata stejný, a člověk nemá nikdy na konci svých dnů přednost před zvířaty (Kazatel 12:07)
Ale i v řeckých textech má slovo "psyche" stejnou hodnotu pro všechny živé tvory (Zjevení 16:3)

Ezechiel popisuje ideál, co Bůh od svého národu vyžaduje a odsuzuje, vraždit zvířata je stejný hřích, jako odvrácet se od Boha.
"Pokrm, jímž jsem vás sytil – jemnou mouku s medem a olejem – to jste obětovali modlám, aby jim to vonělo. Tak to bylo!
Vzali jste dokonce své syny a dcery, které jste mi porodili, a "živou duší" (zvěří) jste je krmili! To vám nestačilo smilnit se? Museli jste ještě vraždit (zvěř)? Odevzdávali jste je a pálily! Při všech těch ohavnostech a smilnění jste si ani nevzpomněla na mládí, na dny, kdy jste byli nazí, bosí a zmítali jste se sami v krvi."

(Ezechiel 16:19-23 )


Ezechiel varuje, že každá akce vyvolá reakci:
" .... Protože si nevzpomínáte na dny svého mládí (kdy jste byli nazí, bosi a zmítali jste se v krvi), hle – vrátí se vám to stejnou cenou" (Ezechiel 16:40,41 )

Bohem požadovaný stát soucitu a milosrdenství pro všechny tvory:
"Budou si stavět domy a bydlet v nich, sázet vinice a jejich plody jíst.
Nebudou stavět, aby bydleli jiní, nebudou sázet, aby to jiní zhltali.
Můj lid bude žít, tak jako žijí stromy, dílo svých rukou si mí vyvolení užijí.
Už se nebudou marně dřít, nebudou plodit děti do hrůzy; jsou přece símě, kterému žehná JHWH – oni i jejich potomci!
Vlk a beránek se budou spolu pást, lev jako dobytče bude slámu žrát, pokrmem hada bude prach. Už žádná zloba, už žádná záhuba nikde na celé mé svaté hoře"
(Izaiáš 65:17-25)


"Mojžíši, ty máš soucit s beránkem, proto budeš pastýřem mého lidu." (Exodus Rabbah 2 , Midrash)

Maso nikdy nebylo, není a nebude košer!
(JHWH)
Hlasování: tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.01.2014, 11:34 AM
Příspěvek: #5
RE: Chutné masité a jiné recepty
Biblia si v každej kapitole protirečí, preto jej verše možno použiť v akejkoľvek situácii. A Starý zákon je, od svojej prvej knihy s príbehom Kaina a Ábela, celý krvavý. Predsa, keď Mojžiš zišiel z hory Sinaj a uvidel ako Aaron aj s Izraelitmi uctieva a tancuje okolo zlatého teľaťa a robí zamatovú revolúciu, pochytil Mojžiša hnev, odhodil z rúk tabule s božími prikázaniami a roztrieskal ich na úpätí vrchu (Ex 32:19). Potom rozkázal levitom potrestať tých, čo sa rúhali bohu a tí pozabíjali do tritisíc mužov (Ex 32:28). Boh potom znova prijal Mojžiša na hore Sinaj (Ex 34:1) a vydal príkazy, ktoré sú výlučne kultové. Posledné takéto kultové prikázanie znie: "Nevar kozľa v mlieku jeho matere!" (Ex 34:26)
Ak sa zameriame na prikázanie "nezabiješ", ktoré má dôležitú úlohu v mravnej výchove, vzniká otázka, ako široko sa chápe toto prikázanie, či sa vzťahuje na všetko živé - na všetkých ľudí i na všetkých živočíchov? Cirkev však podáva svoje vysvetlenie tohto prikázania. Oficiálny výklad náboženských postojov uvádza množstvo výnimiek z tohto prikázania. V kapitole, ktorá v knihe Exodus bezprostredne nasleduje za desiatimi prikázaniami, sa uvádzajú mnohé prípady, keď sa zabitie nielen povoľuje, ale priam prikazuje. Ak býk pokole človeka tak, že zomrie, a ak býk už predtým klal a majiteľ, hoci bol na to upozornený, nedozeral naň, ak zmárnil muža alebo ženu... aj jeho majiteľ musí zomrieť (Ex 21:29).
A aký bol učiteľ a vodca Izraelitov, Mojžiš? Mojžiš nepoznal súcit a vždy sa nahneval na veliteľov vojska, na čele ktorého stál, že neurobili hromadnú masakru (Nm 31:14). A tomu nás učí Biblia! A význam slova „košer“ – „rituálne bezchybný, čistý pokrm alebo jedlo podľa židovských predpisov“, čiže aj mäso. Aj kresťanská večera pánova na odpustenie hriechov je krvavá. Takže biblické prikázanie "nezabiješ", ktoré vzápätí striedajú opačné fakty a príkazy hromadne zabíjať, nemôžu ani tieto predstavy vôbec slúžiť ako kritérium mravného správania súčasného človeka.
Hlasování: liptaka (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
06.01.2014, 08:29 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 06.01.2014 08:58 PM od Debora.)
Příspěvek: #6
RE: Chutné masité a jiné recepty
Milane, Jirko,
dobře víte, za jakým účelem bylo vlákno "Eviroment a zdravá výživa" založeno, přesto jste nerespektovali Tondovu prosbu, založit si vlastní vlákno a nadále jste neústupě vyvíjeli ze zabití zvířete myšlenku enviromentální téze a zdravé výživy.

Přesto, že se rádi definujete jako ateisté, dovolávající se svého evolučního vývoje ze zvířat, obhajujete reevoluční myšlenky zabít, nebo být zabit, vícekrát jste se dovolávali Boha, Vaše krvavé náboženství obhájit, více jste argumentovali, že lidstvu dané vědomí chránit život není přirozené, ale spíše jen náboženské excedere. Uzamčení vlákna "Eviroment a zdravá výživa" je dokladem, že obhájcům zabíjení zvířat unikají argumenty, kterými by koncept své víry tolerantně odhájili.

V mých osobních výkalech vůbec nejde o vědecký výklad dějin židovství, nebo buddhismu, ale o etický koncept založený na poznání a využítí poznatků našich pradědečků a prababiček v našem životě.

Dalo by se říci, že z universálního hlediska má člověk vědomí, aby tvořil život a ne aby jej ničil. Zvířata zabíjíme jen ze dvou důvodů, chamtivost a chlípnost. Obojí svědčí o nevědomí člověka najít své místo v evoluci vesmíru.

Z mého hlediska je každá víra destruktivní vědomí, které nepřipouští žádnou obnovu. Chceme-li úspěšně komunikovat, musíme opustit vše známé.

Ámen
Hlasování: tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.01.2014, 01:07 AM
Příspěvek: #7
RE: Chutné masité a jiné recepty
Haribol … může mi prosím vás někdo vysvětlit, co to vlastně znamená. Je to snad hospoda, kterou navštěvuješ nebo se jen chceš něčím ještě více odlišovat?
Představoval jsem si, že toto forum je o včelách, zatím zde probíhá naprosto nesmysluplná diskuze, ve které jeden agresivní vegan hrubě a demagogicky napadá všechny ostatní účastníky.
Nevím, jsem z vesnice a teď přes zimu, my se živíme tak, jako naši předkové – hrách a kroupy omaštěné sádlem se škvarky a k tomu salát z kysaného zelí, fazole, čočka, uzené maso, klobásy, chleba, med. Když jsem si dal k večeři čerstvý chleba se škvarkovou pomazánkou a pak jsem si přečetl, jak jíme zdechliny a teče nám krev ze zubů, běžel jsem se podívat do zrcadla. Nic.
Uniká mi, co tahle nechutná diskuze má společného se ŠPV. A teď k tomu ještě nějaké sektářské přednášky, které snad patří ale úplně jinam.
Z.K.
Hlasování: Jaro Stoklasa (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.01.2014, 01:37 AM
Příspěvek: #8
RE: Chutné masité a jiné recepty
Haribol Zdeňku, tak význam slova Haribol je ochraňuj Tě Bůh, s Pánem Bohem ap. Co se týče Tvého příspěvku, neobviňuj prosím lidičky kteří nepotřebují krev na talíři a už vůbec bych je neoznačoval za sektáře neboť na této planetě je 700 000 000 vegetariánů, ale pokud Ti jakékoliv příspěvky nejsou po chuti, tak je prostě ignoruj, proč si myslíš že na ně musíš reagovat?

Myslím že toleranci k přírodě i ke včeličkám, právě můžeme předvést i tolerancí k vegetariánům. Debora byla okolím vyzvána k reakci, protože zrovna jako já nemá ráda krev na talíři a pouze to nějakým způsobem zveřejnila.

Věz že v dřívějších dobách se lidé na vesnicích stravovali téměř vegetariánsky a má babička byla vegetariánka ze své podstaty, nikdo jí to nemusel učit, pouze to převzala od svých rodičů z důvodu že vegetariánství znamená nenásilí.

Pokud zde vznášíš výtku, že jsi si představoval toto fórum jen o včelách, myslím že Ti nic nebrání zde o nich studovat materiálu je zde zhruba na tři zimy, ale věz že i včelař se musí občas najíst a bylo by dobré kdybychom svému okolí ukázali, že umíme být tolerantní jeden k druhému a tak jako já nešlapu do cesty lidem kteří jedí maso, tak by i oni mohli tolerovati vegetariánské vlákno a recepty, které jsou nevegetariánské editovati zde, děkuji za pochopení a všem přeji krásný život plný Lásky a pochopení, Tonda.
Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.01.2014, 08:52 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 07.01.2014 08:53 AM od Crha Karel.)
Příspěvek: #9
RE: Chutné masité a jiné recepty
(07.01.2014 01:07 AM)Kučera napsal(a):  ... diskuze má společného se ŠPV. ...
V raných dobách budování ŠPV jsem pln nadšení a bezbřehého idealismu měl vizi společenství spojeného nejen základními myšlenkami, ale i obrazu rodiny, kde se všichni znají a ví co mohou od druhého očekávat.
Stejně tak jako v rodině, kde Vás může bratr donekonečna vytáčet svým chováním a se sestrou jste nepromluvili už deset let, ale pořád je to rodina spojená krví tak jako ŠPV ideou.
Když už je taková nesourodá směsice na jedné lodi, je dobré se navzájem poznávat byť by to mělo být třeba i jen pro poznání, že s takovýmto člověkem bych nechtěl mít společnou zahrádku. A nejlépe se můžeme poznat právě v oblastech života, kde nemáme ten jednotící prvek včel.
Prvotní nadšení opadlo, idealismus již není bezbřehý, ale vize "rodiny" zůstává včetně chuti pro ni trpělivě pracovat , hledat styčné body, porozumění, respekt i při vzájemném nesouhlasu.
Hlasování: Petr Jezowicz (+1), tondabh (+1), Debora (+1), Milan Bencúr † (+1), Aleš Molčík (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.01.2014, 10:29 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 07.01.2014 10:36 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #10
RE: Chutné masité a jiné recepty
Význam slov "environment a zdravá výživa" sa vôbec nevzťahuje len na vegetariánsku stravu. To som aj v uzamknutom vlákne argumentoval a následne som založil nové vlákno s tým istým názvom. Nerozumiem, prečo si Tonda a Debora uzurpujú právo na príspevky v uzamknutom vlákne výhradne len pre vegetariánske recepty. To je neobhájiteľné tvrdenie, že len vegetariánska strava je zdravá, a je netolerantné spochybňovať čisto odchovanú mäsitú stravu krvavým tanierom a zdochlinami, keď vieme, že rastlinná výroba v poľnohospodárstve sa dnes bez chémie nezaobíde a je pre ľudské zdravie oveľa škodlivejšia. Zároveň v Indii množstvo ľudí hladuje, pritom sa po ulici prechádzajú posvätné kravy, ktoré pochybné náboženstvo nedovolí zabiť, aby sa nasýtili hladujúci. Na Západe nevieme čo máme od dobroty robiť a hráme sa na vegetariánov a pestovateľov bio zeleniny a poľnohospodárskej bio kultúry, ktoré nie je možné dopestovať v znečistenom prostredí okolo nás.
Svetová populácia neustále rastie. Do roku 2050 budeme musieť zdvojnásobiť produkciu jedla. K tomu je potrebné genetické inžinierstvo, moderné pesticídy a hnojivá. Veľa hnojív. Preto musí agrovýskum denne ruka v ruke pracovať s farmármi a ich rodinami. Vy snáď nechcete nakŕmiť svet? Správy, ako je táto, sa v poslednom čase vynárajú odvšadiaľ. Ale kto za nimi skutočne stojí? Ukázalo sa, že korporácie profitujú na dnešnom spôsobe farmárčenia. Hlavne samotní predajcovia pesticídov, hnojív a chemikálií. Utrácajú miliardy, aby nás varovali, že len ich postup má budúcnosť. Reč je o priemyselných združeniach ako "Spolok pre sýtu budúcnosť", ktorých členovia sú napríklad zástupcovia "Asociácie dresingov a omáčok", či "Národného inštitútu mrazenej pizzy". Ale spýtajte sa skutočných roľníkov, ktorí vedia najlepšie, ako nasýtiť svet a dostanete dosť odlišnú odpoveď. Príbeh, ktorý je možné častokrát počuť pri rozhovoroch v roľníckych rodinách, je povedzme tento. Vďaka polstoročiu zahmlievania a lobbingu, ktorý to financuje, dnes poľnohospodárstvo fandi veľkým spoločnostiam (aj veľkovčelárstvam) a ich chemickému poľnohospodárstvu. Súkromne hospodáriaci roľníci (aj včelári) sú tak nútení pristúpiť na ich hru. Je tak jasné, že mnohým farmárom hrozí zánik, ak sa nerozhodnú ísť cestou chemickej produkcie potravín. Ísť rovnakou cestou ako veľké podniky rovnako znamená koniec prirodzenej produkcie a sústredenie sa len na jednu plodinu s finančným efektom. Hospodárske zvieratá, ktoré boli zvyknuté voľne sa pásť, sú zatvárané do preplnených a špinavých maštalí. Aby udržali tento neprirodzený proces v chode, musia si od niekoľkých veľkých firiem kupovať zdroje výroby (aj odložence a matky) za neustále narastajúce ceny. Je to rýchla závislosť. Škodcovia sú odolnejší a musíte tak používať viac chemikálií. Zvieratá sú náchylnejšie na choroby, čo vás núti kupovať viac farmaceutík, pôda stráca svoju prirodzenú úrodnosť, pričom sa musí pomôcť chemickými hnojivami. Keď sa potom roľník snaží svoju úrodu predať, narazí na stále tých istých pár veľkovýkupcov ponúkajúcich nepredvídateľné ceny. Taká ekonomika nemôže prežiť. Za posledných päťdesiat rokov milióny zúfalých farmárov podpísali kontrakty s veľkými spoločnosťami, ktoré im diktujú každý pohyb. Mnohí o svoje farmy prišli. Celý zárobok ide najviac do vrecka korporácií. Preto je len každá desiata farma Západného sveta schopná uživiť rodinu. V mnohých krajinách Zeme sa scénár opakuje. Malí farmári, ktorí uverili sľubom veľkých spoločností, sa nechávajú chytiť do smrtiacej pasce. Takže, firmami riadené poľnohospodárstvo niektorým vyhovuje. Hlavne tým najväčším spoločnostiam. Nevyhovuje však typickej roľníckej rodine. Prvý z mýtov o zdravej vegetariánskej strave je teda vyvrátený.
Ale svet akosi nakŕmiť musíme. No nie? A ako, keď nie chemickou cestou? Máme dáku inú možnosť? Určite! A priamo úžasnú! Nenájdete na ňu reklamu v televízii, nie je dotovaná korporáciami. Moderné dlhodobo udržateľné poľnohospodárstvo však znamená koniec toho chemického nezmyslu. Používa lepšie praktiky, nie drahé doplnky. Roľníci udržujú zdravú pôdu pestovaním niekoľkých plodín, ktoré sa striedajú. Ich dobytok žije voľne na pasienku, nie v preplnených maštaliach. Hnojí sa maštaľným hnojom a kompostom, aby pôda zostala zdravá. Zdravé plodiny s dobrým systémom striedania udržujú rovnováhu medzi škodcami bez toho, aby sa ubližovalo hmyzu, ktorý potrebujeme ako dôležitých opeľovačov. Ako tento spôsob výroby ovplyvní každého z nás? Masovo. Chemické farmy ničia našu pôdu. Tony zdravej pôdy sa každým rokom strácajú. Vysávajú veľké množstvo vody, ktorá je v podstate nenahraditeľná. Tiež používajú tony antibiotík, čo má za následok vznik nových nebezpečných baktérií. Vytvárajú tak toxický odpad, ktorým zaplavujú naše rieky, oceány a lesy. V tele priemerného občana Západného sveta je už teraz prítomné najmenej trinásť pesticídov. Dlhodobo udržateľné poľnohospodárstvo je lepšie pre roľníka, aj pre životné prostredie. Môže ale skutočne nakŕmiť svet? Štúdie stále naznačujú, že áno. Roľníci dokazujú, že my všetci si môžeme dopriať zdravé jedlo, a každý z nás má možnosť k tomu prispieť. Môžeme povstať a hájiť záujmy zdravého poľnohospodárstva aj tu, na tomto fóre, a je nezmyslom deliť vlákno "environment a zdravá výživa" na vegetariánov a tých ostatných.
Hlasování: liptaka (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)