Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aplikace "Včelařská databáze"
17.09.2015, 12:40 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 17.09.2015 02:47 AM od Petr Smrčka.)
Příspěvek: #31
RE: Aplikace "Včelařská databáze"
asi jsem to napsal úplně blbě, chtěl jsem tím vším jen říct, že tím, že jsi nám povídal o plodové křivce a o tom, jak se toho dá využít, když budu znát plodovou křivku daného včelstva, tak už mi je jasné, k čemu je ten konkrétní záznam v úlové evidenci. A od teď budu vědět proč si ho vedu, že to je dobré vynést do grafu, aby se mi líp chápali čísla a co si z toho můžu odvodit.

Můžu to říct i obráceně, když budu evidovat jako smyslů zbavený všechny možný položky, co mi kdo nakuká a nebudu tušit, jak to pak vyhodnotit, co z toho můžu vysledovat, jaké jsou souvislosti, tak je to ve výsledku stejné, jako když neeviduju nic. Proto se právě pídím po tom, s čím začít.

Právě na tom příkladu s plodovou křivkou (o které nepochybuji, že existuje i bez naší vůle Wink ) jsem chtěl ukázat, jak je důležité vědět, proč člověk něco dělá. Je bez debat, že bez znalostí souvislostí nelze dělat kvalifikovaná rozhodnutí - a to je právě kámen úrazu u začátečníků - když ty základní souvislosti neznáme, těžko dělat kvalifikovaná rozhodnutí a nevím jestli je správná cesta, aby každý prohledával ty stejné slepé uličky a přicházel na souvislosti sám. Proto se člověk ptá a chce se učit a samosebou si to pak musí vyzkoušet, co jemu funguje a co ne.

Ale každé řemeslo má své "fundamenty" - např. plodová křivka může být jedním z nich. Ale jako řadový člen ČSV anebo žák "tradičního" včelaře, který žije v domnění, že na medu zimovat nelze, bych se o významu plodové křivky a pochopení jejího významu nemusel dobrat nikdy. Nebo to zalétávání, o tom jsem taky slyšel prvně a pochybuji, že na výroční schůzi ČSV o tom kdy uslyším Wink Tím zase nechci říct "tady jsem a vzdělávejte mě". Ale tady já cítím největší problém, že předávání moudrostí a zkušeností je dost silně narušeno a začátečník jako já je množstvím často protichůdných informací, které se dají nalézt, zmaten. A tak nějak není moc od koho se učit, a tak se v tom pachtíme, každý jak může. Kdybys byl Leoši poblíž, tak bych se rád učil pod tvojí taktovkou, ale tady v okolí jsou jen "tradiční" včelaři a to asi není ta cesta, kterou bych chtěl jít. Takže čerpám informace přes fóra, setkání, ale koukat někomu pod ruce mi dost chybí.

(16.09.2015 09:24 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Jinak o záznamech už tady řeč byla a já uvedl vzor, který používal můj učitel před 50-70 ti roky. Proto také něco dosáhl. To co se dnes doporučuje je proti tomu ryzí amatérismus.
to je asi to, co hledám, od čeho bych se rád odpíchnul, stejně jako ty od svého učitele, který ti beztak vštípil nějaké základy kolem toho. Ale ačkoliv jsem se snažil dávat do vyhledávače různé kombinace dotazů na úlové záznamy/evidenci apod. tak jsem to tady ve fóru nenašel. Mohl bych poprosit o odkaz? Zkoušel jsem hledat přes vyhledávání na fóru i přes google formou "<dotaz> site:forum.sanceprovcely.cz" a nic kloudného jsem nenašel.

(16.09.2015 09:24 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Např. než kolegové pochopili nutnost přesné evidence a opodstatněnost určitých chovatelských postupů, trvalo to celý rok
to je proč jsem to téma oživil, že začínám chápat nutnost, teď už jen pochopit, co je to ta přesná evidence a pak co s tím Wink

(16.09.2015 09:24 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Také proto už snad letos budeme moci na příští rok udělat chovatelský plán a snad i systém pro začínající. U nás ale dnes existuje funkční chovatelský okrsek a školení, které chystáme na říjen půjde dále.
je to i pro přespolní resp. pro všechny, kdo projeví zájem? já bych se rád dozvěděl víc

(16.09.2015 09:24 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Pokud zůstaneš jen u víry, že něco je dobře a něco ne, budeš dělat to, co naši předkové, tj podílet se na bastardizaci, oslabování vitality naší včely.
to bych právě nerad, ale kdybych se nezačal pídit a nenarazil na lidi kolem ŠPV, tak asi budu nevědomky bastardizovat jako ostatní okolo, kteří se hlavně ptají, kolik jsem vytočil a jestli jsem to pořádně přeléčil, aby se nemuseli bát o další výnosy medu

a s těma semínkama jsi to trefil, v Bílsku jsi zasel semínko a z toho semínka teď roste takový podivný nevzhledný keř (já), který prosí zahradníka, aby mu tu a tam pomohl přistřižením nějaké plané větve nebo přihnojením vyrůst v růži. Růst ale musím sám, s tím se počítá Wink

a k tomu Bílsku: já su štastný jako blecha, že jsem se toho mohl zůčastnit a jsem vděčný všem, kdo se na tom podíleli, feedback samosebou Karlovi pošlu.

na závěr to zkusím ještě zakulatit, abych to zase neschytal Wink
já opravdu nečekám, že mi spadne do klína nějaký samospásný detailní a vyčerpávající návod, jak si vést záznamy o včelstvech, chtěl jsem jen názor/nasměrování, o co se zajímat, odkud čerpat
a rozhodně je dobré slyšet "já to dělám takhle.... " a když je to doplněné o to vysvětlení proč, tak to je pak živná půda pro semínka Wink

ale třeba se jen ptám blbě, třeba je tou správnou odpovědí, že na to včelaření jdu z úplně blbé strany

a taky aby to nezapadlo jsem se ptal, jestli někdo úspěšně používá nějakou web/smartfoun aplikaci, těch je k nalezení taky mrak, ale jestli to za to stojí, nebo to jsou jen zbytečné vyhozené prostředky (čas/peníze)

Vysočina - Hamry nad Sázavou 555m, RM 39x24
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.09.2015, 09:32 AM
Příspěvek: #32
RE: Aplikace "Včelařská databáze"
Budu se muset poptat J. Marxe, kam ten záznam pověsil, ale byl tady na 100%. Už jen to dělení je inspirativní.
Jinak co je důležité? Datum, matka viděna ne, plod zav + otevř. v dm2, příp. na kolika plásech, počet obsazených plástů, nástavků, stav zásob, Pak kolonka, vzal, přidal (zásoby, včely, stavební nástavky,.....) Medobranní I+II. Dále můžeš sledovat množství propolisu, tvar plod. hnízda nebo vlastnosti, mírnost....., dá se to psát, dát do tabulek, znázornit graficky.
Já sleduji ještě různé markery vitality, VT, citlivost na viry, to je pro mne vlastně nejdůležitější, výsledky testů, plemennou knihu. Tohle je ale něco jako porno, nepublikovatelné.
Můžeš zaznamenávat i "léčebně fujtajblové zásahy,atd...
Co je ale velmi důležité, tedy pokud chceš, je sledování o původu, stáří matky. Třeba u mne znamená 20150100 MB vp/2013003 MB vp - 2011099 L19ins. modrá To značí.
Matka nar. v r. 2015 zapsána v matrice pod č. 100 linie MB modrá, večerně pářená s trubci po matce č. 2001003 linie MB večerně pářená. je po matečné linii po matce 2011099 line L19 inseminovaná atd. Celkem jednoduché a ihned víš, co je to za materiál, ještě monogram třeba JM by znamenalo, že je od J.Marxe.... V geneice je třeba mít jasno a pořátek, v přírodě to také tak je.
Ono to chce krok za krokem ,v Bílsku toho bylo i přes značnou redukci moc a i proto se mi do toho nechtělo. Co chystáme pro širší šancařskou veřejnost prozatím neprozradím, uvidí se na co jsme dorostli a co má ještě čas. V každém případě nechceme pracovat v kolektivu, to je strašně omezující, ale mít společný feromon a tím je vlastně řečeno vše.
LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Miroslav Macek (+1), Miroslav Mareš (+1), Jindřich Šafránek (+1), Rasťo 71 (+1), Milan Bencúr † (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.09.2015, 09:14 PM
Příspěvek: #33
RE: Aplikace "Včelařská databáze"
Citace:V každém případě nechceme pracovat v kolektivu, to je strašně omezující, ale mít společný feromon a tím je vlastně řečeno vše.

Pre inšpiráciu ostatným tu dávam vo formáte PDF moju jednoduchú "tabuľku" na poznámky o jednotlivých včelstvách. Jeden list A4 pre každý úľ mi postačuje na celú sezónu. Ak by taká jednoduchá evidencia niekomu vyhovovala môže si vzor mojej databázy o včelstve stiahnuť a vytlačiť v potrebnom množstve. Taký poznámkový list, pripevnený niekde pod vrchnákom úľa, má svoju hodnotu pre včelára aj pre včelstvo.


.pdf  Databáza včelstva.pdf (Velikost: 12,86 KB / Stažení: 38)
Hlasování: Rasťo 71 (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.09.2015, 09:38 PM
Příspěvek: #34
RE: Aplikace "Včelařská databáze"
Ja mám tento :
.doc  Ulovy zaznam_web.doc (Velikost: 73,5 KB / Stažení: 40)
Hlasování: Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)