Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Včeli nejdú do sily
23.06.2021, 11:51 AM
Příspěvek: #5
RE: Včeli nejdú do sily
Jedu pouze horní loučky asi sedmý rok, taky jsem zkoušel čistě warré metodiku podstavování prázdných nástavků. Poptával jsem se jiných, kteří to také zkoušeli praktikovat a všude to samé. Včelstvo prostě v podstaveném prázdném nástavku stavbu nezahájí, i kdyby bylo včel nevím kolik, snůška jakákoliv. Tady máš fotku jednoho mého včelstva, kde jsem se snažil je přimět ke stavbě dolů.
   
Jeden by řekl, že tam dílo je, ale není. Jenom jsou vyvěšené a nic tam není. Ani náznak stavby. Včelstvo se radši vyrojí prostor neprostor. Jako mě, Bencúrovi, Smolíkovi, Tobě, a jistě i dalším. Warré metodika s našimi včelami, v našich podmínkách, ..., nefunguje. Komu jo, ať se mi ozve. S včelstvem. Ne s rojem, roj samozřejmě začne stavět v prázdné bedně. A jak říkal jistý fyzik na jistém sympóziu "...už jen tradice nám brání v tom, abychom přijali jiný názor." Co máme vyzkoušeno a funguje. Včely staví dolů a do stran, pokud nenarazí na překážku. Tou jsou v tuto chvíli horní loučky podstaveného nástavku. Pokud mají včely stavět dolů, musí tam mít plást, ale lépe tři vedle sebe. Pak tam přejdou a pokud je matka stlačena dolů a zaklade prostřední plást a je snůška a potřebují-li plásty, pak staví v podstaveném nástavku do strany. Pokud chceš podstavit další nástavek, tak stejným stylem.
Ještě k postestknutí, že jinde mají 8 nástavků optimálu a tak. U mě v 600 m.n.m. včelstvo potřebuje k normálnímu životu plodiště 3 NN langu. To je plástová plocha pro plod, pyl a nezbytné medové zásoby k provozu plodiště. Jeden warré nástavek je objemově zhruba poloviční než NN langu. Takže včelstvo by potřebovalo k normálnímu provozu tak 5-6 nástavků warré s plásty. Ale u mě v 600 m. Ty jsi níž a snůška taková, která u mě prostě není a nebude. Prostě warré mi připadá na Tvoji lokalitu malý. A ještě k tomu ta nefungující metodika, která brání tomu, aby se včelstva rozrostla do síly.

Optimální řešení přichází v závěru.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
Včeli nejdú do sily - Tomáš Kudoláni - 22.06.2021, 12:48 AM
RE: Včeli nejdú do sily - Martin Smutný - 22.06.2021, 09:51 PM
RE: Včeli nejdú do sily - Martin Smutný - 23.06.2021, 11:35 AM
RE: Včeli nejdú do sily - Tomáš Palata - 23.06.2021 11:51 AM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)