Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Farrar
09.11.2020, 09:18 PM
Příspěvek: #5
RE: Farrar
Děkuju Leoši, myslím, že to chápu, včelaření je komplexní záležitost a na vše se dá koukat různým pohledem.
Já jsem úplně na začátku takže ve fázi, kdy použiji KŠ na prosincové léčení. Možná je to zbytečné ale to já ještě nedokážu posoudit. Když jsem si dovezl v dubnu včely a našel za pár dní na podložce kleštíka, myslel jsem, že mě klepne, celé létop jsem prožil ve stresu, jak na tom včely vlastně jsou a co mám dělat, kdy mám zasáhnout, co mám sledovat aj... Mám pocit, že na první rok a jako takový samoukem jsem toho zažil až až - pravděpodobně jsem udělal spoustu blbostí, holt učení někdy bolí.

Udělal jsem mimojiné zajímavou zkušenost - sledoval jsem stav VD na podložce i pomocí narkotizace CO2 (tuším, že to třeba odsousíš ale prostě zatím dělám co mohu). U jednoho včelstva jsem začal mít vyšší spady (vyšší ve smyslu kritéírií, které se dají dohledat v různých návodech a předpisech na diagnostiku a tlumené varoázy - když máš za den víc než X VD, musíš léčit a pod), přitom to bylo včelstvo, které podle CO2 monitoringu bylo napadené minimálně. Aplikoval jsem KM, do rána v podmetu stovky omráčených včel ale spad VD téměř žádný. Další 2 včelstva neměla se stejnou dávkou žádný problém. Toto jsem opakoval (!) ještě jednou později s podobným výsledkem (jen jsem těm včelám dal ještě víc na frak, jak já si nadával...). Tím nechci strhnout lavinu komentářů, že jsem pako a že bych neměl včelařit, jen jsem udělal dost bolestnou zkušenost, že spad vůbec nemusí vypovídat o stavu VD ve včelstvu (kromě toho, že přítomnost VD sama o sobě nemusí nic znamenat, já vím). Pravděpodobně to má co do činění s tím, jak Ty vidíš včelstva - individuálně; nelze použít stejný metr na všechny - možná tohle včelstvo dokázalo dobře omezit populaci VD samo bez mé "pomoci" a možná je taky senzitivnější na KM. (Mě se KM nelíbí, ani KŠ ale zatím se učím a dělám spoustu chyb.)
Snad mě ostatní členové neukamenují, začátky jsou někdy těžké...

JS

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
Farrar - Jiří Sláma - 07.11.2020, 01:56 PM
RE: Farrar - Leoš Dvorský - 07.11.2020, 07:07 PM
RE: Farrar - Jiří Sláma - 07.11.2020, 11:44 PM
RE: Farrar - Leoš Dvorský - 08.11.2020, 10:46 AM
RE: Farrar - Jiří Sláma - 09.11.2020 09:18 PM
RE: Farrar - Jan Sochor - 09.11.2020, 10:17 PM
RE: Farrar - Jiří Sláma - 09.11.2020, 10:31 PM
RE: Farrar - Leoš Dvorský - 09.11.2020, 10:52 PM
RE: Farrar - Jiří Sláma - 10.11.2020, 12:08 AM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)