Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rotace nízkých nástavků
22.06.2018, 11:20 AM
Příspěvek: #6
RE: Rotace nízkých nástavků
Včelárim na rámiku vysokom 30 cm. Nadstavky mám riešené na 8 rámikov JU 37x30 na studenú stavbu alebo na 11 rámikov Warre 28x30 na teplú stavbu. Ktoré rámiky v nadstavku mám je len na mojom rozhodnutí. Zimujem v dvoch nadstavkoch. Zazimujem včelstvá tak, že v dolnom nadstavku je tohtoročné dielo žemlovej farby a v hornom nadstavku je staršie dielo, tmavšie z minulej sezóny. Na jar, keď včelstvo zaploduje horný nadstavok, debničky prehodím. Nenaruším celistvosť plodiska, len zmením úľový priestor. Ako včelstvo rastie, matka prejde klásť vajíčka do horného nadstavka s dielom žemlovej farby z vlaňajšej sezóny. Keď je stabilnejšia znáška, nadstavím tretí nadstavok s medzistienkami, nazebrovanými rámikmi - medzistienka, prázdny rámik, medzistienka, prázdny rámik - alebo s počiatočnými pásikmi medzistienok na rovnú stavbu diela v rámiku, prípadne s polovicou medzistienky delta tvaru od roho rámika po pritiľahlý roh. To preto, že na jar včely prevažne stavajú trúdie bunky, robotníčích buniek stavajú pomenej. Len roj postaví dielo s robotníčími bunkami. Je o mne známe, že včelárim s rojmi, ktoré majú obrovské množstvo energie, čo je dôležité na prežívanie včelstiev s ďalším pokolením. Keď je dielo v treťom nadstavku z prevažnej časti postavené, položím naň materskú mriežku a najspodnejší nadstavok s najstarším dielom preložím na top pozíciu, bude z neho medník. Po pár dňoch medník prehliadnem či som nepreložil aj matku na top pozíciu. Ak sa včelstvo vyrojí, roj osadím do dvoch nadstavkov na pôvodné miesto. V spodnom nadstavku sú rámiky s pásikmi medzistienok na postavenie nového diela a v hornom nadstavku, nad materskou mriežkou, sú plásty s medom. Tretí nadstavok dám na top pozíciu, na medzidno, a v ňom sú všetky rámiky s plodom aj s rojovými materskými bunkami, ktoré roj v materskom včelstve zanechal. Je to v podstate odloženec, ktorý po oplodnení mladej matky spojím cez noviny s rojom v nadstavkoch pod nim. Mojim cieľom je, zachovať vitalitu včelstva, tým pádom aj zdravie včiel a popri tom mám aj slušný výnos medu. Aj naši predkovia, v košniciach a klátoch, na jar manipulovali so včelstvom, keď vyrezali polovicu včelieho diela. Z pohľadu na zachovanie zdravia včiel a ich prežívanie, považujem za neférové prírodné včelárenie, ak včelár nasype roj do úľa a nechá včely na pospas osudu bez akejkoľvek manipulácie s úľom, ktorá môže včelám pri ich prežívaní pomôcť aj bez syntetických prípravkov. Veď aj tým naším predkom zo sto košníc prežila zimu len polovica alebo dve tretiny včelstiev.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Rotace nízkých nástavků - Milan Bencúr † - 22.06.2018 11:20 AM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)