Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Léčit včelstvo na podzim či ne?
03.09.2016, 02:19 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 03.09.2016 02:43 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #22
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
(02.09.2016 09:38 PM)Crha Karel napsal(a):  Umělé vytváření tepelného komfortu zúžováním prostoru?! ... sakra, když je venku -2, tak v úle je taky -2, to už je zdokumentovaný.
Karle, ale nejde o teplo. Tohle je stará známá, aspoň když čtu historickou literaturu.
Můžeš si to snadno odzkoušet sám. Jde o rosný bod, respektive to kde bude a tím vlhkost, která tam bude. Při prázdných rámkách je teplota sice jako venku - což potvrzuje vcelku zbytečnost zateplování úlů - jenže rosný bod je právě v těch rámkách. Tedy když je vytahneš po mrazovém údobí, zjistíš, že jsou plné vody. Když je v nich med, jsou plné ještě víc - protože ten vodu saje. Pominu-li, že to z jara zplesnivý - a to i panenský dílo a povlak víčkovaných zásob, to, co je tou brzdou zimování je podle mě to, že oni to musí v oteplení odpařit - takže větrají a nevyužijí chvilky tepla. Mluvíme o zimním období.
Že to funguje, se mě potvrzuje čím dál víc. A čím jsou včely slabší, tím výraznější efekt to má.
Leošově myšlence o zmenšení prostoru a větším rojení nevěřím ani za mák. Tak to prostě nefunguje. Zase mluvíme o zimě, ne jaru, to nejde slučovat. Rojení je hlavně genetika, při stejném postupu.
Ale je to spíš otázka klimatu - já dole, když je teplá zima, taky nemám problém, ale v 800m mám v zimě úl obalený ledem zvenku i uvnitř a je to prostě hustý.
V teplým borovým lese v polabí a ještě ve včelíně to bude jiný.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne? - schützmeister - 03.09.2016 02:19 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)