Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co se děje v oddelku od vylíhnutí matky do jejího oplodnění?
28.05.2016, 12:16 PM
Příspěvek: #10
RE: Co se děje v oddelku od vylíhnutí matky do jejího oplodnění?
Poprosím o radu. 30.4. sa mi vyrojili včely (moja jediná rodina). Roj som chytil a úspešne osadil. Dnes už má vystavané dva nástavky prírodného diela. 1.5. som vyrojené včelstvo rozdelil na dva odložence, v jednom som ponechal jeden matečník, v druhom dva. 27.5 som robil rýchlu prehliadku, či matky kladú. Matky som nehľadal nakoľko sa blížila búrka, a keďže používam len horné latky, nie rámiky je to aj komplikovanejšie. Prekvapilo ma, že som ani v jednom odloženci nenašiel žiadne vajíčka, žiadny plod. Včely sa správajú pokojne. Nosia peľ aj nektár. Zásob aj peľu majú dosť. Poraďte ako postupovať ďalej. Nakoľko mám včely na chalupe, nie som pri nich každý deň (skôr raz za týždeň). Ak správne uvažujem, matky sa mi mali liahnuť okolo 8.5. a pohlavne dozrieť a byť schopné zásnubného preletu okolo 12.5. A za niekoľko dní začať klásť. Nakoľko od 12.5. (zmrznutí) prišlo k výraznému zhoršeniu počasia - štyri dni v kuse pršalo a ďalšie dva dni bola najvyššia denná teplota 10 stupňov a veterno. Až na šiesty deň bolo tak polooblačno max. teplota po obede 14 stupňov a nasledujúci deň polojasno s max. teplotou 20 stupňov. Sú mladé matky aj po takejto dobe ešte stále schopné oplodnenia? Keďže som nenašiel žiadny plod, znamená že trubčice nekladú, pretože neoplodnené matky sú v úli? Alebo tam matky aj tak nemusia byť? Ako mám teraz postupovať, hľadanie matiek je dosť problém, keďže včely vždy hneď pripevnia plásty k bokom nástavku. Mám k nim pridať matečníky? Ďakujem. Rasťo

Langstroth 2/3; Čechoslovák 37x30, 37x14,7; 170 m n.m. Piešťany - Považský Inovec
Warré - trámiky, Chynorany (okr. Partizánske) 180 m n.m.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Co se děje v oddelku od vylíhnutí matky do jejího oplodnění? - Rastislav Rosa - 28.05.2016 12:16 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)