Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Postupy, které mohou vést ke včelstvům odolnějším proti roztoči
03.01.2013, 02:36 PM
Příspěvek: #8
RE: Postupy, které mohou vést ke včelstvům odolnějším proti roztoči
Tak ano - oni včelaří v horkém suchém kraji, kde z principu mají menší problémy s Varoázou jako tady. Pokud otevřete u Glenna odkaz " o nás " , dočtete se, že se Spivakem spolupracují již hezký pátek. Otázka zní : pokud není genetické šlechtění relevantní / a to se opravdu domnívám, že není / - potom co ? Šlechtitelský proces tam má Glenn mimochodem velmi pěkně popsaný.
Otázkou je, pokud šlechtění / umělé křížení / zatím relevantní výsledky nepřináší, je variantou hledání místně přizpůsobé včely, jak o tom hovoří Bábík - nebo ještě něco zcela jiného ?
[/quote]

Tak Dr.M. Spivak vyšlechtila již před těmi cca 25 roky včely, které neměly roztoče,ale ani med. Vsadila, stejně tak jako pan Glenn, na málo plodná včelstva (je celkem jedno jak to budeme nazývat, VSH chování je tentýž směr, který je navíc pro včely energeticky náročný, je ale jedním z 6-7mi mechanizmů, které jsou včely schopny využívat. Ale ne výhradně!!! ). V tom je kámen úrazu. Málo plodná včelstva mívají méně V.d, protože zde existuje úzká závistlost (zase není jediná). U vitaity a výnosů medu je to s množstvím plodu opačně (téměř ve stejném gardu). Množství plodu si je v obou případech v protikladu. Proto to nemůže mít úspěch a také nemá.
Američané si s tím se svou technologickou převahou a vybaveností neví rady. Vodu s ohněm nejde prostě spojit, pokud necheme mít páru (ale i o tu může nakonec jít). Tak to podle mne musí nutně dopadat, když na problém díváme ze zúženým úhlem pohledu. Ono je totiž třeba také nejprve umět ten problém poznat a rozpoznávat, pak vymyslet testovací metody a nakonec uplatnit šlechtitelskou metodu. Vše musí být maximálně jednoduché, aby to bylo použitelné pro širší včelařsku veřejnost. To, že někdo popíše pěkně šlechtitelský program neznamená, že je to relevantní a vede to k cíli, když předchozí dva body jsou na vodě. Může to pak být jako někdy ve statistice. Dostaneme výsledek, který je jen přesným vyjádřením nepřesných čísel. Tím se ale nechci pana rozhodně Glenna dotknout. Vždy takovéto informace hltám. Bohužel svými výsledky jsou pro mne někdy spíše důkazem toho, jak se to nemá dělat (samozřejmě zdaleka ne všecho, učit se můžeme i z chyb druhých). Jenže to jsem si zřejmě dovolil hodně.
Já jsem ale rozhodně poslední, který by popíral cestu selekce. Jen v současné době je nejjednodušší cesta spojit jistou odolnost včel (tedy výsledky dosavadní selekce) s provozní metodou. Toť vše a v ŠPV toto cestou někteří již jdou. Osobně odstupuji i od KM a organických kyselin. Horší výsledky prozatím nemám a nikoho navíc neohrožuji, za což děkuji i kolegům z mladoboleslavské ZO, kde mám tu čest být předsedou.
LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Postupy, které mohou vést ke včelstvům odolnějším proti roztoči - Leoš Dvorský - 03.01.2013 02:36 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)