Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
13.06.2017, 11:55 PM
Příspěvek: #36
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
Tak jsem dnes večer vyrazil ke včelám smířen s tím, že je vystavím tuze nepříjemným chvilkám. Kromě toho, že jsem chtěl rozebrat a vyříznout plod z churavého včelstva, jsem navíc i zjistil, že 12 dní u mne platí MVO kvůli nalezenému ohnisku MVP v nedaleké dědině. Jal jsem se tedy rozebírat všechna včelstva, abych prohlédl plod. Následně jsem do všech vložil jednorázové podložky na odběr měli, jak zákon káže. Naštěstí mám jen tři včelstva a dvě mimina, tudíž jsem to do setmění stihl. Tzv. kliniku jsem nenašel, zato jsem zjistil, že včelstvo, které se nedávno vyrojilo, je bezmatečné. V pátek ho spojím s odchyceným rojem, který už má zavíčkovaný plod v překrásných běloučkých plástech. Tady bych měl mít roztoče vyřešeného.
Vrátím se však ke včelstvu, které vykazovalo známky postižení virózou či virózami. Předevčírem jsem nalezl hromadu mrtvých trubců před úlem, přičemž na česně jsem pozoroval další, kteří jen pochodovali. Ale stále se našli i tací, co létali. Díval jsem se dlouho, skoro hodinu čistého času. Za tu dobu jsem si všiml jedné mladušky, která měla jasně deformovaná nevyvinutá křidélka. Toto včelstvo má zároveň značný spad populárního roztoče. Mrtvé roztoče jsem, k vlastní škodě, zatím nepodrobil zkoumání pod mikroskopem, i když jsem to loni dělal - musím napravit. Dnes jsem se pustil do plodiště a vyřezával jsem plod - nádherné souvislé vrstvy plodu, larev i zavíčkovaných buněk, ze kterých se pak ještě i v kýblu zrovna líhly mladušky. Pro mne velmi smutná záležitost. Plodu bylo fakt hodně. Ze začátku šla práce dobře, i díky mé hodné ženě, která mi odvážně asistovala, ale ke konci jsem měl problém zmobilizované strážkyně či létavky ustát. Kdybych si nenavlékl rukavice a pořádně nezatáhl kuklu, byl bych teď možná mrtev. Taky mě užíralo, že nějaké včelky jsem jistě nechtíc zabil při dolování plástů z plodiště a během manipulace s nástavky a atp. Navíc jsem za celou dobu nenašel známky nějaké choroby, deformované včely, či něco podezřelého. Naopak byly včely čilé, odklízely vykapaný med, hezky seděly na plodu a nakonec i vystavěly několik útočných letek. Musím ještě poznamenat, že mrtvých trubců před úlem od předvčerejška už nepřibylo. Určitě se mi nezdařilo vyřezat veškerý plod (snad se mi také nezdařilo zabít matku), ke konci jsem to vzdal. Nicméně ten vyřezaný jsem zkoumal a napadení roztočem bylo patrné i na dělničích larvách.
Mám o čem přemýšlet.. Nejsem spokojen s tím, co jsem prováděl. Sám jsem si to zavinil. Chovat vitální včely lze i jednodušeji a bez masakru. Snad postupně pochopím souvislosti a opatření, která tak trpělivě popisuje Leoš. Jedno vím jistě - dávkování chemie do úlů není cesta hodná následování.
Hlasování: Tomáš Jelínek (+1), Leoš Dvorský (+1), Ali (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev - Rasťa - 13.06.2017 11:55 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)