Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
07.08.2015, 03:01 PM
Příspěvek: #252
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Nojo Tondo, ty na to máš lidi a nastrkuješ rojům úly pod nos. Já v okolí do kilometru nemám souseda včelaře a jen několik včelařů je v okruhu nad jeden kilometr. Mně se letos nerojily. Takže roj se musí minimálně ten kilometr přesunout.
Z důvodu potvrzení či vyvrácení nymsovy teorie jsem vybral záměrně vlhká až mokrá stanoviště. Výzkum bude pokračovat.

Zatím jsem si potvrdil další Nymsovu myšlenku, že otočení úlu česnem na severní stranu je pro včely výhodné. Alespoň u nás ano. Nejvíce zde fouká od západu, tam bych česna nenasměřoval. Pak ale na jaře a v létě fouká i od východu a jihu. Včely s tím musí dost bojovat při přistávání i při větrání. Není to jen vlahý jižní, ale i pěkně ostrý a studený jižní i východní i deště z těch stran. Každý den jim jinak počasí působí na česno a čelní stranu úlu. Myslím, že otočení česna na sever jim dává jistotu, že jim nebude celou včelí sezonu foukat do úlu a že si lépe budou řídit větrání. Od severu totiž tady fouká jen v zimě a to je jim fuk. Chrápou. Většinou jim česno ještě zavane sníh.
V zimě je taky hned neprobudí únorové slunce, které tady na horách už dost hřeje. Když jim začalo svítit na česno otočené jižním směrem, hned byly venku a padaly do bílého sněhu. Musel jsem pak sypat popel před úly. Při česnech na sever nemusím - nelítají.
U LG na studené stavbě ještě další výhoda, že slunce ohřívá v zimě bok a ne čelo úlu. Než prohřeje krycí plást, tak slunce zajde a včely to neprobudí. Včely z jara, když se prohřeje víc plástů, začnou plodovat na pravé straně otočené ke slunci a vyhřáté a jsou chráněny zleva několika plásty před studeným západním větrem, který až do konce dubna fouká a ochlazuje tak levou stranu úlu. Během roku se stěhují do středu, kde není takové horko a lépe mohou větrat.
Ale takto to mám s větry já, Vaše větry mohou být úplně jinéSmile
M.M.
Hlasování: Debora (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - Miroslav Matucha - 07.08.2015 03:01 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)