Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Volná stavba v rámečkách
15.03.2017, 11:06 AM
Příspěvek: #111
RE: Volná stavba v rámečkách
No, dal jsem si, když nebudu zmiňovat chemii jasný cíl a to: žádné mezistěny a žádné uschovávání souší přes zimu. Držím si palce Smile
Ale na tři zásahy?
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.03.2017, 12:09 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 15.03.2017 03:36 PM od Pavel Cirman.)
Příspěvek: #112
RE: Volná stavba v rámečkách
Po zimě mi zbyl jen jeden malý loňský oddělek. Dvě včelstva mi padla pravděpodobně na nosemu,zásob měly hromadu.Přecházím z míry 39x24 na 39x17cm,včelstva byla ještě na vysokých rámcích,ale oddělek šel do zimy už na nízkých.No vlastně byl na 4 vysokých rámcích přeložených do dvou nízkých nástavků a do strany jsem přidával už jen nízké rámky.Přezimovaly v pořádku a v půlce února jsem seřezával vysoké nástavky i s rámečkama ve kterých byly zásoby nebo jen panenské souše na nízkou míru.Na oddělek jsem ještě ten samý den postavil celkem tři seříznuté nástavky(je jich tedy celkem 5)Rámek s pylem jsem jim dal do spodního nástavku ke stěně a jinak rámky s medem jsem dával od krajů ke středu a středy jsem doplnil panenskými soušemi.Chtěl jsem aby včely pocítily co možná nejdřív větší prostor.Minulý víkend jsem je kontroloval jen pohledem z hora a už se přesouvají do prvního přidaného nástavku(třetí odspoda) + jsem jim ještě přidal další nástavek z druhého včelstva,něco jako zpola zaplněnou mednou komoru,celkem tedy mají už 6 nástavků.Ještě k přidávání nových nástavků-podle mého,včely staví poměrně rovnou volnou stavbu právě při ideálních podmínkách,jak psal Leoš.Nanáším vosk na horní rámky viz fotky několik příspěvků výše a bez problému staví poměrně rovně i na míře 39x24.Na nízkou míru přecházím kvůli velké váze nástavků a na nízkých rámečcích je zase větší pravděpodobnost ,že stavba holkám směrem ke spodní loučce moc neujede.Smile Takže když přidávám nástavek tak už ho vyplním celý rámečkama (soušové jádro nebo kraje a zbytek stavební rámečky).
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.03.2017, 01:40 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 15.03.2017 01:55 PM od Leoš Dvorský.)
Příspěvek: #113
RE: Volná stavba v rámečkách
(15.03.2017 11:06 AM)Lexina napsal(a):  No, dal jsem si, když nebudu zmiňovat chemii jasný cíl a to: žádné mezistěny a žádné uschovávání souší přes zimu. Držím si palce Smile
Ale na tři zásahy?

No na brtnický med je i tohle dost. Je to cca 10 let co jsem na Optimal fóru tuto metodiku popsal. Tady ji máš:

1) Při květu třešní (tohle je termín zde) odeberu nadbytečné nástavky se starým dílem, dám místo nich stavební nástavky (tady právě potřebuješ vědět jaké), případně odeberu nástavek s medem z přechozího roku /podle okolností/,rozdělím včelstvo, ale netrhám plod, otevřu očka tak, aby včelstva mohla létat i z oddělené části.
2) Do oddělku takto vzniklém nad včelstvem, přidám matečník cca za týden, 10 dní a obě části definitivně oddělím ( to před tím nemuselo být a zpravidla není).
3) koncem května přijde zpravidla další rozšíření části se starou matkou, často spojená s odběrem medu, případně vytvořením slabšího oddělku (1plást se zav. plodem + mladušky ze dvou+ zásobní + stavební rámek+krmítko). Oddělek na jiné stanovitě.
4) Podletí tj. cca polovina červce. Odebrání nadbytečných zásob, úprava na zimu.
5) Konec září případně říjen, spojení oddělku nad včelstvem a tím výměna matky. Nazvedneš, odstraníš přepážku, mezidno...... a dáš papír a je hotovo. V listopadu zavřeš očku býv. oddělku a to je vše.

Tak nyní počítej. Zásahy 2 a 5 jsou v podstatě zásahy do nové jednotky a nakonec č. 5 nemusíš provést. Zásah 2 lze provést také jinak nebo vůbec, pak je to ještě jednodušší. Čli 3 regulérní zásahy.

Varroázu máš vyřešenu tvorbou oddělků. Pokud nezaúřadujou virozy, N.c. bohatě to stačí.
Pochopitelně to lze uspořádat i na zásahy 1-2 u produkčních nebo více zásahů u chovných včelstev.
Celková potřeba času je minimální.

Tohle je strategie, kdy odebíráš staré plásty dole na jaře, lze to postavit i opačně.
Nakonec to lze postavit i tak, že si hraješ jen s medem. To je nejtěžší práce a je dobře ji spojit s jinými zásahy. To bych se už ale opakoval.

Je na tom něco složitého? Namaluj si dutinu a jak se v ní včelstvo pohybuje. Pokud zvládneš to, zvládne včelařit rozumně v nástavkovém úle a nebudeš stresovat včely zbytečnými zásahy.
Včelstvo v přírodě zpravidla zažije za rok jeden podstatný "zákrok" přírody, někdy se zásahem do plodu.

Pochopitelně včelstva v pokusných režimech, testovacích to mají trochu jinak. Já mluvil o produkčních, protože motivem z 99,9999% začínajících včelařů, je mít med.
ld

(15.03.2017 10:50 AM)Roman Smejkal napsal(a):  Dobrý den pane Dvorský.Chtěl bych se zaptat, jestli nemáte nějaký záznam z workshopu o volné stavbě, který se konal 28.2. v MB. Pro nás kteří bydlíme trochu dál a nemáme možnost přijet, by to bylo super, se dozvědět více..Děkuji RS.

Bohu žel, tě Romane zklamu. Nikdo nic nenatáčel. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.03.2017, 09:00 AM
Příspěvek: #114
RE: Volná stavba v rámečkách
Děkuji za informaci.Je to ale škoda, pro nás přespolní by to bylo úplně optimální řešení, jak se dozvědět něco nového.Neplánujete ani v budoucnu, se pokusit zaznamenat a zpřístupnit ostatním členům ŠPV tyto workshopy ??
Roman.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.03.2017, 10:02 AM
Příspěvek: #115
RE: Volná stavba v rámečkách
Romane, omezení je dáno kapacitou místnosti. Ze zkušenosti ale vím, že žádný film nezprostředkuje informaci tak, jako osobní účast. O něčem ale uvažujeme, na nějakých pomůckách pracujeme, protože je jasné, že to nikdo jiný u nás neudělá. Pokud by se našel někdo, kdo by ty stěžejní přednášky chtěl natočit, nevidím problém. Loni v Brně natočil mojí přednášku T. Jelínek. Nebyla to ale stěžejní přednáška, ale jen pro informaci pro ty, kteří neví, co pod alternativním včelařením rozumíme. Takové nakousnutí. Workshop by měl být již více pracovní a zaměřený na konkrétní věci. Víš ono je to tak. Hnutí je volné sdružení lidí určitého smýšlení, směru. Jsme ale každý sám za sebe, svobodní, nezávislí. Spojuje nás společný feromon a tím je zájem, v tomto případě o včely a včelaření blízké životu včel v přírodě. Tedy nejsme žádné bojůvky lidových milicí, zabývající se včelařskou politikou nebo politikou, nebo náboženstvím vůbec. Je tedy postaveno především na osobní angažovanosti, aktivitě. Nebojujeme s nikým, ale ukazujeme. Už jsem to psal víckrát. Je to tak vždycky, když se objeví něco nového, vzbudí to spoustu zájemců z různých důvodu, často i motivovaných snahou uškodit nebo i získat prospěch. Tento systém členství, má ale samočistící efekt.
Mám jednoho kamaráda, špičkového manažera v zahraničí. Ten mi vždy říkal. Vybudovat něco, k tomu potřebuješ lidi, ale ne koho by sis třeba přál, ale jen takové, kteří svůj zájem, prokazují každodenně činy nejen řečmi. Dnes má ohromnou mezinárodní firmu a v jeho zemi má 20% podílu na celkovém trhu v té oblasti, kde pracuje.
ŠPV ale nemá komerční charakter, ale je to vlastně vzdělávací projekt. Sice o dost jiný, než jsme předpokládali, ale to je stále náš nosný program.
Nechceme ale předávat informace těm, kteří se jimi pak chlubí, zpeněžují je a často i deformují nebo chtějí myšlenky, akce a lidi z ŠPV využít pro své kšeftaření, či zviditelnění se. Tenhle systém je brzy odhalí, protože se odhalí sami.
Snažíme se vycházet ze obecně platných zákonitostí. Něco chceš, něco musíš obětovat. Třeba čas...... Úspěch bez obětí neexistuje. Pohár je skutečně plný až tehdy, když přetéká.
Když jej ale rozliješ po stole, bude prázdný a jeho obsah steče na podlahu, vyschne, lidi po něm budu šlapat. Myslím, že je to nyní už srozumitelnější, proč tak pracujeme nebo alespoň já. Nepochybuji, že se začnou časem dělat podobná setkání i jinde, nakonec P. Strejček už začal v Praze, super. Mohli by i jiní. Jiní si raději přijedou sem a pod. Ono je hodně šancařů i mimo ŠPV, píší mi skoro denně. I těm pomáháme ale proto, že o to stojí, nebojí se udělat krok. Když něco chceš dělat, seznámit se, je nejefektivnější jít přímo za těmi lidmi, kteří to dělají. Zprostředkované informace jsou sice snadné, nicméně ne vždy 100% ní.
Nechceme a nemůžeme tedy rozptylovat svoje síly a čas. Proto jsme začali takto a zde a nejsem to jen já. Přesto, ale občas zajedu i jinam. Zkus něco vymyslet nebo zorganizovat a nebo mi napiš soukromě, třeba něco vymyslíme. To natočení by nebylo špatné. Vzhledem k tomu, že se to může dostat do rukou komukoliv, tedy i nepřejícím, nebude to ale nikdy úplné, zcela autentické. T. Jelínek to zpracoval perfektně, ale stálo ho to hodně času a práce. To každý není ochoten obětovat a já mu tímto za jeho práci děkuji a smekám. Vše dobré. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Crha Karel (+1), Milan Daněk (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.03.2017, 01:23 PM
Příspěvek: #116
RE: Volná stavba v rámečkách
Taky mě to napadlo. Jestli s tím zůčastnění nebudou mít problém, pokusím se to dubnové sezení natočit.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.03.2017, 01:31 PM
Příspěvek: #117
RE: Volná stavba v rámečkách
Děkuji za obšírnou odpověď pane Dvorský.Smysl Vaší odpovědi jsem snad pochopil a chápu i argumenty.Je pravda, že každý když chce něco, by měl vyvinout nějakou iniciativu a ne jen v pohodlí domova si pustit PC a sledovat něco, na co museli ostatní vynaložit hodně práce a přemýšlení, stálo je to třeba i hodně obětí, není vůči nim úplně fér.Ale co s tím, jak to vyřešit, jak jim to kompenzovat ??
Včelařit jsem začal vloni a při mých, aktuálně dvou včelstvech, něco organizovat, by bylo asi pro ostatní zkušené včelaře dost humorné a tak se spíš snažím, nasát zde jakoukoli informaci a dopídit se pravdy.Vaši přednášku v Brně jsem shlédl na You tube a byla moc zajímavá.To že jste ji zpřístupnil všem a ne třeba jen členům ŠPV, je od vás gesto.Pokud bych mohl i tak nějak pomoct ŠPV, nebudu váhat.
Roman.
Hlasování: Milan Daněk (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
16.03.2017, 11:10 PM
Příspěvek: #118
RE: Volná stavba v rámečkách
Romane, taky jsem začal minulý rok. Včely nechávám stavět na volné stavbě v rámcích. Kde máš úly? V profilu nemáš vyplněnou lokalitu.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.03.2017, 05:15 AM
Příspěvek: #119
RE: Volná stavba v rámečkách
(15.03.2017 01:40 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  2) Do oddělku takto vzniklém nad včelstvem, přidám matečník cca za týden, 10 dní a obě části definitivně oddělím ( to před tím nemuselo být a zpravidla není).
To znamená, že zároveň v čase začiatku kvitnutia čerešní zakladáš sériu na chov matiek?
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.03.2017, 10:59 AM
Příspěvek: #120
RE: Volná stavba v rámečkách
Milane někdy i dřív. Někdy zakládám první serii 1.4. Předpoklad je ale kvalitní trubčí včelstvo. To se připravuje už na podzim, nyní je pozdě. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)