Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Farrar
07.11.2020, 11:44 PM
Příspěvek: #3
RE: Farrar
Moc díky Leoši, ani jsem nečekal, že dostanu odpověď přímo od Tebe! Vážím si Tvé práce a vědomostí, které předáváš dál!
Popravdě jsem trochu překvapen a nebo jsem nepochopil ty komentáře na Tvém webu, kde k Farraru píšeš mimojiné např.:

"...Je však varianta i se 14 cm (13,9 cm). Tu jsem měl na mysli. Farrar používal nástavky 10, 11 a 12 rámků. Já bych právě šel na těch 12..."

"...Kdybych se dnes rozhodoval pro nový úl já, zvítězil by jednoznačně nízkonástavkový Farrar... "

Z toho jsem pochopil, že bys upřednostnil právě čtverec s rámkem 137 mm.

Možná to vypadá, že moc vyzvídám, já samozřejmě tuším, že důležitější jsou jiné věci, než v čem včely budu mít - ale když teprve začínám, rád bych začal s tou "nejlepší" variantou právě abych si pak neříkal "kdybych dnes začínal znovu voli bych...". Kdybych si měl vybrat mezi Langstroth 10 * 159 mm a Farrar 12 * 137mm, která volba je lepší (možná lépe výhodnější)? Já nemám tu zkušenost, abych to posoudil.

Jinak chci určitě včelařit podle zásad ŠPV - zimovat na medu, omezit chemické ošetření, nechat volnou stavbu a nepřehazovat zbytečně nástavky, nesahat do plodiště, používat zůžené loučky kvůli celistvosti díla, v tom všem už mám jasno, úlová sestava mě teď zajímá, protože zimu budu trávit částečně výrobou série úlů pro rozšíření chovu a chci mít jasno jak dál. Ještě jsem zapomněl zmínit, že jsem před 6 lety založil 2ha "permakulturní" sad, kde mám včely umístěné a snažím se o pestrou pylovou nabídku po celou sezonu.

Ještě prosím o vysvětlení několika bodů:
1) Volejníkova metoda - nemá strůpkovou folii, na jaře dodává vodu přes strop - prý lepší jarní rozvoj a méně podchlazených/uhynulých včel - má toto smysl "kopírovat"?

2) Celistvost díla a šířka louček - je lepší umístit spodní loučku excentricky aby bylo dílo na jedné straně pěkně propojené až na horní loučku spodního rámku nebo klasicky na střed a nebo je to jedno?

3) volná stavba - je lepší drátkovat nebo nedrátkovat nebo je to jedno?

4) medná komora nad plodištěm v červenci srpnu - když přijde nečekaná snůška medovice, ukládají ji včely do prázdného nástavku nad MK nebo o tento prostor nejeví zájem? Ptám se proto, že se často píše, že když mají včely nad sebou plno zásob, mají tzv. "padla" a už nemají tendenci více nosit (jsme připraveny na zimu, není nutné víc pracovat...).

Omlouvám se za lavinu otázek, už jsem toho dost načetl ale v těchto pár bodech nemám úplně jasno. Moc díky!
Jirka

začínám (2020), 3 včelstva + 2 oddělky, Langstroth 2/3, Táborsko, J svah, sad vedle lesa, kvetoucí louka, rybník, vše do 50 m...

2021: přechod na Langstroth 1/2 (137 mm) a volnou stavbu...
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
Farrar - Jiří Sláma - 07.11.2020, 01:56 PM
RE: Farrar - Leoš Dvorský - 07.11.2020, 07:07 PM
RE: Farrar - Jiří Sláma - 07.11.2020 11:44 PM
RE: Farrar - Leoš Dvorský - 08.11.2020, 10:46 AM
RE: Farrar - Jiří Sláma - 09.11.2020, 09:18 PM
RE: Farrar - Jan Sochor - 09.11.2020, 10:17 PM
RE: Farrar - Jiří Sláma - 09.11.2020, 10:31 PM
RE: Farrar - Leoš Dvorský - 09.11.2020, 10:52 PM
RE: Farrar - Jiří Sláma - 10.11.2020, 12:08 AM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)