Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
23.11.2014, 08:37 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 23.11.2014 08:44 PM od schützmeister.)
Příspěvek: #191
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(23.11.2014 01:07 AM)jirka.marx napsal(a):  Nějak zapomínáte, že včelstvo se geneticky mění i při tiché výměně matky.
Ta změna je minimální, drtivá většina genů je po matce. Na jednom místě, vzhledem k celkové cirkulaci genů dojde k jistému ustálení, takže může jít o dlouhou dobu konstatní včelstvo. Todle možná platí jen při změně místa a ještě v několikáté generaci. Včela není pes. Funguje to poměrně složitě.

(22.11.2014 08:50 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  V kapitole o "hľadaní ušľachtilej matky" pán Nymsa cituje Farrara, čím obhajuje potrebu silných včelstiev. Okrem iného sa v spomínaných citáciách píše o silných vyzimovaných včelstvách o 30000 jedincoch a slabých včelstvách, za ktoré sú považované vyzimované včelstvá s 15000 jedincami...
Tys je někdy počítal ?Big Grin Já myslím, že jde taky o to kdy je to vizimované včelstvo.
Březen ? Nebo květen ? Jestli NN má 10.000 a že jsem je taky nepočítal, mám jednotky % které mají 1.5. 40.000, po převodu. Takže záleží na datumu, který není uveden.

(22.11.2014 08:50 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  Za jeden z kľúčových faktorov rojenia považuje pán Nymsa teplo. Sčasti to asi bude pravda.
To tak prostě je, můžu potvrdit.
Druhou otázkou je jak s tím naložím. Když mě roje uletí, pak je lepší stinné místo, naopak když roje nemám / zvládám situaci / tak mám podstatně lepší výtěžek na slunci, nehledě na celkově bezproblémovější chod / nosema a tak. /.
Hlasování: renttip (+1), Debora (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - schützmeister - 23.11.2014 08:37 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)