Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vedenie včelstiev prirodzenejším spôsobom v konvenčných úľoch
18.02.2015, 12:33 PM
Příspěvek: #8
RE: Vedenie včelstiev prirodzenejším spôsobom v konvenčných úľoch
(18.02.2015 10:44 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  
(17.02.2015 10:17 PM)Martin Smutný napsal(a):  
(17.02.2015 09:43 PM)Ali napsal(a):  A ještě jedna věc mě není jasná, někde se tu psalo o úhynu při zimním oteplení - zaplodováním níže pod zásoby a v případě mrazů se včely smrsknou k plodu a na zásoby již nedostanou; jestli takové případy neřeší rozměrnější úl (ať už rámkový nebo na volno) aby včely měly zásoby i po stranách (u mě v ležanu 46/37 to tak bylo, nicméně za deset let se mi to nestalo ani 39/17 na čtyřech nástavkách při zásobách 20 – 25 kg - dva plné, spodní neobsazený, je pro pocit prostoru).

Tendenci k úhynu na zásobách má z mých včelstev jedna linie (taková "nejpůvodnější" od starého včelaře z okolí). Někdy to i k úhynu úspěšně dotáhnou - 15 kg zásob okolo sebe (nahoře i po stranách) a během pár dní je pozdě. Vždy si pak říkám, že už je nebudu množit, ale pak je vidím v podletí a na podzim, jak jako jediné létají na pozdní snůšku a ještě si nanosí.
Mám spíš pocit, že lépe snášejí zimování stažené do 3-4NN (Lang159), než v 5-6NN, do kterých je nutím. Jsou takový budečákový....
Takže u mne je to spíš včelstvem než úlem.
Martin

Tak je do ničeho nenuť a nech, co zvládnou. LD

Přesně tak!!
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Vedenie včelstiev prirodzenejším spôsobom v konvenčných úľoch - Martin Smutný - 18.02.2015 12:33 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 9 Host(é)