Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
21.09.2014, 09:50 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 22.09.2014 03:04 AM od tondabh.)
Příspěvek: #127
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Haribol přátelé, mám chvilku a všiml jsem si, že zde dlužím nějaké odpovědi na které se někteří těšíte tak vám je nyní zodpovím.Předem předesílám, že nemám žádný zájem Pepovi ublížiti, osobně se snažím lidičkám pomáhati, pouze pokládám za svou občanskou a cechařskou povinnost upozornit čtenáře knihy na různé odchylky mezi knihou a zjištěnou skutečností.

První odchylku vidím hned v úvodu:

““Přirozený život včelstev, versus člověk

Úvodem :

Vážení čtenáři, přátelé včelaři.

Všichni víme, že včelstva tady byla dávno před člověkem. Prvý, jakýsi mutant včely a vosy se odhaduje na stáří 100 mil. let. Nálezy včel, stáří 65 – 35 mil. let již vykazují stejné rysy, jako včely současné a má se všeobecně za to, že již v průběhu těchto let byl vývoj včely medonosné dokončen.““

Hned v úvodu je možno naraziti na minimálně špatně ověřené informace autorem, když uvádí že včelstva zde byla dávno před člověkem, na zahřátí je níže uveden jeden z důkazů že opak je pravdou.

http://www.svetkolemnas.info/novinky/zah...ilionu-let

No a když jsme se zahřáli, tak jdeme k dalším odchylkám:

Pan Nymsa má údajně své vychytané včelaření založeno na výběru stanoviště, což musí být mokrá severní stráň, na velikosti plodového plástu a úlu. Pokud jsou tyto podmínky dodrženy, včely se mu nerojí už 25 let jeho pozorování a 15 let údajně neměl úhyn včelstva.

Dle informací od autora knihy má p Nymsa vrojená včelstva od ostatních včelařů, a vrojením do jeho ““speciálů N2““se z nich stávají nesmrtelná včelstva, které se dále nerojí a dle autora jsou obří a nesmrtelné, může mi někdo tedy vysvětlit co se tedy stalo? Do úlu N2 se vrojí včelstvo a stane se zázrak?

Kdo tomu chce věřit ať věří, ale ať zde nešíří bludy typu p Nymsa má bezobslužná včelstva ke kterým chodí jen vybírat med a tyto včelstva má umístěny na mokré severní stráni. Opět je opak pravdou, jelikož včelstva p Nymsy jsou umístěna na suché ( ono také jde velice těžko udržeti vodu na stráni jelikož svou přirozeností odtéká ), a to na severovýchodní stráni, která má k severu ještě hodně daleko.

Pokud by ale včelstva byla opravdu umístěna na mokré severní stráni, určitě by to pro ně nebyla výhoda neboť při studeném počasí by vlhkost a chlad způsobovali včeličkám hodně nepříjemností plísněmi počínaje a pak by se ze zdraví prospěšného medu mohl stát med zdraví škodlivý atd.

Uváděný tepelný rozdíl p Nymsou mezi jiným stinným místem a uváděným stanovištěm včelstev může být maximálně do jednoho stupně a ne ““pět až sedm stupňů““, jak nepřesně uvádí sám autor.

Co se týče informace od autora, že údajně neměl 15 let žádný úhyn, mně osobně přijde jako nepovedený žert, když na včelnici vidím 15 úlů a z toho pouze v pěti je život. Jen tak testíkově, to když vám ukazoval dílo z jednoho z mrtvých úlů k nafocení jste nepoznali, že se jedná zhruba o tříleté dílo a když tedy na něm není včelstvo, že muselo uhynout? Pořád chcete věřit, že p Nymsa neměl 15 let úhyn? Pokud ano požádejte autora tohoto vtípku o vysvětlení, pokud nepochodíte přijďte za mnou soukromně v Brně ať tím nenarušujeme činnost sletu, rád vás vrátím nohama na zem.

Co se týče konstrukce úlu, tak jsem viděl zatím nejsložitěji vyrobený úl v ČR a o obslužnosti ani nemluvím. Jen si představte, že vám včeličky druhým třetím rokem pobytu v N2, donesou při dobré snůšce plné medníčky a k nim přilepí dílo směrem k plodišti a vy děláte medobraní. První medníček proběhne vcelku dobře, i když není možnost nějakého výkluzu či podobných vychytávek, ale co se stane za masakr až budete chtít vydobýt medíček ze spodního medníčku? K plástům přilepené dílo budete trhat od rámků a to bude padat do podmetu i se včelkama a to nikomu nepřeji. Už vidím jak se vám holky odmění za masakr v bytě Smile myslím že nebude stačit ani skafandr.

No a jsme u opěvované ““ NEROJIVOSTI V N2““. Pokud ještě dnes si někdo myslí, že dle p Nymsy chováme v úlech batolata a on dospělé jedince superorganismus, doporučuji přečíst důkazy, které jsou uvedeny v tomto vlákně výše a dostaneme odpověď, že opak je opět pravdou. Ten kdo však umístí včelstva na takovémto lesním stanovišti, musí být opravdu dobrý hlídač, aby zastihl vyrojení včelstva a to nemluvím o skutečnosti, kde se autor knihy osobně pochlubil tím ( mám zdokladováno ), že u včelstev z nedostatku času třeba tři roky ““NEBYL““. Jak mohu hodnověrně přistoupit k nabízené knize, když sám autor používá motto ““ včelaři jsou hrozný podvodníci, včelařům nevěřím ani slovo ty lžou jak pusu otevřou, jak si vymejšlej, to je hrozný , co neví to si vymyslí (opět mám zdokumentováno)““, tak nevím mezi jakými včelaři p Nymsa vyrůstal, ale vidím že se to na něm nedobře podepsalo a v tomto ohledu je mi ho moc a moc líto. Mohl bych v tomto duchu pokračovati dál a dál, ale myslím si že kdo chce tak pochopil a kdo nechce jeho cesta a já mu na ní nechci a ani nebudu překážeti.

Mějte se všichni krásně rojivě, Tonda.
Hlasování: Debora (+1), Jaro Stoklasa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - tondabh - 21.09.2014 09:50 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)