Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
03.09.2014, 12:37 PM
Příspěvek: #91
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(05.08.2014 11:14 AM)jirka.marx napsal(a):  Pokusím se postupně odpovědět na Tvoje otázky. Co se týká úlů, jde si to představit taky tak, jako kdyby jsi dal dva třeba Langy za sebe a u jednoho odstranil zadní část a u druhého přední . V přední polovině úlu u česna je plodiště, které je na 8 rámcích s roztečí 38 mm délka je momentálně 43cm ( bude prý větší) výška je de facto na celou výšku úlu. ( rámky jsou dole neukončené, staví si přirozené zakončení plástů) tento velký rámek má vloženou tenkou rozpěrnou loučku (10mm) kterou dokáží zastavět do díla. Čili plodiště je tvořeno celistvými plásty, vše volná stavba.
V zadní části úlu jsou nahoře dva medníky (8 rámků 43x17) dolní část je volná a úl má vzadu dole otevírání tak 30x 15 kudy se dávají podložky, léčí a krmí a taky fotí Smile
Přední a zadní rámky jsou upraveny tak aby mezi nimi byla jen minimální mezera asi 1 cm kterou včely prostaví
Vše osazuje jen proužky mezistěn a do úlu dává roj, nebo včelstva která získal.... on sám nijak nemnoží.... na tom velkým plástu ukazuje kam asi dostavěly první rok a další a další.
Nijak do plodiště nezasahuje, obsluhuje jen část úlu s medníky, na zimu krmí mám pocit, že 27 kg cukru.
Léčí pouze na podzim....listopad.... Varidol. Jinak varoazu vůbec neřeší. tohle jedno léčení stačí a říkal že loni neměl žádný spad po léčbě.

Včelstvo je celý rok v přední části úlu, část zásob má v plodišti, část vzadu v mednících. Na jaře přenosí zásoby z medníků do plodiště.

Co se týká obnovy matek, nechává vše na tiché výměny a říká, že v tom je problém, protože TV zvládají jen některá včelstva a to jsou ty které žijí kontinuálně zcela bez problémů. Ostatní mají problém včas poznat, že je matka vykladená a pak se mu stane, že tam na jaře matka není, nebo je neoplozená ....tím to včelstvo končí.

Stavba co je na fotkách není z letošních rojů, každý rok si včely plásty o něco zvětší, říkal, že jsou silnější rok od roku a je zvědavý kdy to skončí.

Pan Nymsa říká, že to těchto úlů se mu roje samy stěhují ( od okolních včelařů) a to již několikrát,

Čtu se zájmem diskusi o práci p. Nymsi, jako opravdový začátečník se v tom topím . Budeme raději dělat megadlouhé Ležany a nahoře medník. Vše nechat na včelách včetně stěhování výměny matek, likvidace Vd. ?
Nebo je pravda, že včely jsou věčné a vlastně se dokáží přizpůsobit jakékoli dutině s požadovaným vnitřním klimatem , a pak jim neublížíme jak včelařením ve VN nebo NN , Dadantech, Japoncích , Klátech a pod?
Zazní z úst přednášejících na toto téma i něco v Brně ?
Jindřich

Jindřich
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa - Jindřich Šafránek - 03.09.2014 12:37 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)