Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Léčit včelstvo na podzim či ne?
05.09.2016, 11:23 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 05.09.2016 11:27 PM od Vašek H..)
Příspěvek: #28
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
(02.09.2016 04:09 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Vašku, jak píše Véťa ten zaviječ v lednu??? To asi spíš ty myši. Jinak zužování je pro mne vyhánění včel z úlu. V zimně obsednou samozřejmě méně protože se stahují do chomáče. Je to právě smršťování a rozšiřování chomáče v zimě, který je hlavním regulátorem teploty, když jim vezmeš prostor, hodně jim to ztížíš. Nauč s včelařit v relativně stálém prostoru a neměj strach z neobsednutého, v přírodě to včelám také nikdo nedělá. Buď na to mají nebo ne, hotovo. Já zimuji např. v 5-6,4,3,2,1 NN 2/3 L, ale záložní matky i jen na4- 5 plástech 2/3L v kartonu. Když včelám vezmeš prostor, přizpůsobí se, nic jiné jim nezbývá,ale není to dobře. Já vím, že včelaři mají rádo obsazené plásty, nástavky ale ať se pak nediví, že mají roje. Jak má to včelstvo vědět, že jim včelař přidá nějaký prostor třeba fněkdy?? Například roje z nedostatku prostoru mají základ již v začátku března a ne květnu. Některá včelstva když v tu dobu např. obsedají 2/3 prostoru, pociťují tíseň a už v tom březnu se začnou připravovat na rojení. Pokud máš rád roje, tak to jó. ld

Na zavíječe neusuzuji z vykousaného díla, ale několik "pavučinkových" larev jsem tam skutečně viděl. Vaše pochyby chápu neb i já si říkal, co tam k sakru dělá? Pak jsem si vzpoměl, že někde na tomto fóru jsem četl, že v přírodě zavíječ likviduje včelám STARÉ dílo, aby měly zjara kde stavět. Čili tam bude zřejmě zakopán pes. Jinak děkuju za utvrzení. Já se velkého prostoru nebojím, jen jsem si najednou nebyl jistý, jestli je to dobře.
A co se týče rojů, tak ty mám moc rád. Včelstva ani jinak nemnožím. Fascinuje mě na nich s jakou vervou a energií se pustí do budování, aby mohla přečkat zimu. Oddělek jsem ještě nedělal a ani po tom nijak zvlášť netoužím. Přijde mi to podobné, jako když žena jde na umělé oplodnění. Chybí mi tam ta touha a snaha se množit.
Hlasování: Debora (+1), Víťa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne? - Vašek H. - 05.09.2016 11:23 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)