Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
07.08.2015, 02:24 PM
Příspěvek: #251
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(07.08.2015 01:48 PM)tondabh napsal(a):  
(07.08.2015 12:03 PM)Macek napsal(a):  Tondo, máš prehľad o tom či tie roje pochádzali z tvojich včelstiev?

Mirdo mám, zhruba osmdesát procent je od kamarádů, kteří lapají roje tím způsobem, že na maringotce mají umístěn roják a mně pak každý vrojený roj "něco stojí", ale oni jsou staří mazáci a nechtějí se učit nové věci tak ať pokračují, já mám alespoň dost včel "vychovatelek", měj se krásně rojivě Tonda.

Toníku, měl bys veřejně přiznat, že chodíš celé dny po lese a po lukách v prostěradle a sprostou haluzí coby anténou je naháníš k sobě. Krokodýl Dundee to dělal prstama...
Pokud to potvrdíš, žehlím si na příští rok prostěradlo (s lapači jsem letos neuspěl a musel do větví).
ms
Hlasování: Debora (+1), Miroslav Matucha (+1), Miroslav Macek (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.08.2015, 03:01 PM
Příspěvek: #252
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Nojo Tondo, ty na to máš lidi a nastrkuješ rojům úly pod nos. Já v okolí do kilometru nemám souseda včelaře a jen několik včelařů je v okruhu nad jeden kilometr. Mně se letos nerojily. Takže roj se musí minimálně ten kilometr přesunout.
Z důvodu potvrzení či vyvrácení nymsovy teorie jsem vybral záměrně vlhká až mokrá stanoviště. Výzkum bude pokračovat.

Zatím jsem si potvrdil další Nymsovu myšlenku, že otočení úlu česnem na severní stranu je pro včely výhodné. Alespoň u nás ano. Nejvíce zde fouká od západu, tam bych česna nenasměřoval. Pak ale na jaře a v létě fouká i od východu a jihu. Včely s tím musí dost bojovat při přistávání i při větrání. Není to jen vlahý jižní, ale i pěkně ostrý a studený jižní i východní i deště z těch stran. Každý den jim jinak počasí působí na česno a čelní stranu úlu. Myslím, že otočení česna na sever jim dává jistotu, že jim nebude celou včelí sezonu foukat do úlu a že si lépe budou řídit větrání. Od severu totiž tady fouká jen v zimě a to je jim fuk. Chrápou. Většinou jim česno ještě zavane sníh.
V zimě je taky hned neprobudí únorové slunce, které tady na horách už dost hřeje. Když jim začalo svítit na česno otočené jižním směrem, hned byly venku a padaly do bílého sněhu. Musel jsem pak sypat popel před úly. Při česnech na sever nemusím - nelítají.
U LG na studené stavbě ještě další výhoda, že slunce ohřívá v zimě bok a ne čelo úlu. Než prohřeje krycí plást, tak slunce zajde a včely to neprobudí. Včely z jara, když se prohřeje víc plástů, začnou plodovat na pravé straně otočené ke slunci a vyhřáté a jsou chráněny zleva několika plásty před studeným západním větrem, který až do konce dubna fouká a ochlazuje tak levou stranu úlu. Během roku se stěhují do středu, kde není takové horko a lépe mohou větrat.
Ale takto to mám s větry já, Vaše větry mohou být úplně jinéSmile
M.M.
Hlasování: Debora (+1), tondabh (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.08.2015, 03:08 PM
Příspěvek: #253
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(07.08.2015 02:24 PM)Martin Smutný napsal(a):  
(07.08.2015 01:48 PM)tondabh napsal(a):  
(07.08.2015 12:03 PM)Macek napsal(a):  Tondo, máš prehľad o tom či tie roje pochádzali z tvojich včelstiev?

Mirdo mám, zhruba osmdesát procent je od kamarádů, kteří lapají roje tím způsobem, že na maringotce mají umístěn roják a mně pak každý vrojený roj "něco stojí", ale oni jsou staří mazáci a nechtějí se učit nové věci tak ať pokračují, já mám alespoň dost včel "vychovatelek", měj se krásně rojivě Tonda.

Toníku, měl bys veřejně přiznat, že chodíš celé dny po lese a po lukách v prostěradle a sprostou haluzí coby anténou je naháníš k sobě. Krokodýl Dundee to dělal prstama...
Pokud to potvrdíš, žehlím si na příští rok prostěradlo (s lapači jsem letos neuspěl a musel do větví).
ms

Marťas léta praxe Tě naučí, ve větvích už jsem nebyl asi pět let, prostě není potřeba když holky vědí kam patří Smile, no a jako anténa slouží moje mysl, takže další téma na školení, škoda že jsi nebyl v květnu, probíhalo to i v praxi tak snad někdy příště, měj se krásně vrojivě Tonda.
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
07.08.2015, 10:10 PM
Příspěvek: #254
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
prázdné úly, krámy opatlané voskem, propolisí a medem, prostě veterinářský bordel, to je potěší
Hlasování: Martin Smutný (+1), tondabh (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
09.08.2015, 11:28 AM
Příspěvek: #255
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Zabývám se Nymsovým výtvorem v řádu týdnů včetně stavby jednoho prototypu.
Z pozice včelaře neřeším rojení či vrojení nebo medný výnos, to jsou faktory, které se nedají poměřovat neboť je ovlivňují místní podmínky, linie včel, umístění úlů.
Co ovšem posuzuji, jsou podmínky, které tento úl poskytuje včelaři jakéhokoliv věku a především včelám.

1. Minimální bezobslužnost či bezúdržbovost.
Rok nula. Osazením úlu časným jarním včelím rojem končí včelařova práce.
Neléčí, nepřikrmuje, nevrtá se v nich. Je jen na včelstvu jak si povede do zimy a jak přezimuje.
Rok jedna a další. Kontrola přezimovaného včelstva a podle výsledků a vývoje počasí zásah. Včasná prevence moučkovým cukrováním. Medobraní I a II. Je-li nutno dokrmení, dokrmit a pokračování ředění V.d. moučkovým cukrováním.

2. Vhodnost pro začínající včelaře.
Bezproblémový přístup ke všem prostorám - plodiště, medníky, podložka na spad, místo pro dokrmování. Sledování vývoje včelstva pomocí mobilu s fotoaparátem s minimálním vyrušením. V případě nutnosti (SVS) jednoduchý přístup ke všem jednotlivým plástům.

Bez ohledu na osobní zkušenost s tímto úlem docházím k přesvědčení, že tento příbytek pro včely splňuje všechny požadavky v duchu ideálů Šance pro včely.
Hlasování: Debora (+1), Standa K (+1), Miroslav Mareš (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.08.2015, 12:14 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 10.08.2015 12:17 AM od tondabh.)
Příspěvek: #256
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(07.08.2015 03:01 PM)MirekMatucha napsal(a):  Nojo Tondo, ty na to máš lidi a nastrkuješ rojům úly pod nos. Já v okolí do kilometru nemám souseda včelaře a jen několik včelařů je v okruhu nad jeden kilometr. Mně se letos nerojily. Takže roj se musí minimálně ten kilometr přesunout.

Haribol Mirdo, podle mne máš ideální podmínky, kolem pětistovky to do lapačů budou mít Tvoje včelky a kolem pětistovky kamarádky, jen najdi vhodná místečka a přibliž se s lapačema k sousedům.


Z důvodu potvrzení či vyvrácení nymsovy teorie jsem vybral záměrně vlhká až mokrá stanoviště. Výzkum bude pokračovat.

Zatím jsem si potvrdil další Nymsovu myšlenku, že otočení úlu česnem na severní stranu je pro včely výhodné. Alespoň u nás ano. Nejvíce zde fouká od západu, tam bych česna nenasměřoval. Pak ale na jaře a v létě fouká i od východu a jihu. Včely s tím musí dost bojovat při přistávání i při větrání. Není to jen vlahý jižní, ale i pěkně ostrý a studený jižní i východní i deště z těch stran. Každý den jim jinak počasí působí na česno a čelní stranu úlu. Myslím, že otočení česna na sever jim dává jistotu, že jim nebude celou včelí sezonu foukat do úlu a že si lépe budou řídit větrání. Od severu totiž tady fouká jen v zimě a to je jim fuk. Chrápou. Většinou jim česno ještě zavane sníh.
V zimě je taky hned neprobudí únorové slunce, které tady na horách už dost hřeje. Když jim začalo svítit na česno otočené jižním směrem, hned byly venku a padaly do bílého sněhu. Musel jsem pak sypat popel před úly. Při česnech na sever nemusím - nelítají.

Výborně, vždy se musíme zachovat podle místa, času a okolností.

U LG na studené stavbě ještě další výhoda, že slunce ohřívá v zimě bok a ne čelo úlu. Než prohřeje krycí plást, tak slunce zajde a včely to neprobudí. Včely z jara, když se prohřeje víc plástů, začnou plodovat na pravé straně otočené ke slunci a vyhřáté a jsou chráněny zleva několika plásty před studeným západním větrem, který až do konce dubna fouká a ochlazuje tak levou stranu úlu. Během roku se stěhují do středu, kde není takové horko a lépe mohou větrat.
Ale takto to mám s větry já, Vaše větry mohou být úplně jinéSmile

Jo u nás platí jih a východ jako ideál ale včelky si dokáží poradit i se severem, vyzkoušeno, měj se krásně větříčkově Tonda.

M.M.
Hlasování: Jan Brunclík (+1), Miroslav Matucha (+1), Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.08.2015, 09:31 AM
Příspěvek: #257
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Karle vidím, že tomu úlu přicházíš na chuť. Přečti si můj komentář číslo 8 v tomto vlákně. Smile

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
10.08.2015, 11:46 AM
Příspěvek: #258
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Určitě. Nymsa výtvor je totiž ideální pro líné včelaře. A líný včelař je požehnáním pro přirozený život včelstev. Big Grin
Hlasování: Debora (+1), Jan Brunclík (+1), Miroslav Matucha (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.08.2015, 06:26 PM
Příspěvek: #259
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Karle, co zkusit japonce, v naší nadm. v. by měl vyhovovat. Letos je zkouším a dobrý Smile
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.08.2015, 10:58 PM
Příspěvek: #260
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Japonec a líný včelař? To nejde dohromady. Já japonce zkusil. To, že v něm včely uhynuly samozřejmě není vinou japonce, ale pro mne to byl signál, že se tudy nemám vydávat. Budu-li mít někdy roj, (za čtyři roky se mi vyrojilo jen jedno včelstvo) určitě jej opět osadím aby nepřišel vniveč, ale rozvíjet tuto cestu, když jsem poznal "nymsu" nehodlám.
Hlasování: Miroslav Mareš (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)