Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 5 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Japonský úl
22.10.2014, 02:13 PM
Příspěvek: #331
RE: Japonský úl
chcem sa opytat na tu sietku pod vekom v japonskom uli
tradicny japonsky ul nema odvetranie zhora,cize vcely si same reguluju vymenu vzduchu cez cesno
ta sietka pod vekom,vcely ju zapropolisuju a tak si same urcia kolko vlhkosti sa bude drzat hore pod vekom...
zaujima ma ci je mozne nedavat im tam nic,pretoze kovova mriezka sa mi zda ze to cele narusi
plastova tiez nic moc,,ak by sa tam dala hruba pytlovina-jutovina ?
je pravda ze sa z toho dava tazsie dole propolis
vdaka
Hlasování: Katka (+1), terez.c (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.10.2014, 05:54 PM
Příspěvek: #332
RE: Japonský úl
jutovinu mám pod stříškou u všech typů dřevěných úlů. Propolis stáhnu za teplých dnů lépe, než drolením z mrazáku. Wink
Hlasování: Katka (+1), terez.c (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.10.2014, 07:26 PM
Příspěvek: #333
RE: Japonský úl
(20.10.2014 01:10 PM)Aleš Molčík napsal(a):  
(20.10.2014 07:54 AM)Jan Smíšek napsal(a):  

Myslím si také, že kdo začíná, by měl mít nějaký úl s rozběrným dílem a třeba každých 14 dní se podívat dovnitř.-- Jsou i takový co ve víře užitku bond testů tomuto tlaku vystavily svá včelstva a přišly o ně, takže bych spěchal pomalu.
A pokud jde o ošetření rojů před usazením, tak klidně Varidol, ale nikdy mi nespadlo z roje víc roztočů než v jednotkách. Roj je ozdravný proces včelstva pro zachování druhy, kdy naprostá většina roztočů zůstává v mateřském včelstvu.

Jak ale chápat všeobecně dávané rady pro posílení rojů následným přidáním zavíčkovaného plodu z jiných včelstev. Sám jsem si asi tímto přidáváním rozpěstoval Vd i tam kde původně nebyl. Tak co - přidávat nebo NE ?
Nebo přeléčit až po přidání plodu ?

Jindřich
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.10.2014, 08:25 PM
Příspěvek: #334
RE: Japonský úl
Jindro, jsme to, co si myslíme. Vše, co jsme vychází z našich myšlenek. (Buddha) Wink

U vás nařizuje veterina léčbu rojů a smetenců? Surprised
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.10.2014, 09:08 PM
Příspěvek: #335
RE: Japonský úl
(22.10.2014 07:26 PM)Jindřich napsal(a):  Jak ale chápat všeobecně dávané rady pro posílení rojů následným přidáním zavíčkovaného plodu z jiných včelstev. Sám jsem si asi tímto přidáváním rozpěstoval Vd i tam kde původně nebyl. Tak co - přidávat nebo NE ?
Nebo přeléčit až po přidání plodu ?

Také jsem různě posiloval včelstva, ale upustil jsem od toho, protože nechat to na včelách je jediný způsob jak poznat co vlastně mám za včely.
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.10.2014, 09:20 PM
Příspěvek: #336
RE: Japonský úl
(22.10.2014 08:25 PM)Debora napsal(a):  Jindro, jsme to, co si myslíme. Vše, co jsme vychází z našich myšlenek. (Buddha) Wink

U vás nařizuje veterina léčbu rojů a smetenců? Surprised

Deboro , asi jsem se nevyjádřil přesně rady o posílení smetenců a rojú zavíčkovaným plodem se dočteš na spoustě tištěných i elektronických rad včelařům ty nejsou od veteriny.
Veterina doporučuje / nařizuje 1x Formidol po 1vém vytáčení, dále pak podletní Formidol a zimní ošetření Varidol proužky, Gabon,Varidol fumigace, odevzdání měli, nátěr plodu M1 .
Já dělal přidávání plodu na doporučení i " starých machrů" z okolí kteří to tak dělají běžně.
Hnutí jsem objevil čirou náhodou při hledání článků o včelách na internetu až v polovině července 2014, tak koukám , čtu , poslouchám a ptám se.
Nevím, jestli je to podle Budhy ale: " Jsem na cestě za poznáním“, ty řekneš asi světlem.

Jindřich
Hlasování: Miroslav Matucha (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.10.2014, 09:39 PM
Příspěvek: #337
RE: Japonský úl
Jindřich, a ako dokážeš posúdiť vytalitu roja, keď tam pridávaš plodHuh, ja som mal tento rok svoj vôbec prvý roj , (priletel neviem odkiaľ) a pomáhal mi snim kamarát ktorý včelári 50 rokov a vôbec mi o posilovaní rojov nič nepovedal, a ani ma neprehováral, len mi odporučil aby som ho skontroloval, či a ako stavia.Ale žiadne posilovanie!
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
22.10.2014, 09:46 PM
Příspěvek: #338
RE: Japonský úl
No Jindro,musíš si vybrat. BUď posílíš plodem s tím rizikem, že tam budou roztoči nebo ne s rizikem, že roj, smetenec až do doby než se začnout líhnou včely od jeho matky zeslábne za 1 měsíc o 1/4 - 1/3. Kdysi jsem to dělal zcela záměrně u všech včelstev právě proto, abych množení V.d. podpořil. Je dobře, že víš co se může stát. Ale vybrat si musíš sám podle toho, co je pro tebe a ten roj v danou chvíli důležitější.
Totéž je i u posilování včelí brigádou. Mezi námi děvčaty, když máš kolabující včelstvo, krásně se s tím plodem infikují další a můžeš tak testovat jejich odolnost.
No a je to . Tady vidíš, že ve všem se dá vidět šance. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Radek Macka (+1), Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.10.2014, 11:54 AM
Příspěvek: #339
RE: Japonský úl
(22.10.2014 09:46 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  No Jindro,musíš si vybrat. BUď posílíš plodem s tím rizikem, že tam budou roztoči nebo ne s rizikem, že roj, smetenec až do doby než se začnout líhnou včely od jeho matky zeslábne za 1 měsíc o 1/4 - 1/3. Kdysi jsem to dělal zcela záměrně u všech včelstev právě proto, abych množení V.d. podpořil. Je dobře, že víš co se může stát. Ale vybrat si musíš sám podle toho, co je pro tebe a ten roj v danou chvíli důležitější.
Totéž je i u posilování včelí brigádou. Mezi námi děvčaty, když máš kolabující včelstvo, krásně se s tím plodem infikují další a můžeš tak testovat jejich odolnost.
No a je to . Tady vidíš, že ve všem se dá vidět šance. LD

Díky Leoši , přesně to potřebuje NAŠE učebnice obsahovat , popsání používaných postupů a vysvětlení i rizik daného kroku. Nedělám to opravdu jen pro sebe, ale myslím, aby ti noví co začnou, zbytečně nešlápli do " kravince" = kravského lejna.
Nezlobte se ,pokud se naivně ptám, myslím, že to dá podněty k opravdu vyjímečné knize pro začínající včelaře, nikdo nám za to pomník nepostaví, ale je to nutné udělat.

Jindřich
Hlasování: Radek Macka (+1), Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
23.10.2014, 01:10 PM
Příspěvek: #340
RE: Japonský úl
(23.10.2014 11:54 AM)Jindřich napsal(a):  
(22.10.2014 09:46 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  No Jindro,musíš si vybrat. BUď posílíš plodem s tím rizikem, že tam budou roztoči nebo ne s rizikem, že roj, smetenec až do doby než se začnout líhnou včely od jeho matky zeslábne za 1 měsíc o 1/4 - 1/3. Kdysi jsem to dělal zcela záměrně u všech včelstev právě proto, abych množení V.d. podpořil. Je dobře, že víš co se může stát. Ale vybrat si musíš sám podle toho, co je pro tebe a ten roj v danou chvíli důležitější.
Totéž je i u posilování včelí brigádou. Mezi námi děvčaty, když máš kolabující včelstvo, krásně se s tím plodem infikují další a můžeš tak testovat jejich odolnost.
No a je to . Tady vidíš, že ve všem se dá vidět šance. LD

Díky Leoši , přesně to potřebuje NAŠE učebnice obsahovat , popsání používaných postupů a vysvětlení i rizik daného kroku. Nedělám to opravdu jen pro sebe, ale myslím, aby ti noví co začnou, zbytečně nešlápli do " kravince" = kravského lejna.
Nezlobte se ,pokud se naivně ptám, myslím, že to dá podněty k opravdu vyjímečné knize pro začínající včelaře, nikdo nám za to pomník nepostaví, ale je to nutné udělat.

Jindro, nejsou hloupé otázky, jen hloupé odpovědi. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Debora (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 7 Host(é)