Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 5 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Japonský úl
14.01.2014, 09:01 PM
Příspěvek: #111
RE: Japonský úl
V Norsku používají štípaný smrkový šindel tlouštky asi cca 7 mm,který je položen ve třech vrstvách a podle místních horalu má životnost od 50 do 60 let,bez jakékoliv povrchové úpravy. Před rokem jsem hovořil s jedním z výrobců který má přes 80let a stále vyrábí šindelovou smrkovou krytinu kterou neštípe,ale předem si špalíky uvaří v kotli,které jsou ponořeny z jedné třetiny ve vodě z čelní strany špalíku, a pak je váhou vlastního těla loupe pořízem od středu kus za kusem,které dále už nijak nezpracovává. Vařením dřeva si takto ušetří mnoho energie,kterou by musel použít k loupaní šindele za sucha.Jinak je to obdivuhodný výkon na ty léta.
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
14.01.2014, 09:54 PM
Příspěvek: #112
RE: Japonský úl
(14.01.2014 09:01 PM)Petr jezowicz napsal(a):  V Norsku používají štípaný smrkový šindel tlouštky asi cca 7 mm. Před rokem jsem hovořil s jedním z výrobců který má přes 80let a stále vyrábí šindelovou smrkovou krytinu kterou neštípe,ale předem si špalíky uvaří v kotli,které jsou ponořeny z jedné třetiny ve vodě z čelní strany špalíku, a pak je váhou vlastního těla loupe pořízem od středu kus za kusem,
Docela zajímavý, to jsem nikdy neslyšel, ale makačka to bude asi větší, než to štípat, ne ?
Trvanlivost je ale v Norsku jiná - jednak severský smrk je něco o dost jiného, než tady, a jednak tam houby rostou daleko kratší dobu - je tam poněkud lepší zima.
Takže to není možné úplně porovnávat.
Hlasování: Jan Hucko (+1), Petr Jezowicz (+1), Miroslav Macek (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.01.2014, 08:15 AM
Příspěvek: #113
RE: Japonský úl
Vy máte k tomu dřevu hodně blízko, zkuste to třeba vyzkoušet, nebyla by to pro ostatní marná zkušenost. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.01.2014, 04:10 PM
Příspěvek: #114
RE: Japonský úl
jo, a za dvacet let tu můžeš prezentovat rezultát Big Grin
Hlasování: Jan Hucko (+1), schützmeister (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.01.2014, 08:04 PM
Příspěvek: #115
RE: Japonský úl
Dřevěná stříška ta už ověřená nejspíš bude, co tak procházím zahraniční weby, tak v naprosté většině vidím hlavně dřevěné jednoduché stříšky. Nahoblované desky frézované na pero/drážku a svlakem vpředu a vzadu spojené hřebíky nebo vruty. Nic víc, žádné oplechování.
To co je v příloze takhle vypadá klasický jednoduchý úl, podstavec, nízké dno, nástavky, možná mřížka, vnitřní víko a venkovní víko. To vnitřní víko jsem také kdysi používal místo folie, ale měl jsem je nadělané ze sololitu, tak se používáním a časem rozpadly.


Přiložené soubory Miniatury
   
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.01.2014, 09:04 PM
Příspěvek: #116
RE: Japonský úl
(14.01.2014 09:54 PM)schützmeister napsal(a):  
(14.01.2014 09:01 PM)Petr jezowicz napsal(a):  V Norsku používají štípaný smrkový šindel tlouštky asi cca 7 mm. Před rokem jsem hovořil s jedním z výrobců který má přes 80let a stále vyrábí šindelovou smrkovou krytinu kterou neštípe,ale předem si špalíky uvaří v kotli,které jsou ponořeny z jedné třetiny ve vodě z čelní strany špalíku, a pak je váhou vlastního těla loupe pořízem od středu kus za kusem,
Docela zajímavý, to jsem nikdy neslyšel, ale makačka to bude asi větší, než to štípat, ne ?
Trvanlivost je ale v Norsku jiná - jednak severský smrk je něco o dost jiného, než tady, a jednak tam houby rostou daleko kratší dobu - je tam poněkud lepší zima.
Takže to není možné úplně porovnávat.

Povídal jsem si s tím horalem asi 40 minut,a po tu dobu loupal neustále šindel bez jakékoliv pauzy a pohledu na mě,což na mě velice zapůsobilo vzhledem k jeho věku a hustoty dřeva,které loupal. Podle jeho slov to je o technice loupání kterou má jak jsem viděl naprosto dokonalou.
Hlasování: Debora (+1), schützmeister (+1), Leoš Dvorský (+1), Miroslav Macek (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
15.01.2014, 10:58 PM
Příspěvek: #117
RE: Japonský úl
(15.01.2014 09:04 PM)Petr jezowicz napsal(a):  Povídal jsem si s tím horalem asi 40 minut,a po tu dobu loupal neustále šindel bez jakékoliv pauzy a pohledu na mě,což na mě velice zapůsobilo vzhledem k jeho věku a hustoty dřeva,které loupal. Podle jeho slov to je o technice loupání kterou má jak jsem viděl naprosto dokonalou.

A nejaké foto by sa nenašlo? Nie celkom som porozumel tomu ako a čím to štiepa.

Zázrivá , 650m
Hlasování: tondabh (+1), Leoš Dvorský (+1), Milan Bencúr † (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.01.2014, 09:06 AM
Příspěvek: #118
RE: Japonský úl
Fotky sem hodím,ale až za pár dnů,dělal je známý a ten bydlí na ostrově a vzhledem k denní nadílce sněhu budu muset počkat až se počasí trošku ustálí.
Hlasování: Debora (+1), Jan Hucko (+1), tondabh (+1), Milan Bencúr † (+1), Miroslav Macek (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.01.2014, 05:04 PM
Příspěvek: #119
RE: Japonský úl
(12.01.2014 02:41 PM)Jan Hucko napsal(a):  Ahoj Deboro,
základna střechy je ze smrku, na vrchu je pak přidělaná plechová střecha.

Experimentujeme s nahrazením plechu dřevem, problém je trochu s trvanlivostí takový střechy. Nedokážeme ji odhadnout a prodávat šmejd taky nechceme.

Honza

Haribol Honzíku, v posledních dnech komunikuji s Evženem Babíkem ohledně drátů uvnitř nástavků a Evžen měl výborný nápad, vyvrtat v nástavku díru hlubokou cca 10 mm a do ní vložit proutek či jakékoliv dřívko, dříve byl v košnici používán jak psal Evžen šípkový proutek, takže když se trochu prohne, tak se dá jednoduše vložit do dírek na boku.

U mne má toto Evženovo řešení 100 bodou a ještě mne po pár dnech meditace nad touto věcí ťuklo, že by se mohla na boku vyfrézovat drážka a po odříznutí plástů kolem dokola, by se obsah dal vysunout celý z nástavku ven i s proutky, ale bude nutné to odzkoušet ještě v praxi.

Mějte se všichni krásně včeličkově, Tonda.
Hlasování:
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.01.2014, 07:40 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 18.01.2014 07:42 PM od yaw.)
Příspěvek: #120
RE: Japonský úl
Proč hledáte u drátů nové řešení, v čem vidíte problém u klasického provedení viz :
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)