Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaký úl je nejvhodnější?
26.02.2016, 06:02 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 26.02.2016 06:28 PM od straka.)
Příspěvek: #61
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
RE: Ošetřování včelstev proti roztoči V.D. zvýšenou koncentrací CO2
v řádku výše cituji z databáze včelařské forum "CO2 je drahý ?"

proti varroa destruktor CO2 není třeba kupovat
U nového beznástavkového úlu DEHTÍN právě probíhá experiment
na 3-4 kusech úlů a CO2 je tam zdarma
využitím informací z patentu CS 118603 B5 regenerační úl z roku 1965 zajímavé informace
nový experimentální beznástavkový úl DEHTÍN má hlavní česno nahoře pod střechou, CO2 padá do podmetu
a nadbytečné vodní páry unikají horním česnem dle jeho otevření
Straka Dehtín

Kde původně měly včely hlavní vletový otvor ve stromech?
Mám podezření, že když se do kmene dostala voda, kmen
vyhníval směrem dolů a dutina se zvětšovala ?
Není většina úlů vzhůru nohama?
Straka Dehtín
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.02.2016, 07:46 PM
Příspěvek: #62
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
Jó, pokud úl dehtín bude aspoň takových pět deset kilometrů vysoký, tak máte pravdu. Neberte mě za slovo, nepočítal jsem to, ale pokud má na výšku méně než kilometr nebo dva, tak to takhle určitě fungovat nebude Smile.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.02.2016, 09:53 PM
Příspěvek: #63
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
Uzavřené dno a otevřené nahoře jedno očko jsem používal mnohokrát. Na roztoče bez vlivu a jediný čeho bylo víc, je mrtvolek a měli v podmetu. pokud je česno nahoře, tak včely moc neuklízí.
Hlasování: renttip (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.02.2016, 11:00 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 26.02.2016 11:13 PM od straka.)
Příspěvek: #64
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
(26.02.2016 07:46 PM)Víťa napsal(a):  Jó, pokud úl DEHTIN bude aspoň takových pět deset kilometrů vysoký, tak máte pravdu. Neberte mě za slovo, nepočítal jsem to, ale pokud má na výšku méně než kilometr nebo dva, tak to takhle určitě fungovat nebude Smile.
Přeháníte, má již 0,5 roku neměnnou výšku asi 90 cm celkem 44 rámků 39x24,
bez nástavků a bez chemie, na to CO2 jsem narazil na sousední databázi včelařské forum,
je to pro mě také novinka, včely si samy najdou pro ně optimální koncentraci CO2.
dle patentu jsou to pro ně "lázně"
fyzika:
CO2 je 5xtěžší než vzduch, tudíž padá do podmetu, vodní pára v plynném stavu
je lehčí než vzduch(ne mlha) a tudíž se soustředuje pod stropem,
jen nevím jaký minimální otvor u hlavního česna mám nahoře ponechat u
silnějšího včelstva a jak u menšího oddělku , na ten patent se podívejte,
autor tomu musel dobře rozumět.
Hlavní česno pod střechou se dá dodělat u všech úlů
všiml jsem si, že včely raději lítají horním očkem, ale v létě je pro ně malé!
Straka Dehtín
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
26.02.2016, 11:06 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 26.02.2016 11:44 PM od Debora.)
Příspěvek: #65
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
Aleši, to já když mrknu do košnice s česnem nahoře, je dno vyčištěné jak ovocné regály před listopadem 1989
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.02.2016, 12:18 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 27.02.2016 12:25 AM od Debora.)
Příspěvek: #66
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
I Michael Bush preferuje česna pod stříškou. Na ruském Anastasia fóru najdeš spoustu vědeckých teoriích o alchymii plynů v úlu. S tím souvisí i nakloněním úlu v úhlu 30° s podélným česnem. Dobrý humánní prostředek pro omezení reprodukce roztočů v konvenčním úlu je kyselina olejová. Wink
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.02.2016, 06:07 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 27.02.2016 06:56 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #67
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
(26.02.2016 11:00 PM)straka napsal(a):  Přeháníte, má již 0,5 roku neměnnou výšku asi 90 cm celkem 44 rámků 39x24,
bez nástavků a bez chemie, na to CO2 jsem narazil na sousední databázi včelařské forum,
je to pro mě také novinka, včely si samy najdou pro ně optimální koncentraci CO2.
dle patentu jsou to pro ně "lázně"
Straka Dehtín

Stále nerozumiem tomu o čom je tu reč. Nemám dôvod ísť študovať ďalšie vlákno na včelárske fórum. O čo tu ide by Si mal vysvetliť v tomto vlákne.
Ako môže byť úľ Dehtín vysoký 90 cm keď je to úľ beznadstavkový na 44 rámikov? Z toho pre mňa vyplýva, že úľ Dehtín je ležan! Alebo je to zadovák s pevným priestorom, ktorý tvoria štyri podlažia? Prečo tu nedáš odkaz na nejaké obrázky úľa Dehtín? Prípadne tu môžeš pridať Tvoje fotografie.
Horný letáč sa robil v úľoch zadovákoch, aby mohla vlhkosť z úľa v zime unikať. Dnešné úle, prístupné zhora, horný letáč nepotrebujú, pretože majú priedušný strop. Okrem toho by úľ musel mať pevnú podlahu, pretože vplyvom zasieťovaného dna by bol v úli veľký prievan.
Píšeš tu o nejakom patente optimálnej koncentrácie CO2, ale neuvádzaš žiadne konkrétne výsledky z praxe ani význam toho patentu pre včelstvo, ako to funguje a ako obmedzuje populáciu roztočov Varroa vo včelstve. Keď je to patent, tak ten je určite overený a musí v praxi fungovať. V opačnom prípade by nemohol byť patentom. Koľko včelstiev a koľko zím Ti už prežili včely bez liečenia?
Z mojej skúsenosti viem, že od septembra, po dobu šesť mesiacov, dobre zazimované včelstvo zriedka lieta. V mojich ležanoch s úzkovysokými rámikmi majú včely počas celého roka medové zásoby v rámikoch, vo voskových bunkách nad plodovým telesom. Ja už koncom augusta pozorujem v úľoch ležanoch polostrnulé včely v uličkách kde budú zimovať. Množstvo CO2 v zimujúcom úli záleží od znepokojovania včelstva vonkajším prostredím, to znamená, že pri vyrušovaní je včelstvo nútené prijímať viac potravy, vyrušovanie núti včely robiť nejakú činnosť a činnosť včiel zvyšuje množstvo CO2 v úli, pretože vetranie úľa v zime by bolo pre včely životu nebezpečná činnosť. Už M.Kuntzsch na začiatku minulého storočia píše, že včela má byť "bez zimného trávenia". V nadstavkových úľoch typu Liedloff včelstvá zimoval v štyroch nadstavkoch s tým, že nadstavok na dne úľa bol prázdny a včely sedeli v treťom a štvrtom nadstavku pod povalou. V jeho dvojpriestorových úľoch, zadovákoch s dolným letáčom, zas zimoval včelstvá v hornom poschodí kde boli rámiky uložené naprieč voči rámikom v dolnom poschodí. Uličky medzi pár ponechanými rámikmi v dolnom poschodí boli uzavreté povalovými doštičkami, len posledné uličky pri stene úľa boli včelám ponechané na prechádzanie medzi poschodiami a na prúdenie vzduchu ku zimujúcemu včelstvu. Píše, že prázdny nadstavok alebo vzdušná predsieň pri letáči napomáha udržiavať stabilnú klímu okolo zimujúceho chumáča včiel. Zimujúce včely neboli vyrušované vetrom, vlhkým počasím, mrazom, slnkom, hlukom, tepelné vlny nenútili včely vyletovať z úľa a predčasne plodovať. Ja moje včelstvá v úľoch Warre tiež zimujem s prázdnym nadstavkom na dne úľa.
O zimnom spánku včelstva sa dnes nikto neodvažuje hovoriť, ale zimná polročná pauza v plodovaní včelstva je zo zdravotného hľadiska pre včely veľmi dôležitá. Klieštik totiž v období bez plodu nemá možnosť sa reprodukovať a v zime prežije najdlhšie do tých šesť mesiacov.
Hlasování: renttip (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.02.2016, 09:06 AM
Příspěvek: #68
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
(26.02.2016 11:06 PM)Debora napsal(a):  Aleši, to já když mrknu do košnice s česnem nahoře, je dno vyčištěné jak ovocné regály před listopadem 1989

V košnici nebo jednom nástavku který je celý obsednutý až na dno si uklidí, ale ve větším úlu včely dno nezajímá. Prostě uklízejí jen tam, kde sedí.
Hlasování: Víťa (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.02.2016, 09:56 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 27.02.2016 06:47 PM od straka.)
Příspěvek: #69
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
Milane,
1) nový úl DEHTIN má rozměr 50x50x100cm(výška)
není to zadovák, není to ležan, nemá nástavky
44 kusů rámků 39(na výšku)x24
přímý (direkt) výběr kteréhokoliv rámku
2)v současnosti 3-4 kusy úlu ověřují včely, musím vyrobit
ještě asi 120 kusů rámků a počkat na výsledky
3)fotky s další dokumentací později(experiment)
4)Rámky mají NOVE drátkování bez vymezovacích kolíků
5)podstavce pod úl jsou NOVE již popsáno jinde v této databázi
6)úl DEHTÍN využívá informace i ze zdroje "Regenerační úl" viz patent někde výše
jinak od přátel z databáze
7)vynalézám a řeším neřešitelné problémy také využitím
této databáze(děkuji autorům a uživatelům)
8)metoda práce "burza nápadů"(brainstorming)
nový úl DEHTIN již ve stadiu ověřování 3-4experimentální testovací úly
prostředky proti varroa destruktor ve stadiu sběru
nápadů a již také v ověřování
9)Svítkova metoda práškování cukrem
účinnost 30% tedy se musí opakovat zhruba 7x
a dále pokračovat kvůli okolním včelařům chemikům
10)odstranění V.D. teplem(zatím jsem nepotřeboval)
11)dobromysl(oregano) je údajně jedovatý pro V.D.vysázím kolem úlů
12)dále zasadím v okolí úlů mateřídoušku, majoránku, svazenku...
14)V.D. dle průběžného spadu mám zatím trvale na nule
zatím mám nedostatek V.D. pro pokusy
15)důsledně bez sajrajtů i kyselinu mravenčí mám jen ve skladu
(obava o matku)
16)CO2 proti V.D. je pro mě nová informace ze sousední databáze
17)ve světě jsou další rostliny proti V.D. hledáme všichni(STOP SAJRAJTUM)
hlavně, že něco funguje, zdůvodnění "vědecké" najdeme až později
Straka Dehtín
Hlasování: Debora (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
27.02.2016, 11:29 AM
Příspěvek: #70
RE: Jaký úl je nejvhodnější?
Citace:3)fotky s další dokumentací později(experiment)

Takže, teraz niet o čom diskutovať.
Hlasování: renttip (+1), Rasťo 71 (+1), Víťa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 6 Host(é)