Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 06.11.2017 11:37 PM

(06.11.2017 06:10 PM)schützmeister napsal(a):  ... Starý plásty jsou velmi důkladně impregnovaný propolisem. To přispívá lepší životnosti plodu. Paradoxně. Ale musí to být fakt starý plásty....
Že včely preferují tmavší dílo před mladším je obecně známo. Ale letos mě překvapila jedna věc (už jsem to tu někde asi psal). Když jsem dal vylízat víčka od medobraní před úly, tak jsem k nim přidal fakt černý plást se zavíčkovaným cukrem. Byl ve skříni v pohotovosti asi tři roky pro případ hladu včelstev. Nebyl celá ta léta potřeba, tak abych to mohl vytavit, dal jsem ho k vybrání. A co mě překvapilo, většina včel se vrhla na cukrové (obecně nekomplexní strava) zásoby v tom starém plástu a čerstvý med na víčkách byl zjevně méně obsazen. Co asi ty enzymy v cukerných zásobách za ty tři roky udělaly resp.vylouhovaly z košilek a ostatního něčeho v buňkách a chemicky přeměnily, že to bylo atraktivnější než med, je mi záhadou.


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Matucha - 07.11.2017 08:42 PM

(06.11.2017 06:10 PM)schützmeister napsal(a):  ... protože Včelpo dovezlo ten kamion vosko-parafínu a když už to bylo na paškále i v plátku Včelařství, bude situace vážná, i tak je to proti volné stavbě humus.
Paradoxně dalo nakonec Včelpo největší impuls k přechodu na volnou stavbu. M.M.


RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 08.11.2017 03:12 AM

Mirdo jsou stovky včelařů, kteří jedou již desetiletí volnou stavbu, akorát nemají potřebu to veřejně ventilovat, sám jsem jich mnoho poznal, Tonda.


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Jelínek - 08.11.2017 01:40 PM

Přidám se se svou troškou. Tři má včelstva letos měla na výběr. Spodní nástavek mají vybavený původními plásty z mezistěn, s kterými jsem je loni pořídil. Jsou již notně zčernalé, na jaře k likvidaci. Nad nimi je nástavek s jejich vlastní letošní volnou stavbou, z větší části panenský se zásobami (snad). Jedno zůstalo kompletně dole, druhé se roztáhlo ve 3-4 uličkách přes oba nástavky a poslední kompletně okupuje vršek. Včelstva jsou zhruba stejně silná, matky stejného stáří, úly vedle sebe. Myslel jsem, že se na tom naučím, co preferují. No, tak zase nic. Ale třeba budou vidět nějaké rozdíly po vyzimování. Snad to tedy nebude rozdíl v počtu včelstev.


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Matucha - 08.11.2017 07:22 PM

(08.11.2017 03:12 AM)tondabh napsal(a):  Mirdo jsou stovky včelařů, kteří jedou již desetiletí volnou stavbu, akorát nemají potřebu to veřejně ventilovat, sám jsem jich mnoho poznal, Tonda.
Tondo co se včelařema mluvím, tak většina volnou stavbu dovoluje včelám jen na stavebním rámku a hájí mezistěny do krve. V mé větě bylo jen konstatování, že po zjištění, kdy se k nim i od této "ctnostné společnosti" dostává místo vosku parafín, si musí klást otázku, zda si to ty včely nepostaví přeci jenom lépe. M.M.


RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 09.11.2017 12:17 AM

Mirdo to nebylo nic osobního vůči Tobě, jen jsem napísal také info o volné stavbě, protože mám radost z toho že je už dost včelařů se kterýma se dá včelařit přírodně a v přírodě, tak jest...


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 10.11.2017 01:08 PM

Tak letos u mě nájezd myší.
Trochu jsem podcenil dobu nasazení mřížek a už mám několik hnízd v podmetu.
Toho listí co tam natahají, to musí být celkem fuška.


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 10.11.2017 09:56 PM

No Michale, letos tě prověřují. Vloni jsi mi radil právě tu silnější plastovou mřížku. Mě se do úlů dostala tuším za tyto dvě zimy myš jen jedna, a myslím, že dokonce nechtě (měl jsem posunutou boční loučku oproti očku). Psal jsem, mám česna jen 6-7mm vysoké a proti očku uvnitř 25mm mám opřený první rámek Hofmann a tam je průlez jen 5-6mm a zalomit do pravého úhlu a to se myším asi nepodaří. Sice mřížečky mám připravené, ale zatím je tam nedám a prověřím jen mou uvedenou variantu. V zahradě je to samá díra, myší hafo. Takže potřetí zatěžkávací zkouška. A příští rok rozhodne, jestli je vůbec někdy použiju.
Spíše mě trápí VD. Spad měli po 10 dnech minimální, VD průměr cca 10 - 20/úl. Úl2, co jsem před měsícem ošetřil KM míň než 10, ale zase na druhé straně úl5 samostatný, z ničeho nic cca 100VD. Nějak se mi to nechce rozdělávat, nevím jestli se včely zbavují VD nebo obráceně. Mohl bych tomuto jednomu dát nějaké ošetření (pokap KŠ, případně mám i Varidol). Ale ještě nevím. Možná by bylo vhodnější nechat reagovat včely a nepředbíhat je, a rozhodnout až koncem února.
A asi budeš mít pravdu s tím starým dílem a jeho promořením jak jsi psal, v tom úlu na podložce opět ani jeden VD.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 11.11.2017 01:30 PM

S myšama jsem nikdy neměl problém, jen s rejskama.
Letos jsem dal mřížky pozdě, takže v několika úlech už chrupčili uvnitř. Pak se ven prokoušou. Pořád jsem čekal, až se ochladí a zazimoval jsem i myši. Big Grin


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 23.11.2017 07:47 PM

Tak včera a dnes snůška jako na jaře. 12st. Surprised
Ale nosí jen dva úly. Z jednoho do druhého. Tak intenzivně, že ani není poznat, jestli z leva do prava, nebo opačně. Idea
Takhle nějak asi probíhá to mizení včelstev. Jenom teď to je hezky vidět. Z deseti úlů kmitají jen dva. Smůla je, že zbude jeden nabytý a druhý prázdný. Undecided