Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 13.02.2014 08:42 PM

Jeřábi, vlaštovky a čápi se vrací do našich krajin a pokud se příroda nezbláznila, odzvonila konec zimy.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 13.02.2014 11:53 PM

(13.02.2014 04:27 PM)Crha Karel napsal(a):  , zítra si jedu pro rouby 10 různých vrb (Vrbovna Vlach.Březí viz. net) a už mi oznámili, že budou jen z pěti druhů - ostatní už kvetou!
Tak mi je nevykup ! Mám objednáno od prosince a zatím nic.
Jinak už mě klíčí jabloně a javory, nějak si přivstali / zatím jen stratifikace /

(13.02.2014 04:39 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Do prčic to mě vomejte. Tohle že je ta Šumava s tvrdými podmínkymi ? A nebo to je Temelínem?
Vlachovo Březí - houby Šumava, ale fakt, že dneska už jsem měl dojem, že se začínají žlutat lísky, ale spíš se mě to jenom zdálo. Na kopcích je ale sníh a včelky nic nenosí, tak to není tak zlý.


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 14.02.2014 08:22 AM

Ze včerejšího pozorování, lísky už začínají prášit, včely se pod folií už "zapařily", takže začaly víc topit, tažné husy a orli se vracejí na sever.


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 14.02.2014 09:45 AM

Tatranská Javorina 1000mnm - zo zeme sa tlačí od minulého týždňa deväťsil, má i čiastočne otvorené kvety, bahniatka na mnohých vŕbach. Oravské Veselé 800mnm - prvé listy púpav na poľnej ceste cez víkend, dnes husté sneženie, všetko biele, otvorené no nevyvinuté kvety osiky. Bobrov 600mnm - jelše kvitnú, z niektorých sa sype po dotyku peľ, rozkvitnutý podbeľ (tiež cez víkend).


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 16.02.2014 09:51 PM

(13.02.2014 01:40 PM)Debora napsal(a):  V principu Ti stačí si upravit osobní váhu, nafotím a zveřejním

zde je příklad, jak si kutil(ka) může vyrobit váhu na vážení úlů.


RE: Co se děje v úlech teď - Martin Nezbeda - 17.02.2014 05:59 PM

Evidentně to nebude jen o nadmořské výšce - jsem 450 m n.m., předvčerejškem první sněženka (oproti loňsku o 14 dní dřív), nic jiného zatím nekvete. Dnes 6,3 °C, včely měly kolem poledne, když svítilo slunce, pěkný prolet.


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 17.02.2014 06:04 PM

Po idiotské podzimní léčbě jediného včelstva s velkým množstvím roztočů, opustilo toto včelstvo úl. V úlu zůstalo jen pár mladušek, opuštěný plod a zásoby. Zbytek včelstva včetně matky je fuč. Je to moje vina.




RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 17.02.2014 08:36 PM

(17.02.2014 06:04 PM)Debora napsal(a):  Po idiotské podzimní léčbě jediného včelstva s velkým množstvím roztočů, opustilo toto včelstvo úl.
Prosím o upřesnění pojmu " idiotská léčba " Wink v zájmu vyvarování se stejné chyby.
Podle filmu jde zjevně o roztoče - zmizela i matka ? Zajímavé - nebo byli bezmatečné ?


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 17.02.2014 09:18 PM

do srpna bylo všechno "normální", ale koncem srpna se u tohoto, relativně produktivního, včelstva začaly množit roztoči jak divý. Tak jsem ztratila klídek a hnala jsem se na včelstvo se syrovátkem. Jednotlivé plásty jsem vytáhla a ostříkala. Milan má pravdu, viz příspěvek "léčení včel byla to totální debilita, která stála včelstvo život. Vytvořila jsem doslova pěkně kyselé prostředí. Sad


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 17.02.2014 09:43 PM

(17.02.2014 09:18 PM)Debora napsal(a):  do srpna bylo všechno "normální", ale koncem srpna se u tohoto, relativně produktivního, včelstva začaly množit roztoči jak divý. Tak jsem ztratila klídek a hnala jsem se na včelstvo se syrovátkem. Jednotlivé plásty jsem vytáhla a ostříkala. Milan má pravdu, viz příspěvek "léčení včel byla to totální debilita, která stála včelstvo život. Vytvořila jsem doslova pěkně kyselé prostředí. Sad

No Deboro, je to sice na dálku, ale jen pár mých postřehů.
Kapinoska asi tolik nestaví trubčinu, ale i zde je vidět architekturu i když mám pocit, že jsi nějaký plást zaměnila, asi ty na pravé straně nástavku (nebo to byly původní plásty oddělku?). Na pátém plástu z prava byl nevylíhlý mezerovitý plod, viděl jsem dobře? Na té pravé straně díla mi prostě něco nesedí.
Je těžké soudit, když neznám celý průběh sezony včelstva, ale je to , podle mne, klasika. Varroáza c) tedy prakticky skoro CCD (pokud to není totožné, u nás se tomu stále vyhýbáme). Léčením to nebude. Tady je každá rada drahá a chce to chytit na začátku. ROzeznávám několik variant. Pokud to tak je, je to multifaktoriální jev a může tý být výživou (pylu jsem tam ale viděl celkem dost, jen byl neuspořádaný, to také svědčí již o nepohodě.), ale i dalšími jevy. My se s tím potýkáme v údolí Jizery 13 let, tak už něco víme a něco umíme řešit. Nějaké pokusy dělám a něco se jeví slibně. Syrovátka jsem nikdy nepoužil ale je možné, že kolaps urychlila, stejně jako by to v tomto případě udělala i KM. To už ale byla na záchanu pozdě. Mate mne to množství roztoče, které jsi avizovala, to nebývá a opak je pravdou. Zdá se, že by to mohla být mírnější varianta a ta se dá řešit. Musela bys ale začít koncem června. Sežeň a napiš vše co o včelstvu víš a dej vědět. Dáme hlavy dohromady. Až se uvidíme u Tondy, probereme to. Takto je to hodně těžkopádné. Ber to jako školné a snaž se z toho poučit, prostě si nezasloužily přežít (sebe nebičuj, to nepomůže). Ono je lehké stát se opisovačem opisovačů, vykročilas jinu cestou. Půjde to, uvidíš. Věř nebo ne, už v 19 století se včelaři s něčím podobným setkávali a pak se úprkem vraceli k původnímu materiálu. Naši předkové a dnes trochu i já o tom něco víme. Vše dobré. LD