Forum Šance pro včely

Úplná verze: Jaký úl je nejvhodnější?
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
autocenzurou příspěvek vyjmut !
Straka Dehtín
Čím více čekám na "Dechtín", tím více jsem přesvědčen, že nejvhodnější úl je ten můj. Včeličky tam žijí, mají se dobře, nevytáčím já včelstvo ale včely mě Smile protože jsem hlavně chtěl opelovače do sadu, podělili se o med, zatím přežili veškerou mou starostlivost a péči .... a z toho mě vylezlo, že nejvhodnějsí úl je ten můj (doma v obýváku zbouchaný, dřevo co dům dal a palubky od truhláře, poctivě uteplený a bez oček, spodek s pletivem .... všechno co jsem si tu přečetl před rokama). Jo a ta rámkový míra, jedna je půjčená, to je 37X30 a ta duhá pro plodiště je moje, ale taky asi od někoho obšlehnutá, ta ja 37x 61 Smile Ale jak píšu, mám "nejvhodnější úl" Smile
0)Už jsem dlouho nikoho nerozčílil, ani včely již 2 roky jsem nedostal žihadlo
1)Dechtín je původní historický název vesnice(5 km od Klatov, ale spadá pod Klatovy) nyní je to Dehtín, má jednu výhodu, že je v republice jen jeden pro vyhledání
2)Květnový roj v experimentálním beznástavkovém úlu DEHTIN č. 2 je stále silnější-hrnečku vař (ponechal jsem mu med o ten mi ted nejde) a probíhá zátěžový test úlu
3)Nemá nemoce a 20%včel se asi jen opalují na zdůrazňuji horním česnu.
4)HORNI CESNO regulují včely zatím vlastními těly(zjištěno baterkou v noci jedna vedle druhé koukají do noci) 2 x horní česno 10x1cm vedle sebe
5)dole zatím nemám odvod CO2 s vydýchaným vzduchem, reguluji nastevřením levého a pravého podmetu a sleduji co na to včely vzduch krouží při pohledu zepředu na úl ve směru hodinových ručiček
6)při klimatizaci úlu se není čeho chytit, jde o empirii s tím, že něco je prospěšné a jiné ne, jen se nedostat mimo hranice přežití včelstva ve dne/noci, v létě/zimě, za větru, nesmí tam mít "prádelnu" atd
7)obdobou je teplovzdušné vytápění rodinného domu(také vám je teorie na nic) a platí jen nějaké zásady atd... jeden takový bez radiátorů stavím
8)za včelího provozu jsem posunul horní česnočko o 5 cm níže (abych při zvednutí střechy nemačkal zbytečně zvědavé včely, 80%včel to přijalo a zbytek nyní i v noci vrtá díry kolem a musím je dočasně ucpat molitanem než to opravím)
9)dole větrací otvory na úlu empirie 40cm2, nahoře zatím mám i s kanálky na páru 30cm2, je to málo nebo ne ?, proto vrtají další česnočka nebo jen nemají co na práci?
10)V úlu krouží směs plynů a někudy musí přicházet vzduch s O2 a také odcházet vzduch s CO2, proto jsem nakonec došel na dva otvory dole z podmetu(ne jedno dolní česno, kde by se ty plyny zbytečně potkávaly
to by bylo jako větrat místnost dveřmi a ještě placatými při podlaze
11)Odvod vodní páry nahoře z nadmetu(horní galerie) musím doladit(zatím funguje o.k)
12)Míra 39x24 byla zvolena kvůli kompatibilitě , ale chomáč včel potřebuje dostatečný prostor a toho bylo dosaženo 39x24 nastojato a souměrně proti sobě, prostor potom v jednom horním patře je asi 40x40x40cm
Straka Dehtín
To bude revoluce, jak to přežijou včely ... není to ležan, ale zvedám jen rámeček? Jak zvednu rámeček spodní bez toho, aby zvedal rámeček horní ... nebo "nevysouval" držák horních rámečků bokem? Vlastně tu je to naopak, že ... teda jak zvedat horní rámeček abych nezvedal spodní rámeček ... už jsem z té polohy k česnu jelen Smile Dej konečně náčrtek jaké máš řešení, možná ani nevíš, že někdo už takovou věc má doma ve stodole Smile
(10.07.2016 05:57 PM)miro napsal(a): [ -> ]Dej konečně náčrtek jaké máš řešení,

Josef , Nedaj , odolávaj. Najskôr dotiahni , potom štyri roky testuj a keď to bude OK tak potom zverejni. Miro
1) Macku , že Ty mě chceš dostat rovnou jako muzejní exponát úlových sestav, škoda, že nemáme 40 milionů let jako včely
2) Máš,ale pravdu v tom, že předáním nedodělaného bych mohl způsobit větší škodu pro přátele a nakonec i pro včely.
3) Vše předané je nutné aktualizovat a mohlo by se to vymknout do chaosu v SPV
4) Již ted vidím úpravy pro vyřešení krmítka(krmítek) v horní galerii a to je již 5. optimalizace! a ted to předělat hned na 3 úlech najednou anebo dát krmení stranou třeba i rámkem, když se tak rychle vyjímají?
5) Abych to zase zbytečně nekomplikoval ! A neudělal nějakou chybu v odvodu par( je O.K). a stejně tak v nedodělané "klimatizaci " !
6) Mít na paměti základní tezi "odstranit nachlazení včel - teplo jim dělá dobře" ale neudusit je !!!
7) Libovolný rámek vyjmu tak do 30 vteřin to stále zůstává
8) Chybí mi opravdu ta stodola, souběžně stavím plochou střechu nad rodinným domem(patent), ale jak mi radí jeden přítel měl jsem začít stodolou
a v té stodole bych možná našel hotové řešení beznástavkového úlu DEHTIN, ted nevím co dřív.
9) Včely v úlu DEHTIN č. 2 jsou spokojené a stále sílí !
Straka Dehtín
Ahoj, nic proti hledání, taky hledám, co mi bude vyhovovat a nejen včelám. Ale taky pozoruji, že někteří (Smolík) přišli s inovacemi a novotami, aby po x letech konstatovali, že asi polorámek bude lepší jako loučky a nakonec možná zase skončí u rámků. Prostě takový kruh. Proto nevymýšlím vymyšlené, ale jen pozoruji, co mi z vymyšleného vyhovuje k mé filozofii včelaření.
Na druhou stranu by nebylo vynálezů, kdyby všichni byli jako já či se spokojili s již vymyšleným. Proto fandím střeše i Dechtinu, ale jen nemám rád, když se něco moc okecává před tím, než to uzraje.
Hezký den
T.
1)Tondo, ted jste mě přivedl na myšlenku, co myslíte, když má úl Dehtin rámky 39x24 na výšku, šlo by to bez nerez drátků 4x na výšku zvlněné a včelám dávat jen pásek z mezistěny, má někdo zkušenosti s vynecháním drátků?
2)zatím jsem spojil drátkování u nás a na Ukrajině, plus nápad a výsledek je: bez vymezovacích kolíčků, bez jakýchkoli výstupků uchycení drátků, nevadí přerušení jednoho
použito u úlu DEHTIN, ale kdyby to šlo i bez toho ideálního drátkování, zkouška je příliš časově náročná, co takhle využít zkušeností přátel ze SPV.
3) Vytáčet přiměřenou rychlostí ? nebo zůstat u drátkování?
Straka Dehtin
Ahoj k 1. já drátek nepoužívám, nepoužívám ani pásek mezistěny, maximálně někde přilepím na horní loučku kousek špejle do středu, takže asi tak. Staví i tak dobře a rozestavěný dávám mezi již vystavené, tak si to sami srovnají.
S vytáčením takových rámků zkušenost nemám, to teprve přijde.
K velkému poškození u nedostavěných či panenských plástů dochází protlačením skrz hrubé dráty v kapsách medometu. Udělal jsem si příložky z jemnějšího nerez pletiva, které se používá jako varroadno. Je k dostání v některých včelařských potřebách v metráži. Příložky jsou velikosti rámku (příp. celé kapsy v medometu). Mám zvratný medomet a tak je dávám z obou stran. Točit se musí přesto s rozumem, ne hned na plný knedlík, jinak pletivo nepomůže a dílo povolí v ose rámku.
Osadit rámek k vytáčení mezi tyto dvě příložky nijak zásadně nezdržuje, med na nich nezůstává, dobře se po sezóně umyjí. Vlastně s nimi točím i dílo, které už má něco za sebou a problém s pevností nemá.
ms
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Referenční URL's