Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
28.05.2014, 08:00 PM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 28.05.2014 08:01 PM od Jan Hucko.)
Příspěvek: #1
Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Vážení přátelé,
chci Vás upozornit na novou knihu "Přirozený život včelstev versus člověk", která vyjde 2.6. a bude k dispozici na http://www.suplik.cz . Níže přikládám úryvek.




Přirozený život včelstev, versus člověk

Úvodem :

Vážení čtenáři, přátelé včelaři.

Všichni víme, že včelstva tady byla dávno před člověkem. Prvý, jakýsi mutant včely a vosy se odhaduje na stáří 100 mil. let. Nálezy včel, stáří 65 – 35 mil. let již vykazují stejné rysy, jako včely současné a má se všeobecně za to, že již v průběhu těchto let byl vývoj včely medonosné dokončen.
Člověk ve svém vývoji je teprve v počátku, dá se říci ve stavu kojence, a tak přisát na mateřský prs přírody saje živiny v podobě nafty, zemního plynu a uhlí. Raději ani nemyslet na to, kdy tento zdroj vyschne a on se bude muset postavit na vlastní nohy a žít jen z toho, co sám od prvopočátku vytvoří.
Nejlepší podmínky pro život včel poskytuje rovníkové pásmo se svým snůškovým obdobím 9 měsíců a 3 mezisnůškovými měsíci. K našim podmínkám mírného pásma se musela včelstva naučit přežívat kruté zimy i zužitkovat krátké snůšky trvající pouhé týdny a v některých letech jen dny. Všechna včelstva, která si nedokázala přinést dostatek zásob i po sobě následujících nízko-snůškových letech příroda svou tvrdou selekcí vyřadila ze života bez možnosti se množit. Množit, a tedy se dožít věku člověka mohla jen včelstva s vysokou nadprodukcí medu.
Včelstva narozdíl od všech jiných organismů se množila vždy nepravidelně. Jejich množení je totiž mimo vlastní síly a snůškovému období závislé i na nalezení vhodné dutiny stromu. Ta se může ve kmeni stromu vytvořit odhadem po 100 letech a její trvání je 200 a více let, až do rozpadu kmenu stromu. Včelstva rovněž narozdíl od všech jiných organismů nikdy nehynula stářím, ale rozpadem kmenu v jehož dutině žila.
Je všeobecně známo a potvrzeno,že rozdělené včelstvo (rojením či uměle) přinese dohromady mnohem méně medu než nerozdělené. Věku člověka se mohla tedy dožít pouze včelstva, u kterých po jejich vyrojení před hlavní snůškou si každá část (mateřské včelstvo, roj) dokázala sama pro sebe přinést dostatek zásob. Minimální množství zásob pro plnohodnotný další rozvoj je 25 kg. (V USA ponechávají včelstvům 30kg.) Všechna ostatní včelstva, která ten rok nenašla vhodnou dutinu stromu musela tedy přinést minimálně 60 a více kg medu. Na jejich vysoké nadprodukci se živili lesní hlodavci, ptáci, medvěd, když se mu vešla přední tlapa do česna, protože to nikdo včelstvům nezužoval. Později pak člověk brtník, který přišel na to, že v dutině je mnohem více medu než kam rukou dosáhne. Vyřízl na opačné části stromu otvor kterým vyřezával plástve s medem a který pak příklopem uzavíral. Tehdy člověk byl pouhým sběračem. Tak mu les mimo hub, malin, jahod, borůvek, ostružin atd. dával i každoročně med. Z té doby se nám dochovalo jen pár obrázků. Je na nich vidět muže na kmeni stromu a jeho rodinu, ženu, děti, jak v mísách odnášejí vyřezané plásty s medem.
Dalším silným selektivním faktorem je rozmanitost počasí. To má dvě stránky : likvidační a vyučující. Tak v krutých zimách s vysokou vrstvou zmrzlého sněhu přežívají jedinci, kteří se naučili najít a vyhrabat pod sněhem potravu. Hyne ta lesní zvěř, co to nezvládla. Zrovna tak u včelstev, kdy chladné jaro nedovoluje vyletovat a letní bouřky smyjí mšice a ukončí snůšku. Přežívají jen ta včelstva, která se naučila dostatečně zužitkovat i krátkou, třeba jen několikadenní snůšku.
Přírodní výběr (přírodní selekce) není pouze třídící, ale je též hnacím motorem evoluce.Tak se původní naše včelstva naučila postupem času překonávat dlouhé zimy, zužitkovat i ty nejslabší snůšky, rojit se vždy jen do předem nalezených vhodných dutin na den přesnou dobu před vydatnou snůškou, rozpoznat stav matky a měnit ji vždy jen ve vhodnou dobu, ubránit si potřebné zásoby i v nejsilnějších zimních mrazech a spousta dalších schopností. Kdyby to totiž neuměla, nikdy by se věku člověka nedožila.
Jak posuzujeme tato původní, pouze přírodním výběrem řízená včelstva ? Označili jsme je slovem „divoká“, jejich dílo pak „divočinou“. Divoká, - tedy neušlechtilá, méně hodnotná, pro chov nevyhovující. Úplný opak je ale pravdou. Tato neušlechtilá, divoká včelstva byla schopna samostatného života s vysokou nadprodukcí medu. To potvrzuje doba brtníků, kteří si z jejich medu udělali živnost v dobách, kdy neexistoval řepný cukr a med byl jediným sladidlem.
Kam nás dovedla umělá selekce včelstev ? K neduživým včelstvům, neschopných samostatného života bez pomoci včelaře a řepného cukru. Včelstva, která by příroda v krátké době zcela vyřadila ze života.

Co víme o přírodní selekci včelstev ? Prakticky nic.
Můžeme se jen dočíst, že „Přírodní selekce je horší než umělá.“ A proč? Prý proto, že umělá selekce je prováděna člověkem. Též jsem se dočetl, že přirozená selekce je chaotická a zmatečná. Zde autoři kritizují něco, o čem neumí ve svých mnohasetstránkových dílech napsat ani jednu řádku.
Ono totiž není pravdou, že současné rojení našich včelstev pochází z pudu rozmnožovacího, že vajíčko v dělničí buňce se rovná svou hodnotou vajíčku v matečníku, že existuje samostatný pud ke každému pudovému chování včelstev, že výměnou matky se automaticky mění včelstvo, že současné úly vyhovují pro plnohodnotný život včelstvům ( pravdou je : jen pro živoření), že vlhkost v úle je dobrá jen pro nemoci a škodí včelstvům, ani o umístění a poloze úlů, že umělé chovatelství a výběr člověkem je hodnotnější než přirozený přírodní výběr, a že přírodní výběr je chaotický a neuspořádaný (pravdou je že přirozený výběr je cílený, vlastnosti organismu neustále vylepšující a žádný umělý, člověkem vyprodukovaný se mu nikdy nedokáže vyrovnat.), a další, viz následná pojednání.
Kde získat informace ? Koho se zeptat ? Jediný kdo o přirozené selekci by něco mohl vědět jsou jen naše současná včelstva.
Nastala mnohaletá práce, kterou započal můj otec v roce 1946 až do roku 1976 a já v ní pokračoval od roku 1976 až do současnosti. Obsahuje stovky pokusů, změn a pozorování. Spočívá v tom, že já udělám změnu a včelstva mi na ni odpoví změnou svého chování. Pomocníkem byl jen obyčejný selský rozum a pozorování i těch nejdrobnějších úkazů. Brzdou naopak byla chybná, nepravdivá a smyšlená tvrzení, obsažená v některé naší odborné literatuře.
Posledních 25 let byla již jen věnována pozorování. Proč tak dlouho? Všechna tvrzení musí být totiž zcela průkazná a reprodukovatelná. Na vyvrácení tvrzení, že se naše včelstva rojí z pudu rozmnožovacího nelze poskytnout přesvědčující důkaz jen z období pár let. 25 let nerojivosti jen změnou prostředí je již rozhodně pádným důkazem. Zároveň na prokázání, že včelstva si sama dokáží zcela bezpečně řídit svou samovolnou výměnu matek nestačí pouze 1 až 2 výměny v průběhu 8 –10 let, ale musí to být celá řada výměn v průběhu min. 25 let. Proč jen 25 let? Narozdíl od našich včelstev jsem já smrtelný.

Josef Nymsa
Hlasování:
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
11.06.2014, 11:09 PM
Příspěvek: #2
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Nějaké ohlasy na knížku? Pana Nymsu neznám, nějaká nezávislá recenze zkušenějších včelařů by nebyla od věci...
Hlasování: Jan Hucko (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
12.06.2014, 05:37 AM
Příspěvek: #3
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(11.06.2014 11:09 PM)Lucínek napsal(a):  Nějaké ohlasy na knížku? Pana Nymsu neznám, nějaká nezávislá recenze zkušenějších včelařů by nebyla od věci...

S tím, co pan Nymsa napsal mohu, po uričtých upřesněních ,souhlasit. Přírodní selekce způsobila mmj. i to, že vznikla plemena včel.Člověk naopak plemena "globalizuje" (to je můj výraz pro bordel a bastardizaci včely medonosné). Jen jsem si všiml, že používá některé fotografie od Brennera. LD

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.06.2014, 03:32 PM
Příspěvek: #4
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Tak mi ta knížka přišla jsem na straně 33 a zajímavý je to Smile

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.06.2014, 04:10 PM
Příspěvek: #5
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Chcel by som vás niektorého z českých priateľov poprosiť o takú malú pomoc.Písal som na kontakt kde sa dá objednať hore uvedená knižka či by mi ju vedeli poslať aj na Slovensko a doteraz sa mi neozvali.Nevedel by to niekto objednať v Čechách a poslať mi to ako balík samozrejme peniaze by som vopred poslal za všetky výdavky s tým spojené bol by som veľmi vďačnýSmile
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.06.2014, 05:07 PM
Příspěvek: #6
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
(17.06.2014 04:10 PM)liptaka napsal(a):  Chcel by som vás niektorého z českých priateľov poprosiť o takú malú pomoc.Písal som na kontakt kde sa dá objednať hore uvedená knižka či by mi ju vedeli poslať aj na Slovensko a doteraz sa mi neozvali.Nevedel by to niekto objednať v Čechách a poslať mi to ako balík samozrejme peniaze by som vopred poslal za všetky výdavky s tým spojené bol by som veľmi vďačnýSmile
Ahoj, asi by to šlo ... písni mi na rataj@kluc.cz a domluvíme se, ok?
Hlasování: liptaka (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
17.06.2014, 06:34 PM
Příspěvek: #7
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Veľká vďaka všetkým ktorí sa ozvali už je to zariadené.
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
18.06.2014, 09:25 AM
Příspěvek: #8
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Tak jsem knížku přečetl a můžu ji doporučit..... no a myslím, že panu Josefu Nymsovi nejsou teze Hnutí Šance pro včely cizí. I když o tom možná ani nevíSmile

Sobotka asi 30x Langstroth 2/3 310 m.n.m., amatérský chovatel matek bez PP
Hlasování: Marek Slezák (+1), Debora (+1), Leoš Dvorský (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.06.2014, 09:21 PM
Příspěvek: #9
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Máme doma, odporúčam
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
25.06.2014, 10:07 PM
Příspěvek: #10
RE: Přirozený život včelstev versus člověk J.Nymsa
Objednával jsem jich 9, mají dorazit tento týden. Jsem už zvědavý Smile
Hlasování: Jiří Marx (+1)
Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 2 Host(é)