Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 0 Hlasů - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Léčit včelstvo na podzim či ne?
03.09.2016, 05:11 PM
Příspěvek: #23
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne?
Michale, to, že rojení je i o genetice, to jsem tu psal mnohokrát, nepopírám to. Jinak to není moje myšlenka, ale zkušenost, Singera. Bretschka, Ruttnera......, 2/3 prostoru a jsou stísněné, tečka. To platí ale především pro kraňku. Tady vidíš, jak je problematické vidět včely jako jednotný materiál. To se pak nemůžeš divit, že lidé mluví každý o něčem jiném. Je to totéž jako když se lidé baví o varroáze a nemají ji ani definovánu. Každý, kdo se tím trochu hlouběji zabývá ví, že od určitého momentu ty viry...... nejsou na roztoči vůbec závislé. To jsem ale odbočil jinam. U nás se včelaří především s kraňkou, tak proto. Ty máš ustálené křížence kraňky a tmavé a tak se ti třeba rojí ať už budeš mít jakýkoliv prostor. To ale nevím jistě, tvoje včely neznám.
Jinak včelám v přírodě nikdo prostor nezužuje a netrpí vlhkem.Teda nechytej mne za slovo, brtníci vědí o čerstvých brtích své a ty ztráty šly u nich často právě na v rub především té vlhkosti. O tom by se dalo polemizovat hodně. Ty mluvíš o rosném bodu no OK. Ono existuje také něco jako difuze plynů a k tomu bezpodmínečně nutný prostor, pod chomáčem nebo kolem a někdy stačí i nad, jak jsem se přesvědčil. V zimě v prostoru totiž jsou přítomny kyslík, CO2 a vodní pára, tedy vlastně 3 plyny. Prázdný nástavek pod funguje i ve výškách jako máš ty. Otázka je, jak si s tím včely poradí ještě před zimou a to už bude hodně o genetice. Každý to řeší po svém. Když mu to vyhovuje, OK. To ale neznamená, že to nejde jinak. Lidé totiž těmi různými úlovými soustavami a potažmo metodikou ošetřování tak dokonale zamlžili to, co je v přírodě podstatné, že se už baví jen o detajlech a uniká jim zcela pravá podstata věci. To jen na vysvětlenou. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: schützmeister (+1), goro (+1), Jindřich Šafránek (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Léčit včelstvo na podzim či ne? - Leoš Dvorský - 03.09.2016 05:11 PM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)