Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
24.06.2017, 05:01 AM
Příspěvek: #72
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
(23.06.2017 10:44 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Mohu ti k tomu uvést spousty příkladů. Za všechny jeden k té dlouhověkosti. Před několika roky mi jeden kolega dal ¨matku od jednoho známého chovatele. Vyhlašuje, že je chová v drsných podmínkách . Znám ho velice dobře , tak jsem se poptal na původ..... No vychvaloval to, proč ne. Ale chlubil se i takovými fotkami, kde byl plod jak se říká od loučka k loučce. Takové já okamžitě likviduji. Výš jak ten jeho materiál dopadl? Tak, že jsem to celé včelstvo rozdělil na oddělky. Ony ho totiž v květnu předstihly mé oddělky na 1NN při ani ne polovičním množství plodu.
Než se v těch oddělcích s jeho včelami oplodnily matičky, všechny zkolabovaly, uhynuly na nosemózu. To je také důsledek krátkodobých včel od tzv. plodařek. Nepaušalizuji to, ale v dané lokalitě to tak bylo a nejen u mne.
Mnoho včelárov považuje matky s plodom od rohu do rohu rámika za tie najlepšie. To je zároveň aj jedno z možných vysvetlení, prečo celé včelnice s tými nasilnejšími včelstvami padajú. Tiež som sa vo svojej praxi stretol s prípadmi, že úle, v ktorých bolo cez sezónu najviac plodu, uličky medzi rámikmi boli preplnené včelami, zostali v jeseni prázdne.
Minulú sezónu som zažill príbeh s rojom, ktorý som nikdy predtým nepozoroval. Primárny roj, ktorý bol obrovský, som daroval susedovi, čo chce opäť začať včeláriť. Roj sa nedožil konca augusta. Úľ zostal prázdny bez včiel, a rámiky v úli boli plné zásob.
Kolega mu zároveň daroval silný odloženec. Tiež sa nedožil konca augusta.
Sezóna 2016 bola bohatá na včasnú jarnú znášku z vŕb. Potom prišlo nepriaznivé, vlhké počasie, včely nemohli lietať, dážď im bránil nosiť peľ. Celý jún sedeli doma na plástoch a preplodovali všetky zásoby, medové aj peľové. V jeseni 2016 na Slovensku padali celé včelnice tých najsilnejších včelstiev.
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev - Milan Bencúr † - 24.06.2017 05:01 AM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)