Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
16.06.2017, 10:30 AM
Příspěvek: #48
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
Má to dvě roviny. Ta první je, že bezesporu odstraníš kleštíka. Pokud se trubčina vezme jako tvz. varroapasti v dubnu a pak následně v květnu, je efekt vysoký. Propagoval jsem je tak do r. 2000. Pak jsem se za to včelařům omluvil v domnění, že snad chtějí napomoci selekci na odolnější včely. Odstraněním napadené trubčiny se odstraní i ti trubci, kteří mohu disponovat geny určité odolnosti (neatraktivity). Jistě, včelstvo bez trubců je nasává z okolí a tím i kleštíka. Pro doplnění. Tzv. varroapasti je dobře umístit tam, kde včely trubčinu rychle vystaví a matka zaklade, tedy doprostřed nástavku, nad plodové hnízdo. Naopak normální je, aby trubčina byla na okraji plodového hnízda. Tak to mají přeživší včely v přírodě. Tím se i očišťuje dělničina od V.d, protože ten trubčinu preferuje. Jenže to váže na zásoby a plodový rytmus (nechci to z nedostatku času rozepisovat, ale je to zřejmé). Např.v tuto dobu musí být včelstvo prakticky připraveno na zimu. To je část toho algoritmu (velmi zrkráceně, česno, biotechnické postupy včel, speciální vlastnosti včel), o kterém často píši. "Varroatolerance "je algoritmus, posloupnost, ne jedna vlastnost. V těhle přístupech je naprosto zásadní rozdíl a nechápou ho nejen naši "badatelé", ale i ti světoví. Výjimku činí jen někteří praktici, kterým je to samozřejmě pro smích. To je také to, proč říkám, že metodiky ošetřování (zootechnika) je v našem podání naprosto obrácená, než čemu odpovídala biologie včelstva i kleštíka. Oni se včelaři budou raději dohadovat, zda Gabon, KM, KŠ nebo nové přípravky třeba na bázi lithia........, než by jen následovali to, co ukazují včely a příroda. Mám pocit, že toto neustále připomínat je marný boj, protože lidé prostě pro něco ještě nedorostli. Můj kamarád z SRN říká, že někteří lidé jsou tak inteligentní, že prostě již nedokáží pochopit jednoduché věci. Tím neříkám, něco z těch přípravků nepoužít, ale v zásadě by to mělo být jen z důvodu přesné diagnostiky, protože i ty metodiky tlumení V.d. s chemií jsou postavené na hlavu, berou to z opačného konce. Pochopit toto ale chce podívat se na včely jiným úhlem pohledu (kreativity, invence) a nejen se ohánět formálním vzděláním, které se opírá jen o opisování od opisovačů. To se ale netýká zdaleka jen včel, tam to i možná vadí nejméně. ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev - Leoš Dvorský - 16.06.2017 10:30 AM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)