Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
15.06.2017, 10:20 AM
Příspěvek: #43
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
Tak uvádí se, že ti za sezonu může projít včelstvem skoro celé cizí včelstvo, tj cca 50-60000 včel. Vem si, kdyby byla 2% s roztočem tak to máš cca 1200 cizích roztočů teoreticky. Potenciál pro heterozní efekt jako hrom. Ve skutečnosti to bude hodně nevyrovnané. Hlavní expanze do prostoru je v době rojů. V srpnu si to dělají včelaři sami. Nejvíce jsou ohroženy kraje řad, středy (někdy) a první řada, jsou-li včelstva ve 2 řadách za sebou. Jinak kraňka v horní části úlu zalétává více než v dolní. To mám ověřeno.
Co ale vím, že v době snůšky z akátu mi jedno včelstvo, které bylo velmi odolné, tak vždy ráno bylo v podložce před úlem pozabíjených hrst včel (zalétnutých), zhruba kolem 300 každou noc, což je taky dost. Před časem jsme zkoušel značit trubce (tak 20 let zpět), cca 800 při vylíhnutí. Když byl prolet, tak mi z nového oddělku z vylétal značený trubec ve 13.00 a to jsem jej přivezl v 9.00. Za cca 3 dny létali trubci pravidelně skoro ze všech včelstev. Za týden létali i z oddělků vzdálených na stanovišti cca 2 km vzduchem a za další týden (dřív jsem se tam nedostal) byli i na stanovišti vzdáleném vzduchem cca 5 km.
Tady vidíš, že trubci jsou takový, jak já říkám, zvláštní projekt včel a podle mne mají stěžejní podíl na šíření V.d. do prostoru v určitou dobu. Při neopatrnosti včelaře nebo nevhodné architektuře díla i ve včelstvu samém. Jsou ale současně i jednou z možností včel se V.d. pravidelně zbavovat, zase to má časové omezení. ld.

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Hlasování: Víťa (+1), Ali (+1), Rasťa (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev - Leoš Dvorský - 15.06.2017 10:20 AM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)