Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
14.06.2017, 10:12 AM
Příspěvek: #37
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
Informuj, jak to bude dál pokračovat. Jen pro tvou útěchu. Včely druhu Apis c.c. (východní, východní) opouštějí své hnízdo i několikrát ročně a plod nechávají napospas. Zbavují se tak roztoče ale i vyhledávají lepší lokality. Jsou i jiné vlastnosti, které se připisují jen této včele a to je velký omyl. I naše včela je těmito schopnostmi nadána, nakonec to jsou příbuzné , neboť oba druhy se před cca 8-10000 léty vyvíjely jako jeden druh, jak to prokázal Dr. Sakagami už někdy v začátku devadesátých let. Dnes je to potvrzeno. Neustále se to přehlíží i proto, že naše průmyslově chemická metodika nedává včelám je uplatnit. Už jsem to napsal mockrát. Mám v zásadě přes rok připravený druhý díl článku Bez jedu to nejde? Tam to vše je a hlavně jak to dělat v našich úlech. Stále ale mám pocit, že zveřejnit to by bylo na naše podmínky prostě moc, pocitově se mi to toho nechce. Stále jsme pro spoustu věcí nedorostli především proto, že lidé jsou organizovaně vedeni k hlouposti a kupodivu jim to vyhovuje, tak je to tak asi dobře. Ti co vybočují z řady, jako my, jsou považování za nenormální, potažmo nepřátele. K té chemii (počítám v to i kyseliny) se asi občas uchýlí většina včelařů protože třeba něco nestihnou nebo proto, aby si srovnali podmínky pro porovnání a další výběr. Až bude fungovat třeba ultrazvuk, nebude třeba ani ta a to ani ve výjimečných případech. Hlavně dbejte na to neohrožovat jiné, to je to první, z čeho je třeba vycházet. Snad ani ne kvůli druhým, ti to asi stejně neocení, ale kvůli čistému svědomí vás samých. K tomu by měl sloužit i společný monitoring. Bohužel tzv. varroamonitoring na tuto službu rezignoval už před roky a je to škoda. Tak to ale dopadne vždy, když se dobré věci chopí více teoretici, než praktici. Nebylo by od věci, abychom se o to pokusili sami svými amatérskými silami. Není k tomu třeba složitých programů, ale stačí na to excelová tabulka,metodika, nadšení, poctivost a pravidelné vyhodnocování, upřesňování výhledů bez nároků na "bezchybnost". Letos je třeba rok, kdy dost zasahuje N.a. a N.c. Znám včelaře (velké) kterým v dubnu uhynulo 80-100% včelstev. Ale oficiálně se bude tvrdit, v zájmu zisku z jedů, že je to kleštíkem. Ono to jistě i bude pravdy, ale až jako druhotný jev, závěrečná kapka do pomyslné rakve.

Rosťo, díky za odvahu a zveřejnění.
ld

Včelařit bez chemie je normální!
Včely jsou přírodním bohatstvím a partnerkami, ne pouhým výrobním prostředkem!
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev - Leoš Dvorský - 14.06.2017 10:12 AM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)