Odpovědět 
 
Hodnocení tématu:
  • 1 Hlasů - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
12.06.2017, 07:59 AM (Tento příspěvek byl naposledy změněn: 12.06.2017 08:07 AM od Milan Bencúr †.)
Příspěvek: #31
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev
(11.06.2017 10:48 PM)Rasťa napsal(a):  Dnes jsem u jednoho včelstva, které má největší spad roztoče, pozoroval mnoho nelétajících trubců, občas i mladušek, v trávě pod úlem hromada mrtvolek a nakonec jsem spatřil i včelku s nevyvinutými křídly. Budu tedy nejspíš odstraňovat veškerý plod. Jen nevím, jestli už není pozdě..
To včelstvo sa nedožije slnovratu. Ani tvrdá chémia mu nepomôže. Telo roztočov Varroa je veľmi dobrou živnou pôdou pre vírusy. Vírusy vo včelstve už tak veľa napadli plod, že sa včely rodia choré. Odchádzajú z úľa zomrieť vonku.
Spomínam si, ako chlapci sme každú jar narezali kôru brezy a brali sme do nádoby vytekajúcu brezovú vodu, ktorú sme používali na umývanie vlasov. Na tej rane v kôre stromu včely húfne brali vytekajúcu miazgu počas celej jari. Pred pár rokmi som na zahraničnom fóre o včelárení v úľoch Warre čítal informáciu, že na strope úľa, na rámikoch, pod uteplivkou, treba používať propolisovú mriežku alebo sieťku na okno proti muchám, ktorú včely zatmelia propolisom. Propolisom sú potiahnuté steny úľa aj bunky voskového diela. Propolis je bio súčasťou včelieho superorganizmu. Propolisová mriežka na pvale úľa je dôležité opatrenie, ktoré pomáha včelám vo včasnej jari. Vtedy na povale včely nasávajú vodu a pritom olizujú aj propolis. Je to podobná situácia ako v brti, kde údajne zbierajú miazgu po stenách, ktorá prúdi do kuruny stromu. A steny dutiny sú potiahnuté propolisom. Propolis je silné prírodné antibiotikum. Jedine antibiotiká liečia vírusové a nozematické ochorenia vo včelstvách. Syntetické antibiotiká sa vo včelárskej praxi nemôžu používať. Propolis je však riešenie, ktoré ponúka samotná príroda. Počas včasnej jari som moje včelstvá asi desať dní podnecoval 1 dcl sirupu s propolisom. Propolis, 40 g, som rozpustil v 400 g 85% špiritusu. Do jedneho litra sirupu som nalial štamperlík propolisovej tinktúry. Vznikne roztok podobný emulzii. Mám rámikové kŕmidlá na 1 dcl roztoku, umiestnené pod hornou latkou v stavebných rámikoch. Včely také malé množstvo sirupu vyberú aj v mrazivej jarnej noci. Spotrebujú to na kŕmenie plodu. Včely mi prezimovali po tuhej a dlhej zime dosť slabé. Teraz majú plodisko v dvoch nadstavkoch 37x30 s prevahou zaviečkovaného plodu na 16. rámikoch a priam kypia vitalitou. Po poslednom medobraní opäť pár dní podnietim včely k plodovaniu 1 dcl sirupu s propolisim, čo by sa malo pozitívne prejaviť na vitalite zimnej generácie včiel.
Hlasování: Rasťo 71 (+1), Rasťa (+1), Radka Nývltová (+1), Leoš Dvorský (+1), Pavel Cirman (+1)
Navštívit uživatelův web Vyhledat všechny příspěvky tohoto uživatele
Odpovědět s citací příspěvku
Odpovědět 


Příspěvky k tématu
RE: Biologické možnosti ošetrovania včelstiev - Milan Bencúr † - 12.06.2017 07:59 AM

Skok na fórum:


Uživatel(é) prohlížející si toto téma: 1 Host(é)